Premium obsah

Chyták ve formě tablet na hubnutí. Proč nefungují? Čtěte

Chyták ve formě tablet na hubnutí. Proč nefungují? Čtěte
Chystáte se zhubnout? Stávající trh nabízí řadu prostředků, které slibují, že nám tento úkol usnadní. Proč ale tablety na hubnutí ve skutečnosti nemohou fungovat?

Jak fungují doplňky stravy z lékárny

Běžný smrtelník by za podobné prostředky dokázal utratit tisíce korun. Odborníci však konstatují: Investice je to zcela zbytečná, tabletky na hubnutí nefungují. Žádné zázračné tabletky jednoduše neexistují.

Jsou-li nabízené výrobky bezpečné k užívání pro laiky, nemusíte se bát žádných vedlejších účinků, ale nečekejte ani ty pozitivní. Zpravidla jsou tyto prostředky založeny na bázi rostlinné. Obsahovat mohou různé minerály, nejčastěji chrom, vlákninu, výtažky ze zeleného čaje, skořice nebo třeba ananasu. Jedná se pak o neškodné doplňky stravy.

Funkčností těchto prostředků se zaobírali i vědci. Konkrétně výzkumný tým pod vedením doktora Nicka Fullera z australské univerzity v Sydney ověřil výsledky více než 50 dřívějších vědeckých studií uskutečněných během posledních 20 let na téma bylinných doplňků.

Odborníci se zaměřili nejen na tablety, ale i na čaje nebo prášky. A závěr jejich výzkumu je jednoznačný: Tyto preparáty nefungují.

Zdroj: Youtube

Co jsou antiobezitika

Jinou skupinou jsou tablety, které omezují vstřebávání tuků ze střeva, případně mění způsob, jakým lidský organismus přistupuje k metabolismu cukrů a tuků nebo mohou ovlivňovat zacházení našeho organismu s tukovými zásobami.

Jedním z prvních léků, o kterém tuzemská média referovala už v roce 1999, se stal Xenical. Jeho hlavním principem je mírnit aktivitu enzymů, které štěpí tuky z potravy. Činí tak přímo v tenkém střevě.

Tyto prostředky se nazývají antiobezitika a skutečně na rozdíl od doplňků stravy funkční jsou. Podávají se vždy za přímé součinnosti lékaře, laik by si je jednoznačně sám ordinovat neměl. Stěžejní jsou přiměřené znalosti pacienta. Ten by měl být schopen si vlastními silami sestavit redukční jídelníček. Po léčbě je nutno změnit životní styl, nelze se vrátit ke starým stravovacím návykům. To by vedlo k jojo efektu.

Chyby v jídelníčku, které dělá 99 % lidí. Neděláte je náhodou taky?
Chyby v jídelníčku, které dělá 99 % lidí. Neděláte je náhodou taky?

Vyhněte se následujícím – často zdánlivě nevinným – prohřeškům! Mohly by vás svést z cesty za vysněným úspěchem.

Mohou být léky na hubnutí nebezpečné?

V rukou laika samozřejmě mohou být tabletky na hubnutí i nebezpečné. A to zvláště tehdy, pakliže si je pořídíme z neznámého zdroje například na internetu.

Kromě prostředku Xenical je v Česku stále dostupný i přípravek nazvaný Alli. Oba jsou shodně založeny na bázi účinné látky orlistat. Kromě nich jsou veřejnosti známy i preparáty pod názvy Meridia a Lindaxa. Ty jsou ale zakázány na tuzemském trhu pro obsah látky, která se nazývá sibutramin.

Státní ústav pro kontrolu léčiv k této složce v souvislosti s omezením výše uvedených medikamentů uvádí, že se jedná o inhibitor zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu. Právě zvýšená hladina neurotransmiterů v mozku navozuje pocit sytosti.

