Nárazové diety

Nárazové diety zahrnují drastické snížení příjmu kalorií, abyste viděli výsledky v co nejkratší časové ose. I přesto, že vám mohou pomoci rychle zhubnout, tak v případě jejich opