Mít tedy vzestupy a pády na vaší kondiční a fitness cestě je zcela normální, ale s několika užitečnými tipy nemusíte dopustit, aby vám v dosažení vašich cílů bránila zimní sezóna.

Zdroj: Youtube

Vyberte si pohyb, který vás baví

Druh cvičení, který považujete za vhodný, se může úplně lišit od cvičení vašeho nejlepšího kamaráda, takže se ujistěte, že se hýbete tak, abyste se vy cítili dobře, ať už je to silový trénink, HIIT, kardio, jóga, pilates, chůze, box, cyklistika nebo jakákoli skupinová lekce tance. Nejste si jisti, co se vám líbí? To vůbec nevadí! Zkuste experimentovat s různými tréninkovými styly a časem uvidíte, co se vám nejvíce líbí a co vyhovuje vašim potřebám.

Při hledání způsobů, jak si pohyb zpříjemnit, jde také o to, v jakou denní dobu cvičíte a jak dlouho. Pokud je pro vás 30–60minutové cvičení skličující, zkuste svůj pohyb rozdělit do kratších úseků, jako je ranní krátká procházka, rychlé cvičení o polední přestávce a cvičení jógy na ukončení pracovního dne.

Vytvořte si nový cíl

Stanovení si kondičního cíle může být skvělý způsob, jak zůstat motivovaný a mít důvod se hýbat. Zkuste například něco, co jste ještě nikdy nedělali. Jak se říká, rozmanitost je kořením života, a zkoušením nových věcí může být váš fitness program zábavný a zajímavý během chladného období.


Zde vám přinášíme několik nápadů, jak začít:

  • Cvičte na jiném místě nebo zkuste zajít do posilovny.
  • Vyzkoušejte nový styl tréninku.
  • Vyzkoušejte jiný trenažér.
  • Buďte aktivní v jinou denní dobu.
  • Cvičte s přítelem, pokud normálně cvičíte sami.
  • Vyměňte chůzi za jízdu na kole.
  • Kupte si nový kus vybavení.

Odměňte se

Počkat, k čemu je všechno toto úsilí? Ve dnech, týdnech nebo měsících, kdy se snažíte najít svou fitness motivaci, si stanovte jakýkoli cíl a odměňte se za jeho dosažení! Můžete se zaměřit například na denní cílový počet kroků, tři tréninky týdně, nebo dokonce 20 minut pohybu denně.

Co se týče odměny, tak to může být cokoli, co se vám líbí! Kupte si třeba novou knihu, pokud rádi čtete, vyjděte si do kina na nový film, zajděte si na masáž, kosmetiku anebo si vychutnejte skvělou snídani či polední svačinku ve vaší oblíbené kavárně. Skvělou volbou je i nákup nového oblečení – jak toho sportovního, které vás k pohybu bude motivovat, tak i běžného oblečení, ve kterém se budete cítit dobře.

Vybírejte jídlo, abyste se cítili dobře

V zimě je přirozené tíhnout k vydatným a pohodlným jídlům, jako jsou polévky a hutné těžké pokrmy. Pokud se v zimě cítíte zpomaleně a chcete více energie, věnujte pozornost tomu, jak se cítíte po každém jídle, abyste zjistili, co pomáhá vašemu tělu prosperovat. To může souviset s konkrétními potravinami, vaší rovnováhou makroživin (sacharidy, bílkoviny a tuky), velikostí porcí, načasováním jídla nebo konzumací alkoholu.

Zkuste pravidlo 5 minut

Často je na cvičení nejtěžší začít. Chcete-li překonat prokrastinaci při cvičení, nastavte časovač na pět minut a začněte se hýbat, poté po 5 minutách přehodnoťte, jak se cítíte. Pokud se na to stále necítíte, můžete přestat s vědomím, že jste do toho dali maximum, ale pro mnoho lidí stačí těch pět minut, aby se ty endorfiny napumpovaly!

Najděte si parťáka na cvičení

Mít nějakou společnost může vaše cvičení rychle změnit z průměrného a nudného na úplně skvělý zážitek. Váš tréninkový kamarád může nejen učinit pohyb zábavnějším a společenštějším, ale také může posílit vaši bezpečnost, pokud využíváte posilovací stroje či zvedáte těžké váhy. Váš kamarád nemusí být jen někdo, s kým budete absolvovat intenzivní cvičení, ale může to být váš partner na procházku nebo někdo, s kým budete jezdit do posilovny.

Zahřejte se

Pokud je vám zima, tak před tréninkem věnujte pár minut zahřátí, abyste zvýšili svou tělesnou teplotu a zvýšili i průtok krve do svalů. Začněte pomalu a postupně zvyšujte intenzitu. To vám pomůže připravit vaše tělo na pohyb a snížit riziko zranění.

Pamatujte si, proč jste začali cvičit

Popřemýšlejte o tom, proč cvičíte, a mějte to na paměti celou zimu, ať už je to pro vaše duševní zdraví, sebevědomí, energii, lepší spánek, budování svalů, nebo budování imunity. Mnozí z nás také chtějí být nejzdatnější a nejzdravější verzí sebe sama během léta, kdy jsme aktivnější a společenští, a trik, jak se v létě cítit co nejlépe, je upřednostňovat své zdraví a kondici v zimě.

Přizpůsobte se počasí

Cvičení venku má mnoho výhod, ale to poslední, co chcete, je nachladit se nebo uklouznout.

Pokud jde o zimní oblečení na cvičení, noste vrstvy, které můžete snadno sundat, když se zahřejete. Může to být základní vrstva jako tílko nebo tričko s topem nebo bundou s dlouhým rukávem. V opravdu chladných dnech chraňte své končetiny rukavicemi a silnějšími ponožkami. Zapomenout byste neměli ani na čepici.

Upravte svůj playlist

Připadají vám teď všechny písničky, které jste během léta poslouchali, trochu zastaralé a nedělají nic pro vaši motivaci? Pravděpodobně je nejvyšší čas na nový seznam skladeb. Udělejte si čas na hledání hudby, která vás opět rozhýbe.

Udělejte si domácí posilovnu

Ve dnech, kdy vás počasí drží uvnitř nebo je vaše motivace chodit do posilovny nulová, může vám pomoct mít nějaké vybavení doma. Navíc to nemusí být nic velkého nebo přepychového – i pár odporových gumiček, činek a podložka na jógu je skvělá domácí sestava, která vás podpoří k pohybu.

Zůstat aktivní v zimě může být pro většinu lidí velmi těžké. Buďte proto k sobě laskaví a pamatujte si, jak se cítíte dobře při pohybu a po něm. Zaměřte se především na vytvoření pravidelného cvičení, které vás bude bavit.

Zdroje:

  • https://www.heartandstroke.ca/articles/11-ways-to-stay-active-in-winter
  • https://www.heart.org/en/healthy-living/fitness/getting-active/how-to-stay-active-in-cold-weather
  • https://www.ncoa.org/article/6-ways-to-stay-physically-active-in-the-winter