Zakázán je nyní sibutramin pro zvýšené riziko závažných kardiovaskulárních příhod. Obézní pacienti, jimž je lék s jeho obsahem primárně určen, jsou sami o sobě v tomto ohledu rizikoví.

I v dietě můžete jíst řízky. Tento má jen 100 kalorií. Zjistěte víc!
I v dietě můžete jíst řízky. Tento má jen 100 kalorií. Zjistěte víc!

Ptáte se, jak je možné být na dietě a přitom se nacpávat smaženými řízky? Opravdu to jde, tohle není vtip. Stačí jen vědět, po jakých surovinách sáhnout a jak si připravit domácí řízek, který bude nejen nízkokalorický, ale také chutný a uspokojí nejednoho masožravce. Už jste napnutí?

Jediná cesta vede přes změnu životního stylu

S výše uvedeným přístupem souhlasí i Iva Málková, psycholožka a zakladatelka společnosti Stob, která je v Česku známou organizací napomáhající lidem s nadváhou. Také tato odbornice doporučuje komplexní změnu životosprávy.

Základním podkladem pro úspěšné hubnutí je tzv. kalorický deficit. Tedy snažit se příjem kalorií dostat pod hranici výdeje. Čím delší čas pak v tomto nastavení vydržíme, tím více se nám podaří zhubnout.

Pozor, energetická bilance souvisí s tzv. zdravou stravou pouze částečně. Značný podíl kalorií mohou obsahovat i potraviny obecně považované za zdravé, například tučné sýry. Podobně klamou například nejrůznější džusy a smoothie, které mohou být doslova plné cukru. Neznamená to, že podobné potraviny musíme z jídelníčku vyškrtnout úplně, záleží ale na jejich množství.

11 tipů pro zimní cvičení. S naším plánem to zvládnete taky
11 tipů pro zimní cvičení. S naším plánem to zvládnete taky

Ačkoli mnozí říkáme, že zdraví a kondice jsou naší celoživotní cestou, lhali bychom, kdybychom tvrdili, že je snadné zůstat v pohybu po celý rok. Díky delším dnům, vyšším teplotám, většímu slunečnímu svitu a celkové lepší náladě se léto prostě hodí k pocitu motivace a aktivnějšímu životnímu stylu. A zima? S chladnějším, sychravým počasím a kratšími dny je to období, kdy naše motivace často náhle prudce klesá a někdy je až nulová, stejně tak jako teploty venku.

Obezita je civilizačním onemocněním

Obezitu už někteří lékaři chápou jako civilizační chorobu. Ostatně rovněž varují, že počet těch, kteří mají nadváhu, už celosvětově převýšil počet lidí, kteří jsou podvyživení.

Ačkoli lze úpravu životního stylu stále považovat za nejméně riskantní zákrok ve srovnání s podáváním antiobezitik nebo různými druhy bariatrických operací, jednoduše to jako cesta k hubnutí nemusí stačit.

Podle psychologů za tím, co laicky označujeme velmi zjednodušeně pouze jako slabou vůli, ve skutečnosti stojí nevyvážený vztah k jídlu, který se projevuje se přejídáním, hltáním a kompenzací stresu jídlem.

Odborníci tak doporučují, že pokud se vám trvale nedaří zhubnout samostatně, měli byste se obrátit na tři nejdůležitější odborníky: na dietologa, který vám sestaví jídelníček, osobního trenéra, který pomůže s pohybem, a psychologa. Právě psycholog může napomoct rozklíčovat nejrůznější nezdravé vzorce v přístupu ke stravování.

 

 

Zdroje:

https://www.denik.cz/zdravi/tablety-na-hubnuti-ty-bezpecne-jsou-k-nicemu.html

https://www.stoplusjednicka.cz/bylinne-pripravky-na-hubnuti-podle-noveho-rozsahleho-vyzkumu-nefunguji

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6362881/

https://www.stob.cz/cs/iva-malkova

https://www.sukl.cz/leciva/informace-o-padelcich-leciveho-pripravku-xenical

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.