Tukové buňky mají jeden hlavní úkol – uchovávat energii. Budeme-li naše tělo dlouhodobě krmit nadbytkem kalorií, zareaguje tím, že zvýší počet a velikost tukových buněk. Tukové zásoby se začnou postupně ukládat i na svalech, játrech a dalších orgánech a mohou působit neplechu. Tento proces je ještě horší, pokud nemáme dostatek pohybu.

Zdroj: Youtube

V minulosti tento způsob ukládání tuku lidem pomáhal. Tuk byl uskladněn v podobě malých balíčků molekul zvaných mastné kyseliny, které se uvolňovaly do krevního oběhu jako palivo pro svaly a jiné orgány, když nebylo jídlo k dispozici nebo když člověka ohrožoval predátor. Tato schopnost ukládat tuk byla pro přežití výhodná. Lidé s tendencí k ukládání tuku mohli přežít delší dobu bez jídla a měli dostatek energie, aby zvládli těžké podmínky.

Kdy jste ale naposledy museli utíkat před predátorem? V moderní době, kdy máme hojnost jídla a žijeme relativně v bezpečí, má stále více lidí sklony k obezitě. V USA je více než jedna třetina dospělé populace obézní, což je často důsledkem kombinace nadměrného příjmu kalorií a nedostatku fyzické aktivity.

Co rozpouští tuky v těle

Pro rozpuštění přebytečných tukových zásob je potřeba hodně komplexní přístup. Nikdy to není pouze o cvičení nebo dietě. Důležité je mimo jiné držet pod kontrolou svůj stres, dostatečně spát, mít dobrý pitný režim a celkově zdravý životní styl. 

Pak také existují určité potraviny, které mohou pomoci našemu tělu dodat signál, aby začalo tuky spalovat. 

Ovoce, které může pomoci spalovat tuky

Zatímco žádné ovoce nemá magickou schopnost „spalovat tuk", některé druhy mají vlastnosti, které mohou podpořit zdravý metabolismus a pomoci v celkovém procesu hubnutí na zdravou váhu.

Grapefruit

Jak již zmíněno, grapefruit nemá žádné kouzelné redukční vlastnosti, rozhodně se ale do jídelníčku patří. Obsahuje rozpustnou vlákninu a našemu tělu trvá déle, než ji stráví. To znamená, že se budeme po grapefruitu cítit mnohem déle sytí a nebudeme mít nutkání přijímat další kalorie. 

Chili papričky

Chili není jen vynikající koření pro ozvláštnění pokrmů. Tato pikantní paprika rozproudí náš metabolismus a spalování tuků pomocí velice důležité látky jménem kapsaicin. Kapsaicin podporuje termogenezi a tím tedy i spalování. Mimo jiné tato látka také pomáhá snižovat chuť k jídlu, což vede k nižšímu celkovému příjmu kalorií.

Jablka a hrušky

Vysoký obsah vlákniny v jablcích a hruškách pomáhá regulovat trávení a může zvýšit pocit sytosti, což také snižuje celkový příjem kalorií.

Bobuloviny (jahody, maliny, borůvky)

Všechny různé bobuloviny mají relativně nízký glykemický index a jsou bohaté na antioxidanty, což může pomoci v boji proti zánětům spojeným s obezitou. Obsahují také vysoké množství vody a vlákniny, udrží nás tedy déle syté.

Kiwi

Obsahuje enzym zvaný actinidin, který může podporovat trávení a zlepšovat metabolické procesy.

Zahrnutí ovoce a dalších potravin, které podporují spalování tuků, do vašeho jídelníčku je jedním z mnoha důležitých kroků k dosažení zdravějšího životního stylu. Kombinací pravidelného pohybu a nutričně vyváženého jídla můžete dosáhnout svých cílů.

Zdroje:
https://theconversation.com/stored-fat-is-a-feat-of-evolution-and-your-body-will-fight-to-keep-it-52468 https://agrilifetoday.tamu.edu/2012/06/18/peaches-plums-nectarines-give-obesity-diabetes-slim-chance/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6088424/
https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-fat-fighting-foods
https://frac.org/obesity-health/obesity-u-s-2