Vynechme důvody, kvůli kterým není nafouklé a tvrdé břicho žádným překvapením. Když se večer u televize neudržíme a ztláskáme najednou pytlík nachos se sýrovou omáčkou, k tomu si dáme skleničku vína, zmrzlinu a navrch vše zapijeme Coca-Colou, pravděpodobně nám bude zle a naše břicho bude skutečně vypadat, jako bychom snědli velrybu. To samé platí v případě, kdy do sebe ve spěchu nasoukáme oběd, aniž bychom věděli, co vlastně jíme. Takzvané vědomé jezení je klíčem k tomu, aby vaše bříško bylo spokojené a nenafukovalo se po každé porci, kterou sníte. O co jde? Na jídlo je potřeba udělat si čas, vědomě si ho vychutnávat, soustředit se na jeho vůni a chuť a především každé sousto dostatečně rozžvýkat, čímž umožníte jednodušší působení trávicích enzymů, což může znamenat méně nestrávených zbytků – a méně střevních plynů.
Úplně normální je vypouklé bříško také u žen, a to zhruba týden přes očekávanými měsíčky. Tělo zadržuje vodu, hormony pracují ostošest a my se necítíme komfortně (a nedopneme džíny). Všichni taky víme, že za nafouklým břichem stojí nadýmavé potraviny, jako je zelí, květák, hrách, cizrna, brokolice, cibule nebo plísňové sýry. S nimi tedy opatrně. Co dalšího ale může za nepříjemné stavy spojené s vyvaleným břichem?
Velké břicho u žen a nedostatek pohybu
Nafouklé bříško může být důsledkem sedavého způsobu života – když se nehýbeme, nehýbou se ani naše střeva, kterým pak hrozí problémy s vyprazdňováním. To má za následek tvrdé a nafouklé bříško u mužů i žen. Tady pomůže každodenní pohyb. „I krátká procházka vám rozpohybuje střeva, což je skvělá prevence zácpy. Dalším řešením je pít dostatek tekutin, především vody. Čím více budete pít, tím méně vody v těle budete zadržovat, což se odrazí i na stavu vašeho bříška,“ radí fitness trenérka a influencerka Anna Faltová.
„Proč mám břicho jako těhotná?“ Možná jíte málo vlákniny
Vláknina je důležitou součástí jídelníčku a hraje velkou roli při hubnutí. Má také důležitou mechanickou i ochrannou funkci. Ve střevech bobtná, zvětšuje jejich objem a stimuluje peristaltiku. To přispívá k ideálnímu průchodu potravy střevem. Vláknina funguje i jako prebiotikum a podporuje správnou střevní mikroflóru. To má pozitivní vliv nejen na naše zdraví a obranyschopnost, ale i na trávicí procesy. V neposlední řadě je skvělým pomocníkem při očistě těla a prevencí zácpy a dokáže také odstraňovat některé toxiny a odpadní látky z těla.
Jak vypadá dostatek vlákniny? Ukážeme si na příkladu ilustračního jídelníčku:
Ke snídani celozrnné vločky s banánem a jogurtem, malá hrstka vlašských ořechů, lžíce mletých lněných semínek. Ke svačinkám jablko s arašídovým máslem nebo celozrnný sendvič s vejcem a plátky rajčat.
K obědu quinoa salát s mixem zeleniny a pečeným kuřecím masem.
K večeři batát zapečený se sýrem cottage a špalíčky grilované zeleniny.
Nechcete mít vypouklé břicho? Pozor na syrovou zeleninu.
Strava je skutečně základ všeho, a pokud budete jíst převážně průmyslově zpracované potraviny, může to mít velký efekt na vaše vypouklé břicho. Jakým potravinám je lepší se obecně vyhnout? V první řadě je to syrová zelenina. „Ta je sice zdravá a má dostatek vlákniny, ale ví se o ní, že nadýmá. Lepší je proto dát přednost vařené, dušené nebo grilované zelenině, která je pro naše tělo lépe stravitelná. Dále pozor na potraviny s vysokým obsahem sodíku, který taky nafukuje. Obsahují ho všechny možné zpracované potraviny jako některé proteinové tyčinky, sirupy s umělými sladidly, energetické nápoje, žvýkačky. Pozor si dejte i na přejídání, protože velké porce jídla z vás můžou udělat rázem balón – to určitě znají všichni dietáři, kteří si dávají obří porce zeleninových salátů, aby zahnali hlad. Nepřeháněla bych to ani s větším množstvím lepku a laktózy naráz, tam si mí klienti často stěžují právě na nadýmání a pocit nafouklého břicha,“ říká fitness trenérka Anna Faltová.
