Jste si jistí, že vaše dítě dobře jí?

Jste si jistí, že vaše dítě dobře jí?

Nedostatek bílkovin. Pro normální dítě problém, pro malého sportovce nebezpečí. Mladí sportovci, a české děti obecně, nemají ve stravě dostatek kvalitních bílkovin, což u nich způsobuje drastický pokles svalové hmoty a brzkou únavu. Závěr je alarmující: Nedostatek bílkovin ve stravě vede nejen k nedostatečné výkonnosti, ale také k možným dlouhodobým zdravotním problémům!

Současná dětská populace se potýká s málo známým, ale o to závažnějším problémem. Dětem ubývá aktivní tělesná (svalová) hmota a zdaleka se nejedná jen o problém malých sportovců, ale českých dětí obecně. V jejich jídelníčku chybí plnohodnotné bílkoviny a naopak se jim dostává přemíry sacharidů v podobě cukrů a škrobů.

„Když už jsou děti ochotné konzumovat krůtí maso nebo ryby, často se tak děje pouze v podobě smažených obalovaných řízků či lákadel z řetězců rychlého občerstvení. Přestože není maso jedinou přirozenou zásobárnou kvalitních bílkovin, řadí se společně s mléčnými výrobky a některými rostlinnými zdroji, mezi ty nejvýznamnější. Bílkoviny by měly být zastoupeny ve stravě dětí z jedné pětiny a dohlédnout na to je úkolem rodičů. Taková nedůslednost se může ve velmi krátké době vymstít,“ varuje Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Nedostatek bílkovin může za úbytek svalové hmoty i únavu

„Výsledky testů i následná doporučení by měla pomoct trenérům a rodičům dětí při úpravě jídelníčku i denních návyků. U mnoha bylo paradoxně odhaleno nedostatečné množství svalové hmoty a relativně vysoký podíl tuku, přestože tělesná hmotnost a celkový příjem energie byly ideální. Tento problém je způsoben nadměrnou konzumací sacharidů, a to jak cukrů, tak i škrobů a nedostatečným příjmem bílkovin,“ říká specialista na výživu RNDr. Pavel Suchánek.

Až 8% z celkového energetického výdeje při sportu je přitom hrazeno z bílkovin a během 90 minutového tréninku může závodník spálit i 15 gramů bílkovin. Ty je ovšem nezbytné ve stravě do organismu opět vrátit. „Pokud se tak nestane, může dlouhodobě klesat podíl aktivní svalové hmoty a paradoxně může narůstat podíl tělesného tuku na celkové hmotnosti,“ upozorňuje Pavel Suchánek.

Sportující děti potřebují navýšit příjem bílkovin o 50%

Bílkoviny představují pro lidské tělo základní stavební prvek. Pro řádný vývoj dětského organizmu jsou pak zcela nezbytné. Sportujícím dětem se dokonce doporučuje jejich příjem zvýšit o 50% proto, aby byla dostatečně vyvážena svalová aktivita. Evropská doporučení pro sportující děti a mládež stanovují limit okolo 1,5 – 1,6 gramů bílkovin na kilogram jejich tělesné hmotnosti.
Ať už se jedná o sportující nebo nesportující dítě, může být rozvíjející se problém obtížné odhalit. V každém případě je na místě návštěva odborníka, který doporučí v konkrétní situaci konkrétní řešení. „Aby projekt nezůstal jenom na papíře, rozhodli jsme se jeho výsledky zabývat v širší míře. V rámci iniciativy Česko se hýbe ve školách plných zdraví jsme na jeho základě vybudovali vzdělávací program, který bude dostupný a srozumitelný široké populaci,“ uzavírá Jana Havrdová a přidává pár rychlých tipů pro každého.

Jak zajistit, aby děti měly dostatek bílkovin:

1. Aktivně sportujícímu dítěti zajistěte dostatečný příjem bílkovin, naplánujte mléčné výrobky, maso, mléko,vejce i luštěniny do jeho pravidelného jídelníčku (sledujte, jaké obědy si objednává ve školní jídelně a na zbytek dne si klidně pište jídelníčky, ideálně na týden dopředu).

2. Jednoduchou pomůckou pro vyvážený příjem je princip rozdělení živin na talíři: jeho čtvrtinu by měly tvořit bílkoviny (maso, mléčné výrobky, luštěniny), čtvrtinu sacharidová příloha (brambory, rýže, těstoviny…) a dvě čtvrtiny zelenina. Snadné a zapamatovatelné.

Tip: Rychlé regeneraci svalů po sportovním výkonu pomůže jedna porce tvarohu, třeba i trochu ochuceného, před spaním. Více na FISAF.cz

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.