Otázka pro odborníka

Vybíráme pro své dítě školu. Co čekat od té, která se hlásí k inkluzi? Nebudou extrémní případy „běžné“ děti brzdit ve vzdělávání?

Odpovídá Lenka Felcmanová, speciální pedagožka a předsedkyně organizace Society for All

Nejde bohužel o extrémní případy: kolem 20 procent dětí má alespoň jednu traumatizující zkušenost spojenou většinou s fyzickým či psychickým násilím, velké množství dětí čelí rozpadu rodiny a většina dnešních školáků zažila sociální izolaci během pandemie, která napáchala obrovské škody. Polovina dětí ve vzdělávacích institucích má psychické problémy a 40 procent jich vykazuje příznaky středně těžké až těžké deprese. Pod vlivem stresu se pak špatně učí a je potřeba je nejprve „opečovat“, aby se vůbec dokázaly soustředit. V inkluzivní škole se klade důraz na vytváření bezpečného prostředí pro žáky – často jde o drobnosti typu, že se učitel na žáky usměje, pozdraví je, zajímá se o to, proč se děti nesoustředí nebo něco odmítají. Školy, které se tomu věnují systematicky, dosahují velmi dobrých výsledků i co se týče znalostí.

Aktualita:

Duben patří chodcům

Jste vyznavači velkého jarního úklidu? Tak si ho letos udělejte i v hlavě a spojte to s výzvou 10 tisíc kroků, která se koná pravidelně v dubnu a v listopadu. O počet kroků tu nejde, hlavní je chodit co nejvíc. Chůze posiluje tělo i mysl a je tak skvělou prevencí proti nemocem a civilizačním chorobám. Navíc prospívá i planetě - podle studie PATH je 60 procent cest po městě kratších než pět kilometrů a čtvrtina z nich dokonce méně než jeden kilometr. I přesto v polovině případů jedeme raději autem. Chůze obcí přitom utužuje i vztah k místu, kde žijete. Lidé se pak více zajímají o dění ve svém bydlišti a víc jim na něm i záleží. Registrovat se můžete na www.desettisickroku.cz.

O čem se mluví:

Alkohol škodí v jakémkoliv množství

Dvojka vína nebo panáček po ránu člověku život neprodlouží, jakkoli tomu lidé v Česku věří. Podle kardiologů to potvrzuje řada studií. Dlouhodobé nadměrné pití naopak může srdce nenapravitelně poškodit. Kardiolog Jan Krejčí, přednosta I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny to shrnul slovy: „V nejoptimističtější variantě můžeme říci, že alkohol v malém množství a občasně nezkracuje život, ale rozhodně jej neprodlužuje a nijak organismus nechrání.“

Spalničky na scéně

Že se obávaná nemoc vrací, asi víte, ale statistická data vás zaskočí. V roce 2022 nahlásily evropské státy asi tisíc případů, loni číslo vyskočilo na 42 tisíc. Může za to klesající počet očkovaných. Vakcínou MMR, kterou odmítá řada rodičů i u nás, je v současné době třeba v Británii očkováno nejméně dětí za posledních deset let. Jde přitom o velmi vážné onemocnění zejména pro kojence do jednoho roku, u kterých mohou nastat fatální komplikace i několik let po prodělání infekce. Jedinou ochranou je očkování oběma dávkami MMR a budování kolektivní imunity.

Tip Kondice:

Teď už jsem v pohodě, mami

Jak se bavit s dcerami o menstruaci nebo pohlavních orgánech? Je tu nový průvodce k bezplatnému stažení na www.dolebezstarosti.cz. „Společné rozhovory o intimních tématech mohou vytvořit pevnou a bezpečnou základnu pro vzájemné porozumění mezi matkou a dcerou,“  říká Lucie Jarkovská, autorka průvodce, která se zabývá sexuální výchovou a genderovou socializací. 

Číslo měsíce:

8

Jen tolik procent lidí vyhledá odbornou pomoc se svou obezitou. V Česku si přitom svůj problém s váhou uvědomuje 70 % dotčené populace.

Zdroje: Autorský text, Kondice 3/24