Celulitida: noční můra, která je ale úplně normální

Celulitida: noční můra, která je ale úplně normální

Napadlo vás někdy, že celulitida je úplně normální? To jen výrobci kosmetiky a provozovatelé wellness center z ní udělali zdravotní problém, který prostě musíme řešit. Na druhou stranu, pokud s ní chceme něco udělat, bez jejich pomoci se neobejdeme. Pozor však, v případě celulitidy byste měli zázrakům věřit rozhodně méně, než pokud jde třeba o vyhlazení vrásek.

Celulitida! Hrůza, noční můra, ošklivá na pohled. Budiž, kůže bez ní skutečně vypadá lépe. Ale nenechte si vnutit názor, že její výskyt svědčí o tom, že se ve vašem těle děje cosi nezdravého. Nevěřte tvrzením, že jde o důsledek špatného metabolismu tuků, zpomaleného spalování nebo že se vám na stehnech či hýždích ukládají toxické látky. Podle lékařů se jedná o běžnou tukovou tkáň, která přitom nemusí mít s vaší tělesnou váhou nic společného. Jinými slovy, celulitidou mohou trpět jedinci štíhlí, stejně jako silní. Je nicméně pravda, že se její projevy zhoršují s věkem a že v takřka sto procentech případů postihuje ženy, zatímco muži jsou jí ušetřeni. Je to dáno odlišnou strukturou podkoží u obou pohlaví.

„Celulitida vzniká v důsledku hromadění tukové tkáně a stárnutí podkožního vaziva. Ke zmnožení tukových buněk dochází zejména působením ženských pohlavních hormonů,“ vysvětluje na svém webu lékař a moderátor Jiří Pešina.

Není to nemoc

Matoucí je přitom už samotný název celulitida neboli celulitis, protože počeštěná koncovka -itida nebo latinská -itis označuje nějaký zánět, kterým však celulitida právě není. Ostatně přísně medicínsky vzato jde o takzvanou lipohypertrofii.  Rozmyslete si však, než se rozhodnete svou celulitidu léčit. Podle doktora Stephena Barretta a jeho vyjádření pro server Allaboutyou.com totiž většina metod moc nefunguje nebo je jejich efekt jen dočasný.

Na mušku si vzal třeba různé zábaly, včetně tlakových, které mají napomáhat hubnutí či právě redukci celulitidy, přičemž většinou se jejich použití kombinuje s natíráním speciálními krémy. Barrett tvrdí, že díky těmto procedurám může člověk skutečně zhubnout, protože se během aplikace hodně zpotí a v případě stlačování těchto zábalů se zvyšuje odvodňování organismu. „Představa, že bylinné zábaly pomohou detoxikaci organismus, je absurdní,“ dodává Barrett.

Nezapomeňte dost pít

K potlačení projevů celulitidy se také používají různé masážní přístroje. Velmi účinná má být v tomto ohledu endermologie, při níž se k masáží postižených míst používají dva válce. Aby měla léčba efekt, doporučuje se minimálně deset ošetření. Podle Barretta však nebyly žádné zázračné účinky této léčby zaznamenány, a aby byl její efekt patrný, musela by se prý postižená kůže ošetřovat prakticky neustále.

Funguje tedy vůbec něco? Na jedné straně je čím dál jasnější, že projevy celulitidy jsou do velké míry dány dědičností. Na straně druhé se ukazuje, že spíše než pochybné masáže – krom výše uvedených můžete narazit na spoustu dalších programů – zabere úprava životosprávy a dostatek pohybu (skvělá je chůze), které vedou k redukci nadváhy, protože ta viditelné projevy celulitidy zhoršuje. Výborné jsou aktivity zvyšující prokrvení a posilující svalovou hmotu, díky níž bude vaše postava pevnější a symptomy celulitidy méně patrné. Nezapomeňte na dostatek tekutin. Kdo chce, může zkusit střídavé sprchování postižených partií studenou a teplou vodou.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.