Jak jsem vařil vanilkovou panna cottu s malinami

Jak jsem vařil vanilkovou panna cottu s malinami

Na první pohled vypadá panna cotta jako komplexní dezert, za kterým se však ve skutečnosti skrývá jen vařená smetana, cukr a želatina. Překvapivě ale ani jednoduchost tohoto moučníku nezaručuje, že v každé restauraci dostanete panna cottu opravdu chutnou. Čím méně ingrediencí pokrm má, tím přesněji musíte pracovat a dbát na kvalitu.

Název „panna cotta“ neznamená nic jiného než právě „vařená smetana“. Jedná se o dezert italského původu z oblasti Piemontu, ale jí se po celé Itálii a veliké oblibě se těší i ve zbytku světa. Klasicky se panna cotta připravuje ze směsi smetany a mléka, ale nic se nestane, když použijete jen smetanu – maximálně budete mít plnohodnotnější pocit a o trošku těsnější džíny.

V ideálním případě kupte vanilkový lusk, podélně jej rozkrojte a vyškrabejte nožem dřeň. Vše pak přidejte do smetany, ale lusk jako takový nezapomeňte po vaření vyndat – lepší vanilkovou chuť nedostanete. Můžete také použít vanilkový extrakt v lahvičce, který se získává přímo z vanilky.

Ingredience na 3–4 porce:

  • 600 ml smetany ke šlehání
  • 5 plátků želatiny
  • 40 g moučkového cukru
  • 1 vanilkový lusk nebo 2 lžičky vanilkového extraktu
  • 200 g malin
  • krystalový cukr

Plátky želatiny nechám změknout ve vodě. Mezitím do dostatečně velkého hrnce naliju smetanu s moučkovým cukrem a vanilkou a přivedu k mírnému varu. Přidám želatinu a míchám, dokud se zcela nerozpustí. Směs případně dochutím cukrem, ale osobně mám mnohem raději, když jsou dezerty lehké a sladké tak akorát, protože se obecně zbytečně přeslazují.

Tekutý krém naliju do připravených skleniček nebo mističek a vložím minimálně na čtyři hodiny zatuhnout do ledničky.

Malá rada: nedávejte skleničky do dveří od ledničky (už několikrát jsem tuhnoucí panna cottu zničil společně se skleničkami při otvírání lednice). Nejhorší na tom je uklízet krém konzistence natolik tekuté, aby zatekl naprosto všude, ale zároveň dostatečně želatinovité, aby na těch místech držel jako židovská víra.

Když je panna cotta dostatečně ztuhlá, rozehřeju si cukr.

Jakmile se začne rozpouštět, přiliju trochu vody, přidám maliny, lehce je v karamelu rozmačkám a ještě za tepla servíruju spolu s panna cottou.

Marek Pavala

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.