Historie tantrického sexu sahá hluboko do minulosti

Podle historických záznamů tantrické praktiky pocházejí přibližně z 5. až 9. století n. l. a mají své kořeny v indických náboženských textech známých jako tantry.

Tantra je filozofický a náboženský směr, který zdůrazňuje spojení mezi hmotným a duchovním světem a hledá dosažení osvícení nebo duchovního probuzení. Slovo tantra má v sanskrtu několik významů. Nejstarším významem je jakási látka, tkanina či osnova, která předpokládá přítomnost dvou kosmických principů, mužského a ženského, které na sebe vzájemně působí, a tak vytvářejí a udržují celé stvoření jako neustálý a nikdy nekončící proces.

Čím se tedy vyznačuje tantrický sex? Nejde o žádné plnění manželských povinností nebo rychlovku, kterou si sotva stihneme užít. O honbě za orgasmem ani nemluvě. Tantrický sex, to je dlouhé, pomalé a smyslné prožívání milování, kdy se plně oddáme partnerovi, propojíme se s ním nejen tělem, ale také duší a vnímáme naši sexualitu.

V tantře jde o propojení s partnerovým tělem i duší

Teď už víme, že tantrický sex není pouze o fyzickém uspokojení, ale spíše jde o dosažení hlubšího spojení mezi partnery a o jejich duchovní rozvoj. Tantrický sex je sex, jehož cílem není dosažení orgasmu, i když vyvrcholit samozřejmě můžete - některé lektorky tantry dokonce mluví o mnohem hlubším, celotělním orgasmu, který vás může vystřelit do úplně jiné dimenze. A to za vyzkoušení stojí, co myslíte?

„Sex nemusí být vždycky jen vášnivý, jak nám předhazuje společnost. Může být i klidný, relaxační, meditační, kdy jsme maximálně uvolnění a vnímáme dotyky a dech našeho partnera. Tantrický sex je vědomý a nejde v něm primárně o orgasmus. Je to o tom užít si společnou chvíli tady a teď, nenechat se ovládat strachy, vypustit stres,“ říká lektorka tantrických masáží Klára Kloudová.

Co je to tantra? Nejde jenom o sex, ale o spirituální prožitek

Za prvé je důležité pochopit, že tantra není o sexu ani o erotické masáži, jak si mnoho lidí na první dobrou myslí. Ve skutečnosti je sexualita jenom malým kouskem velmi rozsáhlého systému vědění. Nejjednodušeji definováno, tantra je studium energie, jak popisuje Liisa Maimon, lektorka tantry na Somananda Tantra School, což je duchovní univerzita, založená v roce 2009, která je zasvěcená autentickým tantrickým tradicím. „Tantrický sex je jednou z tantrických cest k duchovnímu osvícení. V dávných dobách Indie tantričtí mistři a osvícení guruové používali sexualitu k duchovním účelům. Použitím sexuální energie specifickým způsobem byli schopni generovat prodloužený orgasmický stav a tím osvícený stav, zatímco jeli na nepřetržitých vlnách blaženosti a extáze,“ dodává. To se vám jako laikům nejspíš nepodaří, když si ale osvojíte několik pravidel, můžete povznést sex ve vaší ložnici na úplně jinou úroveň.

Zdroj: Youtube

Tantrický sex v domácím prostředí: Důležitá je předehra, komunikace a intimní atmosféra

Jestli se doma rozhodnete vyzkoušet tantrický sex, obohatíte se o hluboký intimní zážitek, který může posílit váš vztah a přinést vám oběma blaho. Zvlášť pokud se vám do ložnice vkradla rutina a stereotyp (rodiče znají). Tantrický sex tak nejen okoření váš milostný život, ale především vás znovu propojí a posílí partnerskou sounáležitost. Jak na to v praxi? Tady jsou některé tipy, jak můžete s tantrou doma začít:

