Určitě si vzpomenete na scénu ze školní jídelny. Zatímco někdo seděl nad talířem čtvrt hodiny, jiný svoji porci zhltnul dřív, než ostatní vzali do ruky příbor. V konzumaci jídla je příliš svižné tempo jednoznačně škodlivé. Může vést k celé řadě zdravotních problémů, nadváhu nevyjímaje.

RYCHLE SNĚDL, RYCHLE PŘIBRAL

Takhle jednoduše by se dalo vyjádřit jedno z rizik příliš rychlého jedení. Oproti pomalým jedlíkům čelí ti rychlí výrazně vyššímu riziku obezity. Z toho se tedy dá logicky odvodit, že když budete potravu konzumovat pomaleji, pomůže vám to s nadváhou efektivně bojovat, případně se jí vyhnout. Čím je to způsobeno?

DEJTE HORMONŮM ČAS

Chuť k jídlu a dosažení pocitu nasycení jsou stavy kontrolované příslušnými hormony. Přenos daných signálů ovšem vyžaduje svůj čas. Podle odborníků trvá zhruba dvacet minut od začátku konzumace jídla, než se uvolní hormon oznamující pocit nasycení a vy na základě jeho informace odložíte příbor. Člověk, který se láduje rychlostí nadupaného sporťáku riskuje přejídání. Než jeho mozek obdrží potřebný signál, dotyčný už toho snědl výrazně víc, než bylo třeba. To v praxi znamená, že jakmile jíte pomaleji, zkonzumujete méně jídla. Tím klesá energetický příjem a vytvářejí se podmínky pro hubnutí. A současně jste vystaveni menšímu riziku, že budete mít během krátké doby zase hlad.

UVĚDOMUJTE SI, CO JÍTE

Jíst pomalu znamená si jídlo lépe vychutnat, vnímat veškeré vlastnosti pokrmu a mimo jiné také jednotlivá sousta dobře rozžvýkat. Konec konců celá řada studií ukazuje, že lidé hltající jídlo mají více problémů s váhou než ti, co jedí v klidu a pomaleji. Platí, že kdo sousta vždy důkladně rozkouše, zkonzumuje o cca 10 % méně kalorií než rychlojedlík. I pro trávicí systém je klidné tempo důležité. Tělo pak lépe vstřebává živiny, vy se nebudete cítit ve stresu, celkově se zklidníte a získáte potřebnou kontrolu nad příjmem energie.

5 TIPŮ, JAK VĚDOMĚ A POMALEJI JÍST, ABYSTE MOHLI RYCHLEJI HUBNOUT

1. Vymezte si čas na jídlo – ideálně byste měli mít na jednu porci nějakých 15 minut.

2. Během jídla odkládejte příbor – sami uvidíte, jak vás takový jednoduchý trik zpomalí.

3. Jezte dřív, než budete mít velký hlad – když už vám šíleně kručí v břiše, je nadmíru obtížné jíst pomalu, proto dává smysl konzumovat častěji menší porce a pak má snaha o zpomalení šanci na úspěch.

4. Nádech–výdech – jakmile se přistihnete, že hltáte, polkněte sousto, dejte ruce do klína a několikrát se zhluboka nadechněte. Zklidníte se a pak můžete pokračovat… pomalu.

5. Jídlo bez asistence displejů – nedívejte se během jídla na televizi, odložte mobil a soustřeďte se na to, co máte na talíři.

Pro někoho je pomalé tempo v jídle přirozené, ale kdo je vnitřním založením pravý opak, bude na sobě muset cíleně zapracovat. Vynaložené úsilí se ale rozhodně vyplatí.

Zdroje:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21802566/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18589027/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25582174/