Posilování svalů

Hlavní přínos kliků spočívá ve zpevnění horní části těla. Při správném provedení cviku dochází k aktivaci svalů hrudníku, ramen, tricepsů a také svalů středu těla, známých jako core. Posilování těchto oblastí vede k lepší celkové fyzické síle a vytrvalosti, což je užitečné nejen ve sportu, ale i v každodenním životě.

Zlepšení postury


Kliky efektivně zapojují svaly core, které hrají klíčovou roli v udržování správného držení těla. Pravidelným prováděním kliků tak můžete přispět k lepší postuře, což má pozitivní dopad na snížení rizika bolestí zad a dalších posturálních problémů.

Zvýšení metabolické aktivity

Jelikož kliky jsou cvičením s vlastní vahou, které zapojuje mnoho svalových skupin najednou, mohou pomoci zvýšit vaši metabolickou aktivitu. To znamená, že i po cvičení může vaše tělo spalovat více kalorií, což je ideální pro udržení zdravé tělesné hmotnosti nebo pro redukci tuku.

Zlepšení flexibility a rozsahu pohybu


Ačkoliv to může být překvapivé, kliky také přispívají k lepší flexibilitě. Dynamický pohyb ramen a hrudníku během cvičení pomáhá rozšířit rozsah pohybu v těchto oblastech, což vede k lepší celkové flexibilitě.

Dostupnost a variabilita


Kliky jsou extrémně flexibilní cvik. Můžete je provádět prakticky kdekoli, bez potřeby jakéhokoli vybavení. Navíc existuje mnoho variant kliků, jako jsou široké kliky, úzké kliky, kliky na jedné ruce, což umožňuje cílit na různé svalové skupiny a přizpůsobit intenzitu podle vaší aktuální kondice.

Hlavní zapojené svaly:

prsní svaly

Vedlejší zapojené svaly:

ramena, tricepsy, břišní svaly

Na co jsou kliky skvělé?

Kliky patří k velmi komplexním cvikům, pomohou vám krásně zpevnit paže a hrudník při posílení středu a hýždí.

Vybavení

žádné


Základní instrukce

1. Na zemi, s nohama nataženýma za sebou umístěte dlaně pod ramena, lehce přes jejich šířku.

2. Začněte krčit ruce v loktech a hrudník spouštět k zemi.

3. Zatlačte do dlaní, zpevněte střed a propněte paže v loktech. Tak se vrátíte do výchozí pozice.

4. Opakujte.


Správná forma a dýchání

Při provedení kliku myslete na to, aby hlava byla v prodloužení trupu a aby trup byl prodloužením nohou a boků. To znamená, že tělo by mělo být v jedné linii. Zadek by měl být stažený a pupík vtažený dovnitř. Snažte se v maximální možné míře tělo udržet v jedné linii při tlaku nahoru. Neměli byste se prohýbat v bedrech ani kulatit ve vrchních zádech. Snažte se tlačit rovnoměrně do celé dlaně, ne jen do zápěstí.

Zdroj:
https://runrepeat.com/benefits-of-push-ups