Čím víc dětí, tím zdravější srdce

Čím víc dětí, tím zdravější srdce

Zatímco v minulosti znamenala četná těhotenství pro ženy často zdravotní problémy nebo dokonce předčasnou smrt, dneska už to neplatí. Alespoň ne v rozvinutých a bohatých zemích, kde se ženám dostává dobré péče a kde zároveň mají kvalitní výživu.

Výzkumníci z univerzity v kalifornském San Diegu to dokonce vyčíslili: ženy, kteří mají čtyři nebo více dětí, mají menší pravděpodobnost – zhruba o polovinu, že zemřou na kardiovaskulární onemocnění než ty, které nemají ani jedno dítě. O jejich výzkumu informoval britský deník Daily Mail. V rámci studie vědci sledovali zhruba 1300 žen a to v letech 1984 až 1987 a pak v roce 2007, když za sebou měly klimakterium.

Zdraví prospívají i společenské vztahy

Příčina? Nejspíše vyšší hladina hormonu estrogenu během těhotenství, která může mít pozitivní a navíc dlouhodobý dopad na stav cév. Roli může hrát také fakt, že těmto ženám se dostává vyšší podpory okolí jak při péči o děti, tak i v pozdějším věku, ale že navíc mohou těžit i ze sociálních kontaktů se svými dětmi a později i jejich rodinami. I to se kladně projevuje na lidském zdraví.

Hlavní autorka studie, kterou uveřejnil časopis Fertility and Sterility, Marni Jasobsová uvedla: „Sledovaným ženám klesalo riziko, že zemřou na nemoci srdce a cév, pokud měly čtyři a více dětí. Ale mechanismus, který to způsobuje, zatím přesně neznáme.“

Vědci proto krom již zmíněných vlivů zvažují i další – je například možné, že je to přesně naopak a že více dětí mají ženy, které jsou od přírody zdravější, silnější a plodnější.

Neplodnost souvisí s nemoci srdce

Ženám, které nemohou otěhotnět, může navíc rovnou hrozit vyšší riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob. „Pokud mají například polycystické vaječníky, což způsobuje neplodnost, mají i zvýšené riziko onemocnění srdce,“ vysvětlil profesor Donald Peebles z bristké Královské společnosti porodníků a gynekologů.

Ženy by měly sportovat a nekouřit

Přesto jsou dlouhé roky ženy nemocemi srdce a cév ohroženy mnohem méně než muži, protože je chrání ženské pohlavní hormony. A naopak, ani vyšší počet dětí sám o sobě nicméně ženám srdce ochránit nemusí, pokud se nebudou hýbat, budou obézní či budou kouřit. Po klimakteriu totiž hladina ženských pohlavních hormonů klesá a riziko, že je postihne infarkt či mrtvice, se tak srovnává s muži.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.