Věčně nafouklé břicho a únava
Příznaky, že tlusté střevo nefunguje tak, jak má, mohou být různorodé. Problémy s trávením, jako jsou změny ve stolici, zácpa nebo průjem, patřívají mezi první signály. Často je doprovází i plynatost a nadýmání. Nedostatečná funkce tlustého střeva se projevuje i nadměrnou únavou a neustálým pocitem vyčerpání. Špatně fungující střevo totiž nedokáže vstřebávat důležité živiny, jako je například vitamin B, železo nebo zinek. To se pak může projevit i na náladě či na stavu pleti, na které se například ve zvýšené míře objeví akné. Jak dát tlusté střevo do pořádku? Především změnou jídelníčku. Ideální je zařadit do stravy třeba kysané zelí, které je bohaté na probiotika pro obnovu střevní mikroflóry. Neměly by chybět také ovesné kaše nebo celozrnné pečivo. A samozřejmostí je pak i dostatečný pitný režim, a to nejlépe v podobě nesycené vody a bylinkových čajů. Dobré je vyhnout se alkoholu a slazeným nápojům. V tomto článku se dozvíte, které potraviny konkrétně jíst, abyste se vyhnuli nadýmání.
Nafouklé břicho a zanesená střeva
„Pro správnou činnost střeva je potřeba se zaměřit na očistu od nečistot, například plísní, parazitů a zbytků potravy. Dále je třeba podpořit regeneraci sliznice, potlačit zánětlivé stavy a celkově činnost střeva podporovat,“ popisuje bylinkářka a naturopatka Jarmila Podhorná.
Bylinky mohou být užitečným pomocníkem. Nejenže fungují jako prevence, ale pomáhají i při obnově správného fungování střeva. „Na očistu střeva můžeme využít především lnici, brusinku a penízovku. Od plísní a parazitů nám pomůže kromě penízovky česnek a ořešák americký. Na podporu sliznice a celkové činnosti střeva řimbaba, dub, len a směs fitkolonu. Tato směs obsahuje byliny dub, černý rybíz, brusinku a olši,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.
Máte trvale vypouklé břicho? Nechte se vyšetřit
Trápí vás časté nadýmání, plynatost, bolesti břicha, nebo dokonce bolesti hlavy a už nevíte, co s tím? Může to být částečná nebo úplná neschopnost trávicího traktu zpracovávat laktózu neboli mléčný cukr. Takzvaná intolerance laktózy postihuje mnoho lidí po celém světě a je tedy možné, že jste jedním z nich. Nejjednodušší způsob je rychlý test, odběry krve a konzultace s lékaři, kteří vám pomohou problém vyřešit. Někdy může trvale vypouklé břicho signalizovat i závažnou nemoc, jako je Crohnova choroba, syndrom dráždivého tračníku, celiakie nebo zánět tlustého střeva. Jak už jsme zmínili, vystavení dlouhodobému stresu je nežádoucí a vede ke změnám interakcí mezi mozkem a střevem („osa mozek–střevo“), což nakonec vede k rozvoji široké řady gastrointestinálních poruch včetně zánětlivého onemocnění střev, jak dokládá tato studie. Nadýmání někdy mohou způsobovat i některé léky a jejich vedlejší účinky, proto jejich užívání proberte s lékařem. Pomoci vám mohou také trávicí enzymy spodního břicha.
Problém jménem vystouplé spodní bříško
Nebudeme si nic nalhávat, tuk z potravin má tendenci usazovat se právě na spodním bříšku, a to hlavně s přibývajícím věkem, kdy se nám přirozeně zpomaluje metabolismus. Pozor, zvýšený viscerální tuk (útrobní tuk, který se nachází v dutině břišní) je nejenom neestetický, ale může stejně jako celková obezita zvýšit riziko srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu a některých druhů rakoviny! Nadbytečný tuk v oblasti břicha může vést k jeho vypouknutí. Slabé břišní svaly zase vedou k ochablému vzhledu bříška. Pokud nechcete, aby se vám břicho při chůzi třáslo jako rosol, zařaďte každý den nějakou kardio aktivitu a pravidelně posilujte svaly břicha, a to přímé i šikmé. Skvělé cvičení na posílení středu těla a právě břišních svalů je třeba pilates, na odbourání nežádoucího tuku je skvělé běhání nebo HIIT trénink.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4018766/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22314561/
Anna Faltová, fitness trenérka, https://annafaltova.cz/about/
Mgr. Jarmila Podhorná, bylinkářka