Mohu otěhotnět, když beru antidepresiva?

Mohu otěhotnět, když beru antidepresiva?

Beru antidepresiva kvůli endogenní depresi a plánuju otěhotnět. Je to problém? Musím to nějak konzultovat se svým lékařem?

MUDr. Martin Hulman

Ambulantní psychiatr a psychoterapeut. Koordinátor pro poradenství v oblasti psychického zdraví a psychických poruch. Kontakty: www.ataraxis.cz, www.ipav.cz.

Mnoho léků by se nemělo v těhotenství brát, některé dokonce ohrožují vývoj embrya a plodu. Z tohoto hlediska jsou nejcitlivější první tři měsíce od početí, kdy se zakládají orgánové systémy. Na druhou stranu je období těhotenství a kojení pro ženu psychicky velmi zatěžující a výkyvy nálad či úzkosti se nezřídka objevují i u zdravých žen. Tím víc u psychiatrických pacientek. Řešením obvykle bývá nastavení co nejšetrnějších antidepresiv (například sertralinu), a to v co nejnižších účinných dávkách. Podle vývoje stavu se pak dá reagovat úpravami medikace. Těhotenství tedy rozhodně plánujte a připravte se na něj. Pro komplexní konzultaci však doporučuji obrátit se na ošetřujícího psychiatra. Kontakt s ním by měl být intenzivnější i v průběhu celého těhotenství a kojení.

MUDr. Martin Hulman

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.