Jak předcházet zarudnutí kůže?

Jak předcházet zarudnutí kůže?

Kůže se během života mění. Po narození není úplně vyvinuta ochranná kožní bariéra a novorozenec je náchylný k jejímu vysušení a ztrátám teploty, také vstřebávání různých látek je vyšší. V dětském věku je nejčastější příčina zarudnutí atopický ekzém. V dospívání vlivem hormonálních změn se pokožka více mastí, začínají se tvořit zánětlivé projevy.

Používáním přípravků proti akné se může kůže vysušit a být červená a citlivá. Ve stáří opět dochází k jejímu vysušování a zvýšené citlivosti. Také působení zevních vlivů (např. kouření, UV záření, používání nesprávných kosmetických přípravků, klimatizace) má velký podíl na vzhledu pokožky.
Kůže, která je citlivá, se sklonem k červenání se nazývá intolerantní. Bývá suchá, růžová až červená s popraskanými cévkami. Subjektivní pocity jsou různé pálení, svědění, pnutí pokožky, nesnášenlivost kosmetických přípravků.

„Růžovka“ neboli rosacea je zánětlivé chronické onemocnění kůže obličeje. Postihuje především jeho centrální třetinu, tváře a bradu. Mezi příznaky patří tvorba červených žilek v obličeji, kolem nosu a na nose. Lidé mají vyšší sklon k zarudnutí tváří bez zjevné příčiny. V další fázi vznikají červené pupínky, které mohou vypadat jako akné. U mužů dochází častěji ke zbytnění mazových žláz a vzniká ztluštění kůže na nose. Růžovka není spojena jen s kůží, ale může postihnout též oči, které pálí, jsou červené, vzniká jejich zánět, především spojivek.

Seborhoická dermatitida se projevuje zarudnutím a olupováním kůže kolem nosu, nosoretních rýh, mezi obočím, při vlasové hranici. Kůže se sama neumí dokonale promastit, někdy se na zhoršení může podílet přítomnost kvasinek.

Prevence zarudnutí kůže je především v jejím správném každodenním ošetření. Večer je potřeba kůži očistit vhodným čistícím přípravkem pro citlivou pleť, nejlépe hypoalergenním. Zklidňující účinky má např. arnica, vitamín B3, thermální voda. Vždy je potřeba nanést správný krém, který je určen pro typ pleti. Ráno je možné používat krém BB, který může zakrýt drobné nedokonalosti. Nesmí se zapomínat na hydrataci kůže. Pokud je kůže suchá přes den, je potřeba její ošetření i během dne.

Léčba růžovky závisí na typu postižení. Nejdůležitější je odstranění vyvolávající příčiny. Lokální terapie zahrnuje léčbu krémy s obsahem metronidazolu, např. Rosex nebo Rosalox krém nebo roztokem s antibiotiky při přítomnosti zánětlivých projevů. Pokud jsou přítomny cévky v obličeji, je možné jejich odstranění pomocí elektrokauteru nebo laseru. Díky přístrojům dochází ke stáhnutí cévek a obličej popř. nos není tak červený. Pokud se tvoří zánětlivé projevy a dermokosmetika s lokální terapií nestačí je na místě celková léčba antibiotiky, která bývá dlouhodobá. Laserové zákroky nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou.

Terapie seboroické dermatitidy spočívá v aplikaci krémů s obsahem antimykotik a kortikosteroidů.
K léčbě samozřejmě patří používání také vhodných dermokosmetických přípravků. Postižení kůže není bohužel vyléčitelné, ale dá se pomocí dostupných přípravků udržet pod kontrolou.

Pro zmírnění začervenání pleti a zároveň její rozjasnění, zklidnění a sjednocení můžete vyzkoušet Mixa CC krém s OF 15. Jedná se o speciální krém pro okamžité zmírnění začervenání a postupnou korekci barvy pleti. Díky vysokému obsahu složek známých pro své zklidňující účinky a zmírnění zarudnutí pleti zbaví citlivou pleť každodenních starostí.

Autor: MUDr. et Bc. Lucie Růžičková Jarešová

Komerční prezentace

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.