Mnoho žen se obává, že jejich vagíny jsou "příliš volné" a mnoho mužů tuto otázku vznáší na ženy, s nimiž spí. Je to misogynie (pohrdání a předsudky vůči ženám) nejvyššího kalibru a my si podívejme na to, jaká je pravda.

Škodlivý mýtus

Představa o těsnosti a volnosti vagíny je neuvěřitelně mýtická a neuvěřitelně rozšířená. Je rozšířená víra, že panny jsou svatým grálem těsnosti že ztráta panenství navždy uvolní vagínu, že častý sex ji činí volnější a že porod uvolní vaginu ještě více a možná nevratně. A vlastně bychom po porodu měly rezignovat na sexuální život.

V důsledku tohoto škodlivého (poplašného) mýtu utrácejí ženy po celém světě šílené částky za toxické krémy na zpevnění vagíny, nebezpečné vaginální "omlazovací" operace a zbytečné plánované porody císařským řezem, a to vše proto, aby se vyhnuly "roztahování" své vagíny, snad ze strachu, že jejich muži zabloudí, pokud nezůstanou pevné.

Chladná, tvrdá fakta

Faktem je, že různé ženy mají různě velké vagíny (a nosy, a ruce, a nohy, a prsa, a zadky atd.). Muži mají různě velké penisy (a nosy, a ruce, a nohy, a zadky atd.). Každý z nás je jinak stavěný. To by opravdu nemělo být překvapivé.

Pevně složená svalová tkáň vagíny je extrémně pružná, jako harmonika – nebo vaše ústa. S výjimkou sexuálního vzrušení nebo porodu zůstává tato tkáň pevně složená. Když se vzrušíme, svalová tkáň se uvolní. To dává smysl vzhledem k tomu, že evoluce usnadňuje rozmnožování. Příliš stažená pochva by sex a početí velmi ztížila. A každý muž, který se vás snaží milovat, než jste plně vzrušená, je prostě a jednoduše špatný milenec. Po sexu se tkáň zase stáhne. Takže milováním určitě nedochází ke změně jejích proporcí ve smyslu, že byste ji měli po pár letech „volnou.“

"Ženské vagíny nemění svou velikost ani tvar podle toho, kolik nebo jak málo sexu měly, ani podle velikosti partnerova penisu," píše autorka a profesorka Debby Herbenick, Ph.D. v knize Read my lips. Vagíny jsou tedy pružné a vracejí se do své původní velikosti.

A co porod? Ve velikosti pochvy nejsou významné rozdíly před ani po porodu. Samozřejmě to chce čas, někdy to trvá půl roku až rok, než se pochva dostane do své původní „formy.“ Ale z tohoto hlediska porod dítěte trvale nezmění tvar ženské vagíny.

Co hraje svoji největší roli, je věk. Samotné stárnutí může také unavit poševní svaly. Se stárnutím, kdy se snižuje hladina estrogenu, se poševní stěny stávají tenčími a méně pružnými, takže svaly začínají ztrácet svou napjatost.

S poklesem hladiny estrogenu během perimenopauzy a menopauzy dochází u žen k vaginálním změnám. Tyto změny zahrnují suchost, ztenčení vaginálních tkání, ztrátu citlivosti a sex už není tak příjemný jako dřív. Mohou si také všimnout, že jejich přirozená lubrikace již nemusí být dostatečná pro snadný průnik. Pronikání mohou pomoci zlepšit lubrikanty na vodní bázi zakoupené v obchodě.

U mnoha žen může sexuální uspokojení výrazně zlepšit hormonální substituční léčba.

Zpevňovací metodou, kterou pánevní fyzioterapeuti nejčastěji doporučují, jsou dnes již proslulé Kegelovy cviky. Cvičení Kegelových cviků sice může zpevnit vaginu a případně i zintenzivnit vaše orgasmy, ale nemá nic společného s vaginálními svaly. Spíše posilují svaly pánevního dna, které obklopují pochvu. Zpevněné pánevní dno sice nezmění tvar vaší pochvy, ale pomůže vám získat větší kontrolu nad poševními svaly, což může vést k příjemnějšímu sexu. Tato cvičení mohou také zlepšit tonus vašeho močového měchýře a jeho ovládání, pokud s tím máte po porodu problém.

Zdroj: Youtube

Příliš těsná, jasný?

Pravdou je, že pokud se vaše svaly před stykem trochu neuvolní, může být sex bolestivý. Pokud máte při sexu pocit "příliš těsné" pochvy, je pravděpodobné, že buď nejste do něj (nebo do jeho dovedností) tak zapálená, nebo jste neměla dostatečnou předehru. V takových případech může jeho "miláčku, ty jsi tak těsná" padnout jen na hluché místo. Úzkost, posttraumatická stresová porucha nebo fyzické faktory, jako jsou cysty, mohou také způsobit, že se vaše pochva pevně sevře. Ženy v jakémkoli věku však mohou při sexu pociťovat nadměrnou těsnost, což je stav, který se někdy projevuje jako vaginismus, charakterizovaný bolestivým stahováním pánve, uvádí Science of Us.

Zdroj:thecut, cherokeewomenshealth, laweekly