Mám strach z těhotenství a kojení!

Mám strach z těhotenství a kojení!

Manžel si přeje dítě, já bych ho také chtěla, protože v pětatřiceti už nastal čas. Ale neumím si představit, že mi něco cizího poroste v břiše, z té představy mám úzkosti, stejně tak mě děsí kojení. Bojím se, že mi těhotenství zdeformuje tělo. Jsou tyto pocity v pořádku a odezní, nebo je se mnou něco špatně?

PhDr. Marta Boučková

Psycholožka. Absolvovala Filozofickou fakultu UK v Praze. Specializuje se na sociální psychologii, oblast mezilidských vztahů a komunikace a na manželské i partnerské problémy.

Ve své ordinaci se s takovými obavami setkávám stále častěji. A aby toho strachu nebylo málo, mívají ženy ještě mnohdy i výčitky svědomí, protože se jejich úzkostné obavy jaksi kříží s přirozeným mateřským pudem.

Těhotenství zcela bezpochyby s sebou přináší velkou změnu do života. A nejde jen o tu, která je viditelná na těle budoucí maminky. Píšete, že v pětatřiceti už nastal čas otěhotnět, já bych vám ale radila ještě chvíli počkat. Prožívat těhotenství s obavami a jistou dávkou nepřátelství vůči němu samotnému, které na mě z vašeho psaní dýchá, by bylo velkým stresem nejen pro vás, ale i pro vaše dítě a okolí.

Jsem přesvědčená, že si žádné miminko nezaslouží, aby přicházelo na svět jako nevítané a s nálepkou, že pokazilo něco ještě dřív, než se narodilo. Doporučuji obrátit se na zkušeného psychologa, který vám může pomoci vaše obavy a nejistoty zvládnout a vy se pak, až přijde čas, budete moci těšit i z toho, jak se vám zakulacuje bříško.

PhDr. Marta Boučková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.