Catherine Zeta-Jones bojuje s bipolární poruchou

Catherine Zeta-Jones bojuje s bipolární poruchou

Marylin Monroe, Kurt Cobain nebo Virginia Woolfová – ti všichni trpěli maniodepresivitou a nakonec spáchali sebevraždu. S duševní poruchou se léčí také Catherine Zeta-Jones nebo Sinead O' Connor.

MUDr. Martin Hulman

Ambulantní psychiatr a psychoterapeut. Koordinátor pro poradenství v oblasti psychického zdraví a psychických poruch. Kontakty: www.ataraxis.cz, www.ipav.cz.

Letos na jaře Zeta-Jones nastoupila do psychiatrické léčebny v Connecticutu a oznámila, že trpí maniodepresivitou. V rozhovoru pro časopis People řekla, že se rozhodla zveřejnit informace o svojí chorobě, aby dodala odvahu stejně nemocným lidem jít se léčit. „Opravdu není nutné, aby lidé zbytečně trpěli. A rozhodně by se neměli stydět vyhledat pomoc,“ řekla herečka.

Marilyn Monroe

Dokumentární film Marilyn Monroe: Její poslední dny z roku 2001 poukázal na to, že herečka brala drogy a byla psychicky nemocná. „Víme, že měla manické deprese a trpěla obrovskými změnami nálad,“ říká ve filmu hereččin lékař Hyman Engelberg.

Sinead O’Connor

Popová hvězda, která zazářila během osmdesátých a devadesátých let, poprvé otevřeně promluvila o duševní nemoci
v Show Oprah Winfrey v roce 2007. Přiznala, že se v den třiatřicátých narozenin chtěla zabít. Teprve po čtyřech letech
od neúspěšného pokusu o sebevraždu jí lékaři diagnostikovali maniodepresivitu
a předepsali antidepresiva a stabilizátory nálady. „Když prožijete opravdu hlubokou depresi, pak vám všechno ostatní připadá jako úžasné zlepšení,“ svěřila se dnes pětačtyřicetiletá zpěvačka.

Co je to maniodepresivita?

Psychická porucha způsobuje extrémní změny nálad – od manických fází až
k hlubokým depresím.
Pro depresivní fázi je typická skleslost, ztráta zájmů a energie, nevýkonnost, neschopnost prožívat radost, úzkosti, změna chuti k jídlu, poruchy spánku
či sexuality a dokonce sebevražedné tendence. Manické příznaky zahrnují euforii, ale
také častou podrážděnost. “Člověk má spoustu nápadů a plánů, stává se výrazně aktivní
a podnikavý, pouští se snadněji do rizikového jednání a obvykle hodně utrácí,”
říká psychiatr Martin Hulman. Maniodepresivitě se někdy říká bipolární porucha a postihuje přibližně 2,5 % dospělých lidí.

Linda Hamilton

Před sedmi lety čtyřiapadesátiletá herečka
a oscarová režisérka připustila, že s touto psychickou nemocí žije již déle než dvacet let. Když pochopila, že poruchu již dále nezvládá, rozhodla se promluvit o svém boji
s maniodepresivitou na veřejnosti. A hlavně se začala léčit. „Můj život je teď mnohem lepší, než jsem si během posledních několika let vůbec dovedla představit ,“ řekla Hamilton.

 

Co dělat při bipolární poruše?

“Nejdůležitější je spolupráce s psychiatrem, který předepíše správné léky – bez stabilizátorů nálady to zkrátka nejde,” vysvětluje Martin Hulman. Prášky dokážou pomoci jak
s manickými příznaky, tak s depresivními fázemi.
Je ale nutné užívat je pravidelně
a dlouhodobě. Vhodná je i psychoterapie. Pokud se porucha potvrdí, je vhodné dozvědět
se o ní co nejvíc, porozumět jí a přijmout. Lidem s maniodepresivitou mohou pomoci hlavně jejich blízcí. Často se stává, že rozpoznají změny v chování dřív než pacient, což vede k dřívější terapii a rychlejšímu zlepšení jeho stavu, dodává lékař.

Kurt Cobain

Zpěvákovi skupiny Nirvana bylo pouhých sedmadvacet let, když spáchal za dosud nevyjasněných okolností sebevraždu. Americký časopis Time Cobaina v roce
2002 zařadil na seznam nejznámějších ´maniodepresivních géniů´ v oblasti hudby, umění a literatury. Jedna z nejznámějších Cobainových písní, Lithium, nese stejný název jako látka, která se využívá při léčbě pacientů s bipolární poruchou.

 

Virginia Woolfová

Psala si depresivní deníky a přátelům odesílala zarmoucené dopisy. Čtyřikrát se zhroutila
a nakonec se zabila, když jí bylo devětapadesát let. To všechno vědce přesvědčilo o tom,
že spisovatelka musela trpět manickou duševní poruchou.

Jana Vecánová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.