S dítětem na cestách: Jak na to

S dítětem na cestách: Jak na to

Živě si pamatuju, jak jsem jako dítě jezdíval s rodiči a sestrou na výlety. Občas bylo v autě docela eldorádo, pásy na zadních sedadlech nebyly a speciální sedačky už vůbec ne. Dneska bych si takhle dítě vozit netroufnul.

Pravdou je, že tehdy vyráželo na silnice výrazně méně aut a jejich výkon nesahal současným vozům ani po výfuk. Zároveň je ale fakt, že stejně nesrovnatelná byla jejich bezpečnost, z dnešního pohledu se vlastně ani o žádné nedá mluvit. Při současných narvaných cestách, silnicích jak po bombardování a vystresovaných řidičích (mnohdy si navíc leštících za volantem své ego) je ale autosedačka pro děti nejen nutností, ale i povinností. Za její porušení vám hrozí odebrání dvou bodů a pokuta dva tisíce korun. To je ale nic proti tomu, co se může stát při havárii.

V náručí to nedáte

Jestli si totiž někdo myslí, že v případě autonehody udrží dítě v náručí, šeredně se mýlí. Při nárazu v padesátikilometrové rychlosti působí na pár vteřin přetížení až 40 G a desetikilové dítě tak najednou v podstatě váží až 400 kilogramů. Udržet ho tedy nemáte šanci a je jasné, že průšvih může nastat nejen při nárazu, ale třeba i prudkém zabrzdění. Zachránit ho v případě takové nehody může jen pořádná autosedačka. Ostatně bez té byste v určitých případech vůbec neměli s dítětem vyjíždět. Podle zákona v ní musí sedět každé dítě do 36 kilogramů váhy a 150 centimetrů výšky (tedy bez ohledu na věk) – jestliže je třeba jen jeden z těchto dvou parametrů překonán, už sedačka povinná není. Pokud si říkáte, že to přece ví každý, hluboce se mýlíte. Podle průzkumu agentury STEM/MARK právě tohle neví plných 70 procent Čechů a Češek! A 48 procent netuší, že se autosedačka smí použít na předním sedadle spolujezdce pouze v případě, že zde není umístěn airbag nebo je vypnutý.

Jedna nestačí

Rozhodně nepočítejte s tím, že vám postačí jeden nákup. Protože tak, jak roste dítě, musí růst i autosedačka. V žádném případě hned na začátku nepořizujte „větší, aby déle vydržela“. Stejně nebezpečná je ale i malá, dítě musí mít opěrku pro hlavu, nesmí tedy sedačku přerůst. Pokud by se tak stalo, nemá vůbec chráněnou krční páteř, která dostává například ve chvíli, kdy do vás narazí jiné auto zezadu, opravdu pořádně zabrat, a bez opory hlavy může být taková rána i smrtelná (to ostatně platí i pro dospělé a hlavové opěrky na sedácích). Právě kvůli růstu dětí jsou autosedačky rozdělené do několika skupin, jsou i autosedačky, jejichž výška se dá regulovat a po nějakou dobu tedy rostou s dítětem. S jednou na celou dobu ale opravdu nevydržíte.

Před koupí vyzkoušejte

Při výběru se vyplatí nešetřit, plně ji přizpůsobit dítěti i autu a vyvarovat se třeba pochybných nákupů na tržištích. Vždy se přesvědčte, že má autosedačka platnou homologaci. Určitě je dobré zajet do prodejny i s dítětem a sedačku rovnou vyzkoušet. Nezapomeňte, že pro kojence je zvláštní typ, tzv. skořepina, která se upevňuje zády ke směru jízdy. Některé sedačky jsou určené do konkrétních značek vozů, jiné jsou univerzální – i ty je ale dobré před koupí vyzkoušet, abyste zjistili, jak bezpečně vaše dítě „pohltí“, ale také třeba i to, jak snadno, či naopak obtížně se připevňují. V posledních letech jsou už také automobily připraveny pro tzv. systém Isofix – speciální sedačka se jednoduše zasune do už připravených západek ve voze. Je tak vlastně napevno spojena přímo s karoserií. Výsledky testů při bočních i čelních nárazech dopadly na výtečnou.

Hračka pod pedálem

I když si pořídíte bezpečnou autosedačku, mějte na paměti, že jízda s dětmi má svá specifika. Ty roztomilé ratolesti dokážou například vydávat často až neuvěřitelné zvuky v úrovni mnoha decibelů. Není výjimkou, že najednou zezadu dostanete do hlavy lopatičkou nebo panenkou. A i když děti vyložíte, buďte na pozoru – zjistit až při dojíždění ke křižovatce, že máte pod brzdovým pedálem zapomenuté autíčko nebo želvičku, dokáže způsobit slušný šok.

Až vaše dítě přesáhne oněch 36 kilogramů a může už tedy cestovat bez sedačky, zkontrolujte, jak mu „sedí“ standardní pásy v autě. I do těch totiž musí dorůst, aby mu šly správně přes tělo a ne přes krk a při prudkém brzdění, či dokonce bouračce ho neuškrtily. Při cestě do zahraničí si zjistěte, jaká pravidla platí pro přepravu dětí v cílové zemi.

A co v případě, že máte víc dětí a třeba čtyři sedačky se vám do auta nevejdou? Pak je musíte odvézt postupně jet společně třeba vlakem, nebo si pořídit větší auto…

Pro časopis Vlasta Karel Černý

Vlasta

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.