1. Lžičkovité nehty
Lžičkovité nehty, známé také jako koilonychie, je choroba, při které jsou nehty nezvykle tenké a mají vyvýšené okraje. Koilonychie je často spojena s pokročilým nedostatkem železa a signalizuje významný deficit tohoto minerálu.
2. Neustálý pocit chladu
Dalším z příznaků nedostatku železa může být zvýšená citlivost na nízké teploty. Pokud máte velmi často nezvyklý pocit chladu, máte ledové ruce i nohy v relativně teplém prostředí, může se jednat o znak toho, že vašemu tělu chybí železo. Děje se to proto, že železo hraje hlavní roli při produkci hemoglobinu – ten má na starosti transport kyslíku po těle a ovlivňuje naši termoregulaci.
3. Neobvyklá únava
Pokud se cítíte neustále unaveni bez zjevného důvodu, může to být způsobeno nedostatkem železa. Nedostatečný transport kyslíku do mozku a ostatních částí těla může totiž vést k chronické únavě.
4. Zhoršení studijního a pracovního výkonu
U dětí se nedostatečný příjem železa může projevit například i zhoršením známek a celkového studijního výkonu. Jedna studie například naznačuje, že u dětí s nedostatkem železa byly zjištěny horší matematické výsledky než u dětí s normální hladinou železa v těle. Nedostatek železa může vést k horší koncentraci a slabším kognitivním funkcím.
5. Zvýšená srdcová frekvence
Při nedostatku železa se netvoří v těle dost hemoglobinu a naše srdce musí pracovat mimořádně tvrdě, aby rozneslo kyslík po těle. To často vede k nepravidelnému srdečnímu tepu a k pocitu, že naše srdce bije abnormálně rychle.
6. Bledá kůže
Hemoglobin dává naší krvi typicky červenou barvu. Pokud ho tedy v krvi není dostatek, naše pokožka může začít blednout. Dobře to poznáte na vnitřní straně víčka – to by mělo být při rovnováze železa v těle červené.
7. Úzkosti
Nedostatek železa může mít vliv nejen na fyzické, ale i na psychické zdraví. Nízké hladiny železa jsou spojovány s vyšší úrovní úzkostí a depresí, způsobenou nedostatkem kyslíku v mozku.
8. Chuť na led
Jedním z nejzajímavějších příznaků nedostatku železa je stav známý jako pika. Pika se vyznačuje touhou po látkách, které nemají žádnou nutriční hodnotu, jako je led nebo bláto. Takto neobvyklé chování může být znakem toho, že se našemu tělu nedostává dostatek základních živin, jako je právě železo.
Kde železo vzít?
Nejvíce železa do těla dostaneme konzumací masa a různých vnitřností. Z rostlinné stravy se železo ve vyšším množství nachází například v květáku nebo v brokolici, v čočce či fazolích, meruňkách a oříšcích.
Pak také existují látky, které vstřebávání železa naopak snižují – mezi ty patří vláknina, šťavelany nebo nadměrná konzumace kávy a čaje.
Zdroje:
https://www.researchgate.net/publication/11950545_Iron_Deficiency_and_Cognitive_Achievement_Among_School-Aged_Children_and_Adolescents_in_the_United_States
https://www.healthline.com/nutrition/iron-deficiency-signs-symptoms#pallor
https://www.eatthis.com/iron-deficiency-symptoms/