Ne, že by ženy často nemysleli na svou vagínu, ale existuje řada nedorozumění a mylných informací o tom, jak se o své intimní partie starat. Skepse ke speciálním přípravkům, nevhodné spodní prádlo i návštěva koupališť má pak na svědomí řadu zdravotních problémů včetně svědění a nepříjemného zápachu.

Čemu se určitě chcete vyhnout jsou běžná mýdla z drogerie, která narušují přirozenou kyselost a problém může být na světě. Nicméně existují schválené přípravku pro intimní hygienu, o kterých by ženy měly mít ponětí.

„Nepoužívejte mýdla nebo výrobky, které voní jako borový les nebo něco podobného,“ říká Dr. Casperson pro web Elle.. „Žijeme v takové kultuře posedlé čistotou a máme vymyté mozky, že vagína by neměla být cítit.“ Vagíny mají přirozený zápach a výtok, který je zdravý a normální. Pokud však něco zapáchá nebo cítíte bolest, je čas zamířit k lékaři.

Zdroj: Youtube

Udržování čistoty, vyhněte se všemu voňavému

Používejte mýdlo, které je výhradně určené pro intimní hygienu. Neumývejte se uvnitř pochvy. Mohlo by to narušit její křehkou rovnováhu pH a způsobit podráždění a infekci. Vagina se obvykle čistí sama výtokem.

Vyhýbejte se používání speciálních peelingů, voňavých mýdel a výplachů – dokonce i výrobků, na kterých je uvedeno, že jsou určeny pro vaginální péči. Ty mohou také narušit přirozenou rovnováhu pH a přivodit infekci. Pokud vás trápí vaginální zápach, nejprve si uvědomte, že pochva není květina. Stejně jako by se ženy měly vyhýbat perfémovaným mýdlům, zákaz se vztahuje na „voňavé“ vložky.

Potraviny pro zdraví pochvy

Vyvážená strava bohatá na plnohodnotné potraviny je často nejlepším celkovým přístupem ke zdraví vagíny.

Potraviny bohaté na probiotika

Probiotika jsou živé mikroby (např. bakterie a houby), které mohou nabídnout celou řadu zdravotních výhod, od podpory trávení až po podporu imunitní reakce. Výzkum ukázal, že probiotika mohou také zlepšit zdraví pochvy.

Pochva obsahuje bakterie, včetně užitečných probiotik, jako je Lactobacillus. Tyto bakterie chrání před jinými bakteriemi, které mohou vést k bakteriální vaginóze (BV) a kvasinkovým infekcím. V pochvě je obvykle rovnováha zdravých a škodlivých mikrobů. K těmto vaginálním infekcím může dojít, pokud je v pochvě nerovnováha škodlivých bakterií nebo plísní.11

Laktobacily najdete ve fermentovaných potravinách, jako jsou:

 • Kimchi
 • Nakládané okurky
 • Kysané zelí
 • Sójové výrobky (např. miso a tempeh)
 • Jogurt s živými kulturami
 • Ovoce s vysokým obsahem antioxidantů - např. borůvky, granátová jablka a jahody - může podpořit zdraví pochvy.

Ovoce s vysokým obsahem antioxidantů - např. borůvky, granátová jablka a jahody - může podpořit zdraví pochvy.

Některé důkazy naznačují, že jablka mohou podporovat zdravé sexuální funkce. Studie publikovaná v roce 2014 zjistila, že ženy, které jedly alespoň jedno jablko denně, měly lepší vaginální lubrikaci a vyšší sexuální uspokojení ve srovnání s těmi, které jablka nejedly.

A které potraviny naopak zdraví vagíny škodí? Všechno sladké. Strava s vysokým obsahem cukru může zničit dobré bakterie a způsobit nerovnováhu, která vede k vaginálním kvasinkovým nebo bakteriálním infekcím. Příliš mnoho zpracovaných potravin může oslabit váš imunitní systém, což může rovněž způsobit infekce, a dokonce i vaginální suchost.

A dále existují potraviny, které mohou měnit zápach pochvy:

 • Alkohol
 • Káva
 • Ryby
 • Česnek
 • Maso
 • Kořeněné potraviny

Zdroj: Elle, Morelandobgyn, Health, Výzkum, Studie