Tak si to zrekapitulujme… už víc než dva měsíce cvičíte, do téhle chvíle jste trénink nevynechali – no dobře, jednou, ale to bylo kvůli té Terezině rozlučce se svobodou, tak to se vlastně nepočítá, protože jste v tom baru pak tancovali skoro do rána. Každopádně potíte krev, jedete naplno a přitom máte pořád stejnou konfekční velikost. Jak je to možné?
Na vině může být strava
Možná máte vyladěný tréninkový program, ale co jídelníček? Jste si jisti jeho bezchybností a sami sebou, že tomu opravdu dáváte maximum? Lidé se dopouštějí chyb, aniž by o nich věděli, a není to vůbec nic výjimečného. Vyhnout se fast foodu je snadné. Ale co těžko odhalitelné, a přesto neuvěřitelně vlivné chyby, kvůli kterým dost možná nehubnete, případně ne tempem, které by se vám líbilo? I v dietním režimu platí, že neznalost neomlouvá. Metabolismus nic neodpouští, a pokud náhodou ano, tak jen v určitém věku. Stárnutí v tomhle směru hraje proti nám. A ten handicap můžete kompenzovat výhradně zkušenostmi, pevnou vůlí a odhodláním.
Seznamte se s prohřešky, kvůli nimž se s velkou pravděpodobností ručička váhy odmítá pohnout správným směrem. Nedovolte těmhle pěti dietním sabotérům, aby brzdili vaši snahu.
Když vás zotročí technologie
On ten váš chytrý telefon možná nebude až tak chytrý, když přijde řeč na hubnutí. Na základě provedené studie totiž víme, že když je člověk vystavený záření z displeje mobilu, počítače či tabletu bezprostředně před jídlem a po něm, může to u něj navýšit apetit a ve výsledku toho pak sní víc, než obvykle. Autoři studie se domnívají, že tento druh světla stimuluje v mozku oblasti regulující chuť k jídlu.
Jak proti tomu bojovat: Abyste udrželi příjem kalorií pod kontrolou, jezte v klidu a z jídelního stolu odstraňte veškerou elektroniku.
Stále stejný jídelníček
Jestli považujete za výhru, když vám nevadí jíst pořád dokola kuřecí prsa s rýží, asi vás nepotěší výsledky studie z roku 2015. Odborníci došli k jasnému závěru, že stereotyp v jídelníčku hubnutí příliš neprospívá. Lidé s pestrým, výživným jídelníčkem bývají podle nich štíhlejší než ti, kteří jedí stále to samé, byť v rámci diety. Evidentně nejde jen o samotné kalorie, ale důležité jsou i nejrůznější mikroživiny, z nichž některé efektivně podporují spalování tuků.
Jak proti tomu bojovat: Snažte se svou stravu zpestřit, zkuste každý týden zařadit nějakou méně známou zdravou potravinu.
Posedlost bílkovinami
Jakmile na etiketě chybí nápis „proteinový“, nevěnujete produktu pozornost. Velká chyba. Dostatečný příjem bílkovin je jistě na místě, ale není třeba to přehánět. Tělo zvládne využít jen určité množství, zbytek se uloží ve formě tuku.
Jak proti tomu bojovat: Když je řeč o bílkovinách, opravdu více neznamená lépe. Mnohem důležitější je rozdělení porcí v průběhu dne, jednorázová velká dávka vás nespasí. Měli byste v jednom hlavním jídle konzumovat 30–40 gramů bílkovin a ke svačině 10–20 gramů.
Málo čerstvých potravin
Zkuste si spočítat, kolikrát týdně otevíráte nějakou konzervu v rámci přípravy svého jídla.
Konzervované potraviny mohou být zdravou součástí jídelníčku, ale výzkumy ukazují, že mají i svou stinnou stránku, zejména když chcete hubnout. Nedávno byly publikovány výsledky studie, která zjistila, že lidé s vysokou hladinou bisfenolu A (BPA) v moči byli spíše tlustí než v dobré kondici. BPA je škodlivá chemikálie, kterou najdete na vnitřní straně některých konzerv a plastových nádob a která může negativně ovlivnit metabolické pochody v těle.
Jak proti tomu bojovat: Snažte se jíst více čerstvých potravin. A jestli nejste připraveni vzdát se oblíbeného konzervovaného tuňáka, kupujte takové produkty, které nepoužívají obalové materiály s touto škodlivinou.
Když to přeháníte s odměnami za zvládnutý trénink
Motivační články bývají plné rad, jak se máte za svoje tréninkové úspěchy odměňovat. Nechceme je jakkoli rozporovat, jen malé upozornění – tabulka čokolády po každém cvičení určitě není adekvátní odměnou, ale spíše brzdou vašeho rozvoje. Je to jako udělat hodně náročné tři kroky dopředu a pak o čtyři couvnout – sice za příjemnějších okolností, ale ve výsledku jste se kupředu neposunuli, ba naopak.
Jak proti tomu bojovat: Co se týče spalování kalorií, stůjte oběma nohama na zemi – není to tak, že když třikrát čtyřikrát týdně cvičíte, může vám pak na talíři každý večer přistát kalorická bomba. Současně by bylo dobré, kdybyste se za zvládnutý trénink zvládli standardně odměnit i jinak než jen zvýšeným příjmem energie. Kalorický prohřešek proti jídelníčku byste si měli dát ne víc než jednou týdně.
Zdroje: