Syn má strach z operace

Syn má strach z operace

Mého čtyřletého syna za měsíc čeká plastická operace močové trubice. Asi jsme udělali chybu, že jsme mu o tom řekli, protože se zřejmě vylekal a teď už asi týden každý večer zvrací. Lékařka udělala všechny testy, je prý zdravý. Může to zvracení být něco jako pokus o psychologický nátlak, aby nemusel do nemocnice?

PhDr. Marta Boučková

Psycholožka. Absolvovala Filozofickou fakultu UK v Praze. Specializuje se na sociální psychologii, oblast mezilidských vztahů a komunikace a na manželské i partnerské problémy.

Nemyslím, že by váš čtyřletý syn byl až tak ‚psychologicky protřelý‘, že by volil takto cílenou formu nátlaku. Je to jenom malý kluk, který půjde na operaci do nemocnice. Myslím, že se prostě úplně normálně bojí a má na to právo! Koneckonců bála by se zcela jistě i spousta dospělých a kdo ví, kolik z nich by i večer nebo ráno zvracelo. Možná váš syn ještě nikdy v nemocnici neležel a na žádné operaci nebyl. Je to pro něj zcela jistě velká neznámá, která s sebou přináší nejistotu a úzkost.

Spíše bych vás nabádala k tomu, abyste pro jeho strach měli pochopení, než abyste hledali skryté manipulativní motivy jeho chování. Chcete-li, aby vám věřil, že všechno dobře dopadne, musíte nejdříve věřit vy jemu. Minimálně v tom, že má prostě velký a normální strach. Pozná-li, že vy věříte jemu, že se bojí, byť se vám může jeho strach zdát neopodstatněný,
pak on uvěří více i vám, že se není v nemocnici čeho bát.

PhDr. Marta Boučková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.