Rakovina prostaty: 5 zásadních otázek

Rakovina prostaty: 5 zásadních otázek

Každý den zabije rakovina prostaty nejméně čtyři české muže. Přijde se na ni většinou náhodou a často pozdě. Pokud muž už oslavil padesátku, určitě by za sebou měl mít vyšetření u urologa.

Podmínkou vzniku karcinomu prostaty je přítomnost testosteronu, mužského pohlavního hormonu produkovaného Leydigovými buňkami varlete. „Karcinom prostaty tedy může vzniknout u každého muže, který má aktivní produkci pohlavních hormonů, resp. testosteronu,“ popisuje přednosta urologické kliniky Marek Babjuk. Důležitou roli při vzniku onemocnění může hrát dědičnost. Pokud rakovinou prostaty trpí otec nebo bratr, riziko vzniku onemocnění se u mužů dvakrát zvyšuje. Navíc výskyt onemocnění narůstá s věkem. U mužů nad 60 let je uváděn nález ložisek karcinomu prostaty až v 80 % a u mužů osmdesátiletých dokonce v 95 %. To ale neznamená, že se mladším ročníkům tento typ rakoviny vyhýbá, proto je důležité myslet na prevenci.

1. Je vyšetření bolestivé?

Ne. Základní vyšetření prostaty probíhá přes konečník a je pouze trochu nepříjemné, ale nebolí. Přes stěnu konečníku je prostata dobře dostupná a lékař je schopen pohmatem zjistit případné nerovnosti. Toto vyšetření provádí i praktický lékař v rámci běžné preventivní prohlídky. Ten také může odebrat krev k testu určujícímu hladinu prostatického specifického antigenu (PSA). Jeho zvýšená hladina vždy souvisí s onemocněním prostaty a ukazuje na možný problém ještě dříve, než si sám pacient všimne jakýchkoliv obtíží. Další možností je objednat se na preventivní vyšetření prostaty k urologovi, což by měli udělat všichni muži, kteří překročili padesátku.

2. Jak se rakovina prostaty pozná?

Karcinom prostaty se v naprosté většině případů zjistí náhodně, na základě záchytu zvýšené hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi. V počátečních stadiích nemoci se karcinom prostaty často nepozná, protože muž nemá žádné větší potíže. „Mezi první zjevné problémy, kterých si muž s rakovinou prostaty všimne, mohou patřit problémy s močením – přerušovaný proud moči, častější denní a především noční močení, tyto potíže však mohou provázet i nezhoubné zvětšení prostaty,“ doplňuje profesor Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

3. Existuje nějaká prevence?

Vzniku tohoto onemocnění předcházet nelze, protože přímo souvisí s přítomností mužského pohlavního hormonu. „Jedinou spolehlivou ochranou by byla kastrace před začátkem puberty,“ vysvětluje Babjuk. Vzhledem k tomu, že je rakovina prostaty jedním z vůbec nejčastějších nádorových onemocnění u mužů a také častou příčinou úmrtí, je dvojnásob důležité ji zachytit včas, a tedy pravidelně absolvovat preventivní prohlídky.

4. Vyšetření nedopadlo dobře. Co mě čeká dál?

Nejprve další specializovaná vyšetření. Při podezření na přítomnost nádoru prostaty je důležité získat více informací o této části těla, proto muži obvykle absolvují ultrazvukové vyšetření prostaty přes konečník, případně přes břišní stěnu. Také je možné podstoupit biopsii prostaty, při které je v místním znecitlivění odebrán malý kousek tkáně. Další možností je provést počítačovou tomografii, magnetickou rezonanci nebo scintigrafi i. Všechna tato vyšetření jsou plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

5. Jak se rakovina prostaty léčí?

Způsob léčby záleží na tom, v jaké fázi se nádor nachází. Pokud je nádor ohraničený pouze na prostatu, lze jej léčit lokálně, například chirurgickým zákrokem. V takovém případě se odoperuje celá prostata a pacient má naději na celkové vyléčení. Bez prostaty je přitom možné vést zcela plnohodnotný život. V případě metastází do dalších orgánů je nutné léčit celý organismus. Zde se využívá například hormonální léčba nebo chemoterapie. Více informací o možnostech léčby rakoviny prostaty najdete na webových stránkách Online kliniky pro onkologii prostaty (www.rakovinaprostaty. org).

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.