  1. Otevřená komunikace: Začněte tím, že si s partnerem upřímně promluvíte o vašich představách, očekáváních a hranicích. Komunikace je klíčová pro vytvoření bezpečného a respektujícího prostředí. Nestyďte se – důležité je mít v partnera důvěru a nebát se říct, jaká jsou vaše přání, touhy a co byste si přáli vyzkoušet a zažít.
  2. Prostor pro rituál: Vytvořte si prostředí vhodné pro tantrický rituál. Můžete zhasnout a zapálit svíčky a vonné tyčinky, použít vonné oleje v aromalampě, připravit si masážní olejíček, rozmístit po posteli dostatek polštářů, převléknout ložní prádlo do nového, voňavého povlečení. Hlavní je, abyste se cítili příjemně a uvolněně.
  3. Vědomé dýchání: Začněte s vědomým dýcháním, což je klíčový prvek tantrického sexu. Sedněte si proti sobě, položte si ruce na břicho a synchronizujte své dechy. Tím se budete vzájemně propojovat a zvyšovat citlivost těla – díky tomu budou všechny vaše prožitky intenzivnější.
  4. Smyslná masáž: Použijte smyslnou masáž jako způsob, jak se navzájem spojit a uvolnit. Použijte pomalé a jemné pohyby a soustřeďte se na dotek a přítomnost. Pozor, nejde o erotickou masáž. Nesoustřeďte se proto záměrně na partnerovy erotogenní zóny, ale vnímejte všechny části jeho těla, včetně dlaní, chodidel, krku, ušních lalůčků, prstů u nohou. Doporučuji rozehřát olej v dlaních a pak pomalými, krouživými pohyby laskat partnerovo tělo.
  5. Dlouhá předehra: Tantra zdůrazňuje význam předehry. Užijte si vzájemné doteky, líbání, škrábání a hraní všemi smysly bez spěchu. V tantře se nejede na výkon a orgasmus není klíčový. Důležité je naopak vědomé propojení partnerů. K tomu můžete při předehře použít i různé předměty, jako jsou peříčka, kožešina nebo hedvábný šátek, kterým se budete vzájemně hladit, nebo třeba šlehačku, kterou rozetřete a následně slíznete z partnera. Nebo si napusťte vanu, do které přidáte bylinnou sůl a společně si vychutnáte horkou lázeň.
  6. Spojení s dechem: Během pohlavního styku si zachovejte vědomé dýchání a synchronizujte své dechy s dechem vašeho partnera. Toto spojení s dechem může prohloubit vaši intimní zkušenost.
  7. Otevřená srdce: Tantra zdůrazňuje otevřenost a lásku. Buďte přítomní a otevření svému partnerovi, sdílejte své emoce a city a přijímejte jeden druhého bez odsuzování. Dívejte se jeden druhému do očí, což zvyšuje propojení.
  8. Závěrečná meditace: Začněte a zakončete svůj rituál s krátkou meditací, která vám pomůže připojit se k sobě a k vaší partnerce na hlubší úrovni. Můžete si také povídat o tom, co se vám během tantrického sexu líbilo, jaký zážitek byl pro vás nejsmyslnější a podobně.

Jak tantra nahlíží na vyvrcholení? Nejde o honbu za orgasmy

V tantrické filozofii je pohlavní vyvrcholení považováno za důležitou součást sexuálního prožitku, ale není to jeho jediný cíl ani nejvyšší forma projevu intimity. Tantra učí, že sexuální extáze může být prodloužena a prohloubena tím, že se zvýší vědomí a dechová kontrola. Namísto rychlého dosažení orgasmu se tantra soustředí na prožívání prodloužené extáze a vzrušení. Tím, že se soustředíte na přítomný okamžik a spojení s partnerem na hlubší úrovni, můžete prožít stav vědomí, který přesahuje běžné hranice. Tantra učí, že sexuální akt není o dosažení cíle, ale o samotné cestě. Místo zaměření se na dosažení orgasmu se tantra soustředí na prožívání každého okamžiku, ať už je to blízko vrcholu, nebo po něm. Důležité je nikam nespěchat, udělat si čas a vnímat jeden druhého. Pravá tantrická masáž trvá i několik hodin, protože se při ní zaměřujete na všechny části těla od ušních lalůčků po konečky prstů. Masáž samotných genitálií je až třešničkou na dortu – a pokud přijde vyvrcholení, je to bonus navíc. I tak bychom měli k tantrickému sexu přistupovat.

Pro koho je tantra vhodná? Pro všechny, kteří chtějí udělat z milování spirituální zážitek

Pro všechny, kteří se nebojí experimentovat a chtějí prožít něco víc než jen rychlé milování u kuchyňské linky, protože na nic víc není čas. Hoďte za hlavu všechno, co jste doteď o sexu slyšeli a zapomeňte na předsudky. Užívejte si společné chvíle teď a tady a nebojte se otevřeně mluvit o všem, co se vám honí hlavou. „Je strašně důležité vnímat u sexu svoje pocity a nálady, které se mohou z různých důvodů měnit. Pokud jdeme do sexu, ale během pár minut v něm například nechceme pokračovat, je důležité otevřeně to partnerovi říct. Vzájemná komunikace a především naslouchání a vytvoření bezpečného prostoru je pro zdravou sexualitu klíčové,“ říká lektorka tantrických masáží Klára Kloudová.

Zdroje:

Klára Kloudová, lektorka tantrických masáží, zakladatelka studia Milujeme Tantru

https://somananda.org/sex-and-spirituality/

https://tantra.cz/svet/tantraabha.html

https://www.verywellmind.com/can-tantric-massages-help-your-sex-life-8608422

https://tantraela.com/tantricke-propojeni-vs-bezny-sex/