Princip:
Metoda 5 : 2 vychází z předpokladu, že lidské tělo není nastavené na život v dostatku a že mu určitá míra strádání prospívá. Něco na tom nejspíš bude. Alespoň to ukazují výzkumy, které se metodou 5 : 2 zabývaly. Například krevní testy ‚dietářů‘ po třech měsících stravování 5 : 2 ukázaly mnohem lepší hodnoty než na začátku, a to zejména ve vztahu k cukrovce. Dvoudenní ‚skoropůst‘ totiž v těle narovnává hospodaření s energií a zvyšuje citlivost organismu na hormon inzulin, který reguluje hladinu krevního cukru. Článek uveřejněný ve vědeckém časopise Cell Metabolism navíc uvádí, že tenhle způsob stravování pozitivně ovlivňuje i regenerační schopnosti organismu. Jinými slovy, tělo díky němu pomaleji stárne.
Na fakt, že dieta 5 : 2 není jen způsobem, jak se zbavit tukových polštářků, ale i cestou k pevnějšímu zdraví, ostatně od začátku upozorňuje i její nejznámější propagátor, britský novinář Michael Mosley. Ten díky dietě zhubl za tři měsíce devět kilo a zbavil se diabetu 2. typu. O dietě 5 : 2 pak společně s publicistkou Mimi Spencerovou napsal knihu The Fast Diet (v češtině vyšla pod názvem Dieta jinak), která se okamžitě stala bestsellerem.
A jak dieta vypadá v praxi? Pět dní jíte relativně normálně a ve zbylých dvou svůj kalorický příjem radikálně snížíte, a to na pouhých 500 kalorií, tedy 2100 kilojoulů. Je přitom zcela na vás, které dny v týdnu budete jíst spíše symbolicky a které normálně. Michael Mosley však doporučuje nezařazovat ‚hubené‘ dny hned bezprostředně po sobě. Snáz prý díky tomu vytrváte.
Protože ale 2100 kilojoulů není zrovna moc (kalorické minimum u běžného redukčního jídelníčku se pohybuje kolem 5000 kilojoulů), bude pro vás největší výzvou zjistit, jak si je rozvrhnout v průběhu dne. Je totiž na vás, jestli si dáte tři malé porce během dne nebo raději některý z chodů oželíte úplně. Michael Mosley doporučuje vynechat oběd, ovšem sám dodává, že to rozhodně nemusí vyhovovat každému. Máte-li strach, že dva dny s tak nízkým přísunem energie nezvládnete, můžete to pro začátek zkusit s jedním a druhý přidat až posléze.
Jak na to:
Normální dny:
I v nich byste měli jíst pokud možno zdravě a rozumně. Rozhodně se nesnažte dohnat kalorický deficit ‚hubených‘ dní tím, že si k obědu dáte svíčkovou a k večeři bůček. Doporučuje se středomořská dieta založená na čerstvé zelenině, rybách, libovém masu, ořeších a na kvalitním olivovém oleji. Občas můžete i zhřešit – třeba sklenkou vína. Dvakrát týdne si dejte luštěniny a menší mořské ryby. Nevyhýbejte se mléčným produktům, pokud je máte rádi. Dopřejte si občas jogurt nebo kousek sýra (raději k obědu).
‚Hubené‘ dny:
Svůj kalorický příděl si můžete rozdělit do tří chodů nebo některý z nich vynechat. K snídani si dejte jogurt s trochou vloček a nepříliš sladkým ovocem, míchaná vajíčka s lístky špenátu nebo třeba ovesnou kaši. K obědu sáhněte po drůbeži bez kůže nebo po bílých rybách vařených na páře či v papilotě se zeleninou a bylinkami.
Pokud chcete vegetariánskou verzi, připravte si směs zeleniny (zelí, papriky, cibule, mrkve, cukety, fenyklu) s kořením nebo větší salát bez oleje. Můžete si udělat i zálivku například ze šťávy z rajčat, do které přidáte libovolné bylinky a trochu vinného octa. K večeři rozmixujte zbytek zeleniny od oběda na polévku a dochuťte ji bylinkami.
Co mít doma:
Olivový olej, citron, limetu, semínka, avokádo, čerstvé bylinky. Perfektně s nimi ochutíte každé jídlo jak v normálních, tak v ‚hubených‘ dnech. Naopak si před začátkem diety vyčistěte spíž od všech sladkostí a nezdravých pochutin, zbytečně by vás sváděly.
Nápoje:
Soustřeďte se na to, abyste celý den měli dostatek tekutin. Kromě čisté vody se doporučují i neslazené ovocné čaje.
DIETA V KOSTCE:
Obtížnost: Dodržuje se překvapivě snadno, pokud ovšem nemusíte vařit pro celou rodinu.
Pro koho se hodí: Pro aktivní a zaneprázdněné lidi.
Pro koho se nehodí: Pro osoby se zdravotními potížemi, dlouhodobě nemocné, těhotné a kojící ženy
+ Dieta bez frustrace
- Aby dieta byla efektivní, je třeba si počítat kalorie.
Zdroje: