Dědí se psychická onemocnění?

Dědí se psychická onemocnění?

Moje babička se léčila na psychiatrii, její syn a moje matka také. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné do budoucna předcházet tomu, abych se jednou také musela léčit. Jestli budu obézní, či ne, dokážu ovlivnit, ale v oblasti psychiky nevím.

MUDr. Martin Hulman

Ambulantní psychiatr a psychoterapeut. Koordinátor pro poradenství v oblasti psychického zdraví a psychických poruch. Kontakty: www.ataraxis.cz, www.ipav.cz.

Přímá souvislost mezi nějakým konkrétním genem a duševní chorobou se přes několik desetiletí výzkumu dosud neprokázala. Dnes předpokládáme dědičný přenos jen jisté vlohy, dispozice, která ale sama o sobě nestačí k vysvětlení vzniku a rozvoje duševní poruchy. K tomu se zdá být nutná její kombinace s vlivy prostředí, zejména stresového charakteru.

V konkrétních případech hodně napoví podrobnější informace o charakteru psychických potíží v rodině. Je třeba odlišit zejména duševní poruchy v pravém slova smyslu od situační psychické nepohody. Pokud se u blízkých potvrdí závažná duševní porucha, lze z její diagnózy odhadnout pravděpodobnost přenosu na další generaci.

Záleží však stále na mnoha vnějších faktorech, jestli a jak se toto riziko reálně naplní. Pro lidi s rodinnou zátěží je každopádně klíčový už samotný fakt, že o riziku vědí. Geny nikdo nezmění, zaměřit se ale dá na celkový životní styl, vlivy z okolí, na problémové situace, způsob jejich řešení a vyrovnávání se s nimi. Pokud se objeví znatelné odchylky od běžného stavu, je určitě na místě i včasná konzultace s psychologem či psychiatrem za účelem posouzení závažnosti a následného odborného doporučení.

MUDr. Martin Hulman

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.