10 tipů, kam vzít rodinu na výlet

10 tipů, kam vzít rodinu na výlet

Za teplého léta jste raději trávili čas u vody, podzim využijte k poznávání hezkých míst Česka. Počasí je k tomu vlídné, navíc příroda hraje všemi barvami. Dali jsme pro vás dohromady desítku míst, která podle nás stojí za vidění. Vyrazíte za exotickými zvířaty i za historií.

1. Aquaparky

Skluzavky, tobogány, crčící voda, vířivky. Pokud přijde přespříliš sychravý nebo deštivý den, navštivte vodní ráj zábavy. Když se budete chtít nechat také rozmazlovat, vsaďte na spa zónu, jež bývá součástí aquaparků. Mezi naše nejatraktivnější patří ten v Praze-Čestlicích nebo v Liberci. Výlet do naší severovýchodní metropole spojte s návštěvou IQ parku, kde budete obdivovat optické klamy, logické a poučné hry, demonstrace přírodních jevů a zákonů, hlavolamy a mnoho dalšího.

2. Do podzemí Špilberku

Ne všechny hrady a zámky se s koncem sezony zavírají. Brněnský hrad Špilberk můžete navštívit i na podzim, vězte, že se tu bude líbit i těm, kterým historie nic neříká. Postarají se o to především místní kasematy, bývalé vězení. V jednotlivých místnostech totiž můžete vidět mučící nástroje i „trestance“. Děti si přijdou na své v Dětské dílně nebo Dětském ateliéru.

3. Do světa pohádek

Zamilovali jste si Rumcajse, Křemílka a Vochumůrku, Krtka nebo Malou čarodějnici? Nejen děti může nadchnout Dům pohádek v Plzni, který je zaměřen především právě na české večerníčky. Co tu na vás čeká? Kromě obrázků také čtyřmetrová pařezová chaloupka se skluzavkami, Rákosníčkův kolotoč a školička Macha a Šebestové. Promítají se tu dětské filmy, soutěží se a hrají se hry. Čas od času tu pořádají akce jako karnevaly nebo diskotéky.

4. Pražská zoo

Nejslavnější česká gorila Moja měla pražskou zoologickou zahradu opustit 17. října, kvůli nachlazení se však její přesun do španělské zoo odkládá nejdříve na jaro. Seberte děti a vyrazte se na ní podívat. Pražská zoo nabízí příjemnou procházku parkem s výhledem na Prahu, v říjnu je otevřená od 9 do 18 hodin, v listopadu a v zimě do 16 hodin.

5. Zámek Berchtold

Zámek Berchtold leží u Kunic v okrese Praha-východ. V jeho expozici uvidíte archeologické nálezy, výrobky zdejších řemeslníků, sklářské výrobky, sbírku zbraní, myslivecké trofeje i platidla. Jsou zde rozmanité exponáty – žraloci, hudební nástroje, staré divadelní kulisy a kroje. Několik trvalých výstav je v zámeckém parku – Dětském ráji: miniatury hradů-zámků, historické hospodářské stroje, skřítci a strašidla a pohádkové postavy.

6. ZOO Ostrava

Minimálně kvůli půlročnímu slůněti musíte vyrazit do ostravské zoo. Právě díky němu teď zahrada trhá rekordy v návštěvnosti. Rozhodně to však není vše, co zoo nabízí: tygři, krokodýli, velbloudi,.. Až tu budete, nezapomeňte na expozici Na statku, kde se děti potkají s domácími zvířaty jako jsou ovce, kozy, krávy nebo morčaty, a mohou si je i pohladit nebo nakrmit.

7. Muzeum rekordů a kuriozit

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší. To jsou přívlastky, s nimiž se v expozici pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapuje unikátní výkony českých a světových rekordmanů, z nichž mnozí jsou zapsáni v České knize rekordů. Uvidíte tu třeba třímetrový zubní kartáček, sochy vyřezané ze špejlí nebo obří pyžamo, do něhož se najednou vejde skoro stovka lidí, ale i fotografie víc než „podivných“ lidí.

A pozor: Obři nad 205 cm výšky, dospělí trpaslíci pod 135 cm a tlouštíci s obvodem pasu nad 145 cm mají vstup zdarma, stejně tak děti, které první prázdninový týden přinesou ukázat své vysvědčení se samými jedničkami.

8. Ráj pískovcových skal

Sbalte hole na nordic walking a vyjeďte do Českého ráje objevovat tu krásu Prachovských skal. Četné pískovcové sítě vedou okolím řek a potoků a dodávají krajině tajemný ráz, odvezete si odtud nezapomenutelné zážitky z nádherných výhledů. A výlet můžete zakončit na zřícenině hradu Trosky.

9. Za výhledem na svět

Rozhodně při svých podzimních výletech nevynechejte rozhledny. Pohled do krajiny v tomto období nabízí paletu barev jako od malíře. Nejvyšší českou rozhlednu najdete v Praze, měří 216 metrů a je jí žižkovský televizní vysílač. Za dobrého počasí lze dohlédnout až 100 km daleko. Když už budete v Praze, vystoupejte i na známou a oblíbenou Petřínskou rozhlednu. Tím spíš, jste-li zamilovaní. V míře romantičnosti ji však předčí rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda v Jizerských horách. V novogotickém slohu ji nechal roku 1847 postavit kníže Camill Rohan. Navíc je nejzobrazovanější rozhlednou českých pohlednic. Za skutečným architektonickým skvostem, netradičním televizním vysílačem, který jakoby dokončuje kopec Ještěd, se pak vydejte do Liberce.

10. Zpátky do pravěku

Ostrava, Vyškov, Plzeň, Praha. Vyberte si, které město máte blíž a udělejte si výlet do jednoho z Dinoparků. Jak už název napovídá, setkáte se tu se zvířaty z druhohorního období v životních velikostech v jejich přirozeném prostředí tak, jak obývala naši planetu před mnoha miliony let. Tu na vás dinosaurus pokývá hlavou, zafuní, zařve. Kromě toho je součástí zábavně-naučného parku paleontologické hřiště a 3D kino. Kromě Prahy, kde je Dinopark na střeše nákupního centra Galerie Harfa, mají ostatní parky otevřeno jen do konce října. Ten pražský jede nonstop.

Eva Fryšarová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.