Proč nám alkohol zlepšuje náladu

Proč nám alkohol zlepšuje náladu

Vědci už vědí, proč se dokážeme díky alkoholu cítit příjemně. Zjednodušeně řečeno, díky němu se v části mozku, která se dá popsat jako „centrum potěšení“, uvolňují chemické látky, které nám zlepšují náladu.

Díky dřívějším studiím na zvířatech už se vědělo, že alkohol zvyšuje produkci endorfinů v mozku. Nový výzkum ale mnohé upřesnil, protože američtí odborníci z kliniky Ernesta Galla a Kalifornské univerzity v jeho rámci pomocí pozitronové emisní tomografie skenovali mozek, aby přesně viděli, která část mozku na alkohol reaguje. Svou studii prezentovali v časopise Science Translational Medicine. Samozřejmě, nešlo jen o to, aby viděli, co dělá alkohol s mozkem, výsledky jejich práce se mohou stát východiskem k novým metodám boje s alkoholismem.

Dvě centra slasti

Vůbec poprvé se ukázalo, že endorfin se po vypití alkoholu uvolňuje ve dvou oblastech mozku – v části šedé hmoty mozkové, která má na svědomí pocity potěšení, a v části čelních mozkových laloků. „To je první přímý důkaz vysvětlující, proč se lidé díky alkoholu cítí dobře,“ tvrdí vedoucí studie Jennifer Mitchell. Ke stejnému zjištění dospěli vědci jak u lidí, kteří byli zvyklí alkohol pít často, tak i u těch, kdo mu holdovali jen občas.

A ještě jedna věc – příjemné pocity vyvolává alkohol jen do jisté míry. Pokud to s jeho konzumací přeženete, nastupuje u mnoha lidí smutek a pocity úzkosti.

Pravdou nicméně je, že u těch, kteří často pili alkohol v množství větším než malém, se endorfiny alespoň v první fázi uvolňovaly snáze. Jinými slovy, po alkoholu jim bylo lépe než ostatním z kontrolní skupiny. Je ale samozřejmě otázkou, zda to byl důsledek dlouhodobého pití ve vyšší míře nebo zda je mozek některých lidí na alkohol v tomto smyslu vnímavější.

Daleko přesnější lék

Zatím je jisté, že endorfiny, vyprodukované díky pití alkoholu, se váží na specifické typy opiátových receptorů v mozku. A právě toto zjištění by mohlo pomoci při vývoji léků pro léčbu závislosti na alkoholu, případně při vylepšování těch, které se už používají. Některé z těch, které se zatím používají, mají totiž velké vedlejší účinky. Například ty, jejichž účinnou látkou je naltrexon, který se používá i v Česku. Léky s touto látkou mohou totiž spustit depresi. Podle lékaře Howarda Fielda totiž tento lék blokuje nejen opiátové receptory, ale zřejmě i některé jiné, což právě vede k psychickým problémům. Nový objev by měl vést k vývoji léků, které budou blokovat jen receptory reagující na alkohol.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.