Kombinace léků: Co už je moc?

Kombinace léků: Co už je moc?

Moje sedmdesátiletá matka bere pět různých léků: na srdce, na cholesterol, na cukrovku, na vysoký krevní tlak a na zpevnění žilních stěn. Teď jí lékař předepsal další lék, a to na překyselení žaludku. Četla jsem, že u šesti a více léků už hrozí, že se budou navzájem škodlivě ovlivňovat.

Klára Vojkůvková, DiS.

Farmaceutická asistentka. Pracuje na pozici vedoucí laborantky pro SimonPharm, dříve se věnovala bylinkám a míchání čajových směsí pro menší lékárnu, zabývá se také homeopatiky.

Při současném užívání léků může vždy docházet k vzájemnému ovlivnění jejich účinku, ale nezáleží ani tak na množství jako spíš  na účinných látkách. Jestliže dané léky předepisují vaší mamince různí lékaři, je třeba vždy seznámit jejího lékaře s každou započatou léčbou. Pokud máte i přes to pochybnosti o vhodnosti terapie, můžete se s klidem obrátit na svého lékárníka, popřípadě se mu pokuste vypsat názvy přípravků, které vaše maminka užívá.

V žádném případě se nesnažte zredukovat počet užívaných léků bez předešlé konzultace s lékařem. Je možné, že některé léky vykazují nežádoucí účinky (třeba zmiňované zažívací a žaludeční obtíže), avšak jejich přínos převyšuje možné riziko (nevolnost versus infarkt). Předpokládám, že nasazené přípravky ovlivňující žaludek mají, právě tyto nežádoucí účinky potlačovat a zmírňovat.

Klára Vojkůvková, DiS.

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.