ČEHO SI VŠIML HOMÉR

Některé historické zmínky naznačují, že speciální oděv může pocházet ze starověkého Řecka, i když většina je spíš literární než vizuální. Ve 14. zpěvu Iliady Homér odkazuje na „vyšívaný opasek“ Afrodity mající zpevňovat její prsa.

Ve středověku používaly nějakou formu opory ňader mnohé ženy západní Evropy. Někteří autoři poukazují na tzv. tašky na prsa, případně košile s taškami.

Fyzické důkazy byly v roce 2008 nalezeny na zámku Lemberg v Rakousku, konkrétně se jednalo o fragmenty čtyř spodních oděvů z 15. století podobných podprsence.

MÍSTO KORZETU SEŠITÉ KAPESNÍČKY

Spodní prádlo, které ženská prsa „symetricky zaoblilo“, v roce patentoval 1859 Američan Henry Lesher. Mělo nahradit korzet a historici jej označují jako „proto-podprsenku“.

Průlom znamenalo rozdělení korzetu na dvě části. Spodní měla tvarovat břicho a ta horní s pomocí ramínek podporovat prsa.

Pod názvem Pohoda ji navrhla, nechala patentovat a vystavila na Expo 1889 Francouzka Herminie Cadolle

V roce 1893 představila Američanka s českými kořeny Marie Tucek prádlo, které se skládalo ze dvou samostatných košíčků připevněných na kovovou opěrnou část a ramenních popruhů, takže ho lze pokládat za předchůdce současných kosticových podprsenek.

O skutečně moderní podprsenku se však v roce 1913 zasloužila Mary Phelps Jacobová, a to spíš náhodou. Vadilo jí, že kostice korzetové podprsenky vykukovaly z plesových šatů, a tak se služebnou sešily dva kapesníky a pásky. Její ladný pohyb při tanci vzbudil značnou pozornost ostatních žen a vynález byl na světě.

Sigmund Lindauer z německého Stuttgartu-Bad Cannstatt vyvinul podprsenku pro sériovou výrobu v roce 1912.

PODLE DVORNÍ ETIKETY

Neví se, kdo a kdy vynalezl korzet, ale s jeho rozšířením bývá spojována Kateřina Medicejská, manželka Jindřicha II. Francouzského, která v polovině 16. století prosadila zákaz širokého pasu u dvora. Navíc vycházela z módy dříve oblíbená pozvednutá, jakoby oddělená prsa „jablkovitého“ tvaru. Korzet formoval hrudník a trup do kuželovitého tvaru, takže vytvářel iluzi „vosího pasu“. Podle některých zdrojů jej tehdy nosili i muži.

I TAK MŮŽE VYPADAT

Špičatá – trochu připomíná nebezpečnou zbraň, ale vsadila na ni dokonce Marilyn Monroe.

Fishbowl – japonská podprsenka vytvořená po vzoru misky na ryby obsahuje speciální gel, jenž odvádí přebytečné teplo z těla, takže má ochlazující účinky během veder.

Kokosová – podprsenka ze skořápek kokosových ořechů je určená havajským hula tanečnicím.

Fotovoltaická – pomocí solárních panelů namontovaných v tomto modelu můžete nabíjet iPod nebo mobil.

NEJCHYTŘEJŠÍ PODPRDA SVĚTA

SmartBra EZ Rose® využívá 3D ultrazvukové zobrazování, aby nepřetržitě sledovala prsní tkáň. Vestavěné miniaturní echografické snímače vysílají ultrazvukový signál, a přístroj tak přesně detekuje a monitoruje potenciální rakovinné buňky v raném stadiu.

Zdroje: Autorský text, Květy 28/2023, https://www.nationalgeographic.com/premium/article/bra-brassiere-history-strophion-corset