Objevte pilulky mládí

Objevte pilulky mládí

Mládí vaší pleti se skrývá v nejhlubších vrstvách kůže. Sáhněte proto po kosmetice v pilulkách, aby se vás drželo co nejdéle. Anti-aging tablety dokážou to, na co už vaše tělo samo nestačí – navrátit pleti pružnost a jas.

Pleťové krémy, tonika, čisticí mléka a masky fungují jako pomyslná prachovka. Zvenčí pleť dokážou krásně vyživit, projasnit a hydratovat, jenže s tím, co se děje hluboko uvnitř, toho příliš nezmůžou. Je to podobné jako odbytý úklid. Setřete prach, naleštíte kliky, ale ve skříních necháte nepořádek. Účel to sice na chvíli splní, ale jednoho dne na vás všechno to haraburdí vypadne.

Stárnout pomalu

Pokožka stárne od nejspodnějších vrstev směrem k povrchu. Už kolem pětadvacátých narozenin se v ní zpomaluje tvorba nových kožních buněk a zhoršuje se kvalita mikrocirkulace, která pleť zásobuje živinami.

Zpomaluje se regenerace kolagenu i elastinu a pleť postupně ztrácí i lipidy, jež v ní udržují vlhkost. Kůže začíná vinou gravitace klesat a objevují se první vrásky – většinou kolem očí. „Takže na to, abyste pleť zpevnila a udržela její elasticitu a hutnost, musíte jít zevnitř,“ vysvětluje dermatoložka Monika Arenbergerová z pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, proč používat anti-aging tablety. „Ty totiž působí právě na spodní vrstvu pokožky.“ Tablety, které se užívají většinou dvakrát denně, vyživují vnitřní vrstvu kůže, čímž vyhlazují viditelné vrásky a omezují vznik nových. S vráskami navíc často zmizí červené žilky a světlejší pigmentové skvrny.

Pilulky proces stárnuti samozřejmě nezastaví, dokážou jej ale výrazně zpomalit. „Řada dermatologů považuje kosmetiku v tabletkách, doplněnou tradiční péčí v podobě krémů, za nový koncept krásy 21. století,“ říká dermatoložka Arenbergerová. Chce to ale trpělivost a důslednost. Efekt se totiž nedostaví už s první spolknutou tabletou, ale nejdříve po třech měsících pravidelného užívání.

Co polykat a odkdy

Na trhu jsou desítky preparátů určených k výživě pleti. Poradíme vám, jak se v nich vyznat, o co se zajímat v příbalovém letáku, jak je užívat i jak vybrat pro potřeby své pleti ty nejlepší.

 

Kdy začít pilulky proti stárnutí používat?
Tablety můžete aplikovat teoreticky už od osmnácti let, ale podle dermatologů to nemá význam. Mladá pleť si ještě bohatě vystačí s běžnou kosmetikou. Pilulky zařaďte až po pětatřicátých narozeninách. O něco dřív po nich můžete sáhnout v případě, že vás trápí velmi suchá pleť.

Jak si je správně vybrat?
Pilulek proti stárnutí je na trhu spousta a jejich složení bývá podobné: většina z nich se opírá o antioxidanty z řad vitamínů a stopových prvků. S výběrem nejlíp poradí dermatolog, odborník na výživu nebo zkušená lékárnice. Ti všichni dokážou dobře rozpoznat potřeby vašeho těla.

Co mám hledat v příbalovém letáku?
Když si chcete vybrat sama, podívejte se na složení. Hledejte účinné látky jako výtažky ze zeleného čaje, L-lysin, prolin, vitamín E, koenzym Q10, karnitin nebo kolagen. Určitým vodítkem pro vás může byt renomovaná značka. Preparáty dobře zavedených firem za sebou totiž mají klinické zkoušky, při nichž se na sledované skupině žen anti-aging efekt opravdu projevil. Pokud do třech měsíců neuvidíte sebemenší změnu, poohlédněte se po jiném přípravku.

Kde anti-aging tablety koupím?
Pilulky seženete ve volném prodeji ve všech větších lékárnách a nepotřebujete na ně lékařský předpis. Jejich ceny se různí. Obecně ale balení na měsíc vyjde na několik set korun. S podporou zdravotní pojišťovny však nepočítejte.

Můžu pilulky kombinovat s jinými léky?
Než pilulky zařadíte mezi své kosmetické pomocníky, pečlivě si pročtěte jejich složení. V příbalovém letáku se dozvíte i to, komu přesně je preparát určený a zda ho můžete bez rizika kombinovat. Výrobce v něm také musí zmínit možné nežádoucí účinky a informovat o přesném dávkování.

Hrozí nebezpečí předávkování?
Pokud se budete řídit příbalovým letákem, nemusíte se bát, že byste svému tělu uškodila. Všechny preparáty totiž respektují doporučenou denní dávku účinných látek. Obezřetné by ale měly být budoucí maminky. Řada anti-aging preparátů totiž obsahuje poměrně vysoké dávky vitamínu A, které mohou u dítěte zapříčinit vznik vrozených vad. Chcete-li svoji pleť vyživovat zevnitř i během těhotenství, vždycky se raději poraďte se svým lékařem.

Mohou tyto preparáty nahradit denní krém?
Ne, pokožku je třeba vyživovat a hydratovat i zvenčí, to pilulky na rozdíl od krému neumí. Tablety kůži vyživují zevnitř a rovnoměrně, takže pleť na vašem obličeji dostane stejnou porci účinných látek jako třeba vaše podkolenní jamka.

Mohou tablety proti stárnutí brát i muži?
Anti-aging přípravky nejsou jen doménou žen, ale užívat je mohou také jejich partneři. Na trhu dokonce existují i speciální přípravky určené přímo pro muže.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.