Bílý jogurt

Intimní partie, stejně jako střeva, potřebují takzvaný „dobrý“ druh bakterií. Ty pomáhají udržovat zdravé prostředí s přirozeně kyselým pH, které nedovolí přemnožení patogenních mikroorganismů. Přírodní bílý jogurt bez cukru, barviv, modifikovaného škrobu nebo umělých sladidel, stejně jako kefír a acidofilní mléko, podporují přirozené pH ve vaší vagině díky obsahu laktobacilů, kterými se to v nich jen hemží. Podle zdravotnického magazínu Medical News Today může čistý bílý jogurt pomáhat s léčbou kvasinkové infekce, a to v případě aplikace přímo na pochvu a do vagíny. Kyselomléčné výrobky obsahují zkrátka a jednoduše bakterie, které přispívají ke zdravému poševnímu prostředí, proto je na jídelníček zařazujte klidně každý den.

Dýňová semínka

Obsahují kromě jiných živin a minerálů i spoustu zinku, a právě ten pomáhá při nepravidelné nebo bolestivé menstruaci, kterou provázejí křeče v podbřišku. Díky zinku byste měly i lépe překonat problémy spojené s přechodem a napomáhá i zvýšené lubrikaci uvnitř pochvy.

Kvašené zelí

Fermentované potraviny jako je kyselé zelí, kvašené okurky a zelenina obecně, kimči salát, kefíry, kváskové pečivo nebo tvarohy obsahují probiotika, což jsou živé mikroorganismy (bakterie) s celou řadou zdravotních výhod: od podpory trávení až po zlepšení imunitní reakce těla, jak dokazuje několik studií. Chrání proti vaginálním infekcím, jako je bakteriální vaginóza, pohlavně přenosné infekce a kvasinkové infekce. Výzkum ukazuje, že probiotika mohou také pomoct snížit výtok a nepříjemný zápach a předcházet opakovaným infekcím.

Dva a víc kusů ovoce denně

Podle studie zveřejněné v časopise The American Journal of Clinical Nutrition mají ženy, které denně konzumují alespoň dva kusy ovoce až o 11 % nižší riziko, že se u nich vyvinou myomy dělohy. Myomy jsou přitom nezhoubné gynekologické nádory, které mohou způsobovat bolesti ve spodní části břicha, ale i silné krvácení. Ovoce zároveň celkově podporuje zdraví intimních partií a jejich vyvážený stav.

Brusinky

Kdo zná řezání a pálení při močení, když nastupuje zánět močového měchýře, který trápí častěji ženy než muže, ten ví, jaké peklo to je. Sušené brusinky, brusinkový džus nebo koncentrované kapsle s brusinkovým extraktem jsou plné antioxidantů a kyselých sloučenin, které jsou silnými bojovníky proti infekcím. Studie ukazují, že 100% brusinkové produkty mohou být zvláště prospěšné při prevenci infekce močových cest u žen s opakujícími problémy.

Ryby

Losos, pstruh, sardinky, vejce nebo čedar jsou potraviny bohaté na vitamin D. Podle studií z roku 2022 může vitamin D snižovat suchost pochvy, vyrovnávat hladiny pH ve vagině a zlepšovat růst a rozmanitost buněk v pochvě. To vše jsou faktory, které mohou zlepšit celkové zdraví pochvy. Vitamin D také celkově přispívá k posílení imunitního systému, což může podpořit i celkové vaginální zdraví.

Avokádo

Jestli se vám opakovaně vrací infekce pochvy a dole vás nepříjemně svědí, zařaďte do jídelníčku avokádo. Má vysoký obsah vitaminu B6, který optimalizuje zdravou mikrofloru ve vašem klíně.

Batáty

Tyto brambory jsou sladké dokonce i pro vaši vaginu. Batáty jsou bohaté na betakaroten a vitamin A, který pomáhá udržovat zdravé sliznice a pevnost vaginálních stěn. Právě nedostatek vitaminu A spolu s nedostatky vitaminů C, D, E a minerálů vápníku, folátu a betakarotenu bývá spojován se zvýšeným rizikem bakteriální vaginózy.

Jablečný ocet

Používá se jako domácí lék na kandidózy a ochranu před kvasinkovou infekcí. Jablečný ocet má silné antimikrobiální účinky a brání přemnožení bakterie Candida albicans. Můžete ho zkombinovat se zázvorem, utřenými stroužky česneku a kurkumou. Tenhle „elixír“ nechte odstát přes noc a pak přeceďte. Roztok zřeďte vodou a pijte.

Voda

Pokud nebudete pít dostatek tekutin, zhorší se i vaše vaginální prostředí. Správný pitný režim je důležitý hlavně pro předcházení infekcí močových cest, ale je i prevencí zánětů. Při dehydrataci totiž houstne poševní hlen a zvyšuje se zároveň koncentrace kvasinek. Nejlepší je pít vodu nebo neslazené čaje, vyhýbejte se naopak sladkým limonádám, velkému množství kávy a alkoholu včetně piva.

Co našemu klínu nesvědčí

Kromě zdravých potravin pro vaši pochvu jsou ale i jídla, kterým byste se měly raději vyhýbat. Jedná se hlavně o rafinovaný cukr a bílou mouku, polotovary, jídla z fastfoodu a sladké limonády. Tyhle „dobroty“ mohou nadělat ve vašem poševním prostředí pěknou neplechu a při jejich dennodenní konzumaci se vystavujete zvýšenému riziku kvasinkových infekcí a zánětů, protože se naruší ideální podmínky v pochvě.

Zdroje: