Nástup do školky nebo školy lze zvládnout v klidu

Nástup do školky nebo školy lze zvládnout v klidu

První den ve škole máte za sebou a už teď vás děsí představa, co bude dál. Tu levou a pravou ruku jste trénovali tak dlouho přeci! Jak to, že si to nepamatuje? Jak zvládnete každodenní shon? Nebo jak vyřešíte poznámky typu: „Když já paní učitelku nemám rád…“ Nejdřív je třeba se soustředit na vlastní psychickou pohodu a pak začít pracovat na té vašeho dítěte.

Nejsilnější emocí, kterou děti pocítí při nástupu do mateřské či základní školy, je odloučení od rodičů, respektive od matky. Samozřejmě vždy záleží na povaze dítěte, rodinné situaci i na tom, jestli maminka první tři roky s dítětem byla nepřetržitě. Celková adaptace pak nejvíce záleží nejen na dítěti, ale především na rodičích, na jejich sebevědomí a sebekázni. Malé či velké stesky se totiž projeví vždy. A ty první, které jste si (možná) už zažili během prvních dnů, byly možná ty nejmenší. Teď teprve půjde do tuhého…

Nástup do školky

Učitelky mateřských škol se poměrně shodují na tom, že maminky jsou v dnešní době úzkostlivější díky kontaktům, které nepřirozeně navazují přes internet. Dítě školku zvládne s většími či menšími obtížemi na výjimečné jedince téměř vždy, důležité však je, aby na odloučení, stres, úzkost či paniku byla připravena i maminka a nepoddávala se těmto emocím, v horším případě je neprojektovala do dítěte.

Odloučení. Strach a sebedůvěra

U rodičů je pro zdárný průběh adaptace nejdůležitější klid, rozhodnost a pozitivní myšlení, kteréžto emoce pak snadno posílá směrem k dítěti. Neustupujte, buďte laskaví a láskyplní, ale rozhodní a přesvědčení o tom, že kolektiv vašemu dítěti může jen prospět.

Další „nerovnosti“, jako je školní strava, různé strachy vašeho dítěte či chování učitelek pak můžete řešit v průběhu roku, ve chvíli, kdy problém nastane. Můžete dítě na leckteré situace připravit, ale všechno prevencí nevyřešíte, proto vložte důvěru do rukou svého potomka a uvidíte sami, že to zvládne!

První školní den. A pak stovky dalších…

Oproti mateřské škole, kdy je dítě souženo především odloučením, je nástup do základní školy z psychologického hlediska mnohem větší oříšek. Ve škole je přísnější režim, dítě musí být několik hodin v kuse v klidu a podobným způsobem musí trávit i přestávky. Další silnou zátěží je jistá monotónnost školního vyučovaní a také to, že nemůže samo rozhodnout o tom, co chce dělat. Všechny školní aktivity vyžadují od dítěte pozornost, energii a velké úsilí a ve větší či menší míře pro každé dítě znamenají stres, který ještě můžou umocnit rodiče či učitelé svým nesprávným chováním.

Co můžete pro dítě udělat, je především včasné nastavení spánkového a stravovacího režimu, podobného tomu ve škole. Pro dítě je také důležitá klidná večerní příprava všech věcí na zítřek a nesporně i klidné a neuspěchané vstávání. Dítě je vždy se začátkem školního roku vystaveno stresovým faktorům, což neustává a často se i stupňuje s příchodem písemek a pololetí. I pro vás je stresující, když přijdete po dovolené do práce, a co teprve, když tam přijdete úplně poprvé!

Dítě potřebuje proto hodně odpočívat, čerpat energii z pohybových aktivit, potřebuje vaše bezpodmínečné přijetí a lásku a především pak potřebuje vaše pochopení. Jeho chování se může změnit, protože už ho nemáte 24 hodin pod dohledem, ovlivňuje ho spousta jiných lidí, je tedy na místě mít s dětmi trpělivost a být k jejich projevům tolerantní, což neznamená nevhodnosti přehlížet.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.