Jak by měla škola spolupracovat s rodiči prvňáků

Jak by měla škola spolupracovat s rodiči prvňáků

Už víte, na jakou školu vaše dítě nastoupí do první třídy? Jestli ano, možná by vás mohlo zajímat, jak se školou navázat co nejlepší komunikaci. Co pro to můžete udělat, vysvětluje manažerka značky Rodiče vítáni Kateřina Kubešová.

Jsou nějaká pravidla komunikace, která by měla škola ve vztahu k rodičům dodržovat?
K základním věcem patří, že pro rodiče jsou přístupné mailové a telefonní kontakty na všechny učitele. Nejlépe, když je škola má přehledně na webu, kde kromě jiného pravidelně informuje, kdy se konají školní akce a co na nich vaše dítě bude potřebovat. Ve vstřícných školách bývá skoro samozřejmost i mobil na třídního učitele, ale pokud si učitel nepřeje takové narušení soukromí, je třeba to respektovat. Dále by mělo být samozřejmé, že se problémy vašeho dítěte neřeší před ostatními rodiči a že s vámi učitelé i vedení školy mluví jako s rovnoprávným partnerem.

Pokud zjistím, že škola některé z těch základních pravidel porušuje, co mohu udělat?
Využijte toho, že v první třídě bývají rodiče ještě aktivní a domluvte se, že oslovíte společně vedení školy s nabídkou, jak by oboustranně vyhovující komunikace měla vypadat. I v případě, že vám připadají nedostatky závažné, nebuďte útoční, vyplatí se zdvořilé vyjednávání. Praktická rada – na jednání s vedením by neměl chodit vyslanec rodičů sám, ale delegace by neměla být víc než tříčlenná.

Pokud nemám dost zkušeností s tím, jak to ve škole chodí, je pro mě takové vyjednávání složité. Vlastně nevím, co konkrétního mám chtít.
V tom vám mohou pomoci webové stránky značky Rodiče vítáni, která uděluje certifikát právě těm školám, které se zavážou k vstřícné komunikaci s rodiči. Najdete tam popis toho, co nabízejí různé školy u nás. Například třídní schůzky ve trojici učitel – dítě – rodič, konzultace školního psychologa nebo vzdělávací semináře pro rodiče prvňáků. Tam se můžete inspirovat, ale není rozumné chtít hned po škole, aby všechny ty věci začala plnit. Podstatné je spíš to, jestli se vedení školy odhodlalo s rodiči komunikovat otevřeněji. I v tomhle případě je cesta důležitější než cíl.

Rodiče vítáni je značka, podle které poznáte školu vstřícnou k rodičům. Více na www.rodicevitani.cz

Jana Vecánová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.