Jak na bolavé dětské bříško

Jak na bolavé dětské bříško

Bolesti v oblasti bříška trápí nejen děti samotné, ale i samozřejmě frustrované maminky, které chtějí děťátku co nejrychleji ulevit. Příčiny břišní bolesti se u dětí mění s věkem. Přinášíme tipy, jak co nejrychleji odpomoci malým dětem od bolesti dutiny břišní.

Organické, nebo funkční příčiny

Pokud bychom se na bolesti břicha podívali po odborné stránce, tak musíme rozlišit bolesti organické od funkčních. Ty první vznikají v důsledku nějakého onemocnění, jako je například zánět, a sami jej těžko odhalíte. Příkladem jsou břišní bolesti vzniklé zánětem slepého střeva, bolesti způsobené zauzlením střev, nebo vyvolané průjmovými obtížemi. Organické bolesti břicha jsou provázeny i dalšími jevy, jakými jsou vysoká teplota, zvracení nebo nestandardní dýchání. V těchto okamžicích neváhejte a vyhledejte pediatra. Funkční bolesti břicha jsou méně zdravotně závažné a zahrnují například zácpu či nadýmání. Zejména pak u nejmenších mohou způsobit spoustu probdělých nocí.

Záludné rozpínání střevních kliček

Srdcervoucí pláč, zarudlý obličej a miminko co se kroutí jak paragraf. Asi každá maminka zažila úporné dětské koliky v prvních měsících života děťátka. Na vině je jednak nedostatečně vyvinuté trávicí ústrojí a nadbytek plynů ve střevech, které vyvolávají bolesti bříška spojené s poruchami vyměšování i hojným ublinkáváním. Nežádoucí vzduch miminka dostávají do střev spolu s dychtivým a rychlým sáním mléka. Pokud dítě pije hltavě, snažte se ho uklidnit a občas i krmení přerušit. Vyhněte se podávání zpěněného mléka v lahvičce a krmení dítěte v polospánku. Po jídle na dítě nespěchejte a snažte se ho nechat odříhnout, nadbytečný vzduchu se tak dostane ven.

Alchymie technik

Každé dítě je jiné, a proto co zabírá u jednoho, nemusí automaticky fungovat u druhého. Zbavení se prdíků tedy vyžaduje klid a trpělivost maminek s nalezením té nejlepší kombinace technik. Mezi mechanické patří úlevová poloha na „tygříka“, kdy dítě položíte na předloktí a houpáte ho, jemná masáž bříška ve směru hodinových ručiček, nebo šetrné cviky s nožičkami. Nárazově můžete zkusit zavádět rektální rourku (gumová hadička). Její časté užívání není doporučováno z důvodu podráždění konečníku a návykovosti. Dalším fíglem může být přidávání probiotik do mléka, abyste podpořily střevní mikroflóru např. Swiss Laktobacílky Baby, které lze podávat od narození. Obsahují unikátní komplex 5 vybraných kmenů laktobacilů a bifidobakterií lidského původu, které se přirozeně vyskytují v trávicím traktu malých dětí. Obsah kaple se dá jednoduše vysypat a přimíchat do malého množství mléka/výživy.

Přispění maminky

V případě, že kojíte, tak velmi záleží na vaší stravě, protože to, co sníte, se záhy objeví v mateřském mléku. Vyhněte se proto nadýmavým potravinám. V zelenině a ovoci jsou typickými nadýmavými zástupci zelí, květák, brokolice, kapusta, mrkev, hroznové víno, švestky nebo meruňky. Luštěniny také nejsou ideální, ale při pravidelné konzumaci si organismus na ně zvykne. Pokuste se omezit i příjem bílého pečiva, sycených nápojů a potravin bohatých na rafinovaný cukr. Ten přispívá k množení kvasinek ve střevech, což vede k plynatosti. Naopak konzumací celozrnného pečiva, bylinek a koření jako je kmín, anýz, bazalka nebo fenykl můžete plynatost ovlivnit. Sáhnout můžete i po příjemné formě speciálních čajů jako je např. Bylinný čaj pro kojící maminky s jestřabinou od Megafytu.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.