Z listopadové Kondice: Ukliďte boty, je čas na běžeckou pauzu

Z listopadové Kondice: Ukliďte boty, je čas na běžeckou pauzu

Běžecký odpočinek je teď na místě, ale rozhodně ne kvůli zimě. Tělo si po nabité sezoně potřebuje na chvíli odpočinout a nabrat nové síly. Zařadíte-li do svého tréninkového plánu takzvané přechodné období, bude vám to běhat celý rok. Dali jsme pro vás dohromady zásady, kterými se při tom řídit.

Pro pořádek: řeč není o zimní pauze, ale o dvou- až čtyřtýdenním odpočinku. V běžeckých kruzích se téhle pauze, v průběhu které byste měli běh cíleně odsunout na druhou kolej, říká přechodné období. A proč vlastně běhání přerušovat, když se jinak cítíte zdraví a fit? Umění odpočinku je pro výkon stejně důležité jako trénink samotný. A to nejen na týdenní bázi, ale také v celoročním měřítku. Proto si ostatně po sezóně dopřávají oddych i vrcholoví sportovci, a to bez ohledu na to, v jakém odvětví závodí. Na hobby úrovni je odpočinek neméně významný. Proto zpomalte a věnujte se v příštích týdnech jen svému tělu a jeho potřebám. Pauza se vám bohatě vrátí. Jak na ni?

  1. Počítejte s odpočinkem

I když nejste profíci a věnujete se víceru sportovních aktivit, měl by mít váš běžecký rok určitý řád. Bez něj to bude vždycky někde skřípat. Zima by měla patřit přípravě, od jara do podzimu můžeme závodit a pak bychom měli tělu i hlavě dopřát zasloužený odpočinek v podobě přechodného období.  Předem si naplánujte, kdy si běžeckou pauzu naordinujete. Vhodné načasování je například po posledním odběhnutém závodě. Přesně si stanovte: ‚tak a teď celý listopad odpočívám‘. A dodržte to.

  1. Bilancujte

Vezměte si blok a tužku a zamyslete se nad uplynulou sezónou. Z hlediska motivace začněte tím, co se vám povedlo, a sami sebe pochvalte. Stejně důležité je ale také říct si, co trochu haprovalo a co byste chtěli v příští sezóně změnit. Konkrétně to může vypadat třeba takhle: Dokázala jsem si najít čas na běhání třikrát týdně a zvládla jsem uběhnout svůj první půlmaraton. Kdybych ale naběhala více kilometrů, cítila bych se při závodě lépe. A vůbec jsem nepracovala na rychlosti.

  1. Plánujte nadcházející sezónu

Dovolte si trochu se zasnít, zároveň ale myslete na to, že cíle, které si dáte, by měly být reálné. Berte v potaz svou kondici i časové možnosti. Nedosažitelné mety vám nepřinesou nic jiného než negativní dojmy a pocit vlastní nedostatečnosti. Ve výsledku vám tak mohou běh úplně otrávit. Pokud si vytyčíte realistický cíl, jeho splnění vás nakopne a podpoří vaše další snažení. Pamatujte, že v běhu se vše točí kolem motivace.

Pokud jste začali běhat teprve nedávno, není úplně vhodné hned pomýšlet na maraton nebo pětku pod 20 minut. Střízlivější je toužit po podzimním půlmaratonu pod 2 hodiny nebo desítce za 55 minut. Zvažte, jestli by vám k dosažení cíle nepomohla spolupráce s trenérem, a stanovte si, co chcete svému cíli obětovat.

Stejně tak si ale můžete ‚jen‘ předsevzít, že si na sebe a své běhání vyhradíte čas třikrát týdně a budete z něj mít radost, nebo že shodíte 3 kila. Svým plánům dejte jasné časové obrysy a klidně se hned na nějaké závody přihlaste (i proto, že ty nejatraktivnější bývají rychle vyprodané). A slibte si odměnu (Když dám na podzim půlmaraton pod 2 hodiny, koupím si nové běžecké boty.).

Další tipy na to, jak v tréninku využít běžeckou pauzu, plus podrobný plán aktivního odpočinku a jídelníček, po němž v přechodném období nepřiberete, najdete v listopadové Kondici. V prodeji od 25. října.

Eva Fryšarová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.