Zapomínáte? Co je normální a co už ne?

Zapomínáte? Co je normální a co už ne?

Paměť s věkem slábne většině lidí, ale nemělo by to překročit únosnou míru. Někdy jsou bohužel potíže se zapomínáním či orientací v čase příznakem nastupující Alzheimerovy choroby nebo jiné vážné patálie. Pokud například u svých rodičů pozorujete některé z následujících příznaků, které shrnul server Allaboutyou.com, vezměte je k lékaři – stařecká demence se sice léčit nedá, ale lze zpomalit její nástup. Čím dříve se začne, tím větší šance tu je.

Ztráta krátkodobé paměti

Často zapomínají informace, které jste jim řekli před chvíli, nepamatují si, o čem jste se bavili a co jste včera spolu kupovali. Potíže se přitom v čase stupňují.

Normální je: občas zapomenout třeba název seriálů nebo to, co jste měli k jídlu s tím, že si později vzpomenete.

Problémy s řečí

Mezi signály napovídajícími, že se děje něco špatného, je zapomínání běžných slov, které člověk nahrazuje složitými opisy – může jít třeba o výraz pro kruhový objezd nebo dokonce pro tak časté slovo, jako je auto.

Normální je: každý si občas nedokáže vzpomenout na nějaký termín a nahradí jej špatným.

Dezorientace

I v časných stadiích Alzheimerovy choroby se někdy mohou objevit potíže při cestování po známých trasách k příbuzným nebo třeba z práce či na nákup, kterými přitom lidé roky chodí či jezdí prakticky denně.

Normální je: nevadí, když se někdy stane, že člověk špatně odbočí nebo si třeba není jistý tím, jaký den v týdnu zrovna je.

Dávání věcí na špatná místa

Klíče do ledničky už dal kdekdo, problém je, když se tak neděje z roztržitosti, ale proto, že člověk si není jistý, kam taková věc vlastně patří a podobné umisťování předmětů se navíc stupňuje.

Normální je: když nevíte, kde zrovna máte klíče, peněženku nebo diář.

Potíže s obvyklými činnostmi

Pro lidi s počínající demencí je někdy obtížné naplánovat i obyčejný den a vykonávat řadu pro ně do té doby běžných úkonů, týká se to třeba hygieny nebo vaření.

Normální je: občas zapomenout vypnout žehličku nebo si nebýt jistý, pro co jsem vlastně zrovna přišel.

Problémy s abstraktním myšlením

Pokud vaši rodiče začínají mít problémy s vyplňováním složenek nebo ovládáním účtu, nebývá to dobré znamení. Stejně jako když přestávají chápat, jak číst vyúčtování elektřiny nebo výpis z banky, když to zatím zvládali.

Normální je: z podobných údajů je občas zmatený každý, stejně jako nic nemusí znamenat fakt, že člověk neumí hospodařit s penězi.

Ztráta zájmu nebo iniciativy

Žili vaši starší příbuzní nebo známí doposud aktivním společenským životem a najednou se mu vyhýbají? Vzdávají se svých obvyklých činností, pociťují úzkost mezi lidmi a nechtějí chodit na neznámá místa? Pak to může být počátek vážných problémů.

Normální je: každý má občas plné zuby práce, rodiny nebo přátel a nechce se s nikým vidět, mělo by však jít jen o přechodný stav.

Střídání nálad

Rychlé změny nálad bez zjevného důvodu bývají jedním z časných příznaků Alzheimerovy choroby nebo jiného typu demence, byť mohou samozřejmě svědčit i o psychickém vyčerpání nebo počínající depresi.

Normální je: každému člověku se občas střídají nálady a může se cítit mizerně, aniž by přesně věděl proč.

Měnící se osobnost

Se stoupajícím věkem se více či méně mění povaha každého člověka, některé povahové rysy se prohlubují, ale nestává se, že by se člověku měnil charakter a že by se například někdo dosud optimistický stal podezřívavým a úzkostným.

Normální je: drobné změny povahy souvisí s věkem, úplná změna osobnosti ne.

Špatná rozhodnutí

Lidé, které postihne nějaká degenerativní choroba mozku, mají tendenci ignorovat zdravotní problémy, s nimiž se dosud ochotně léčili, nebo přestanou dbát na své oblečení, případně se nevhodně chovají na veřejnosti. To vše je důvodem k obavám.

Normální je: každý se může bát zubaře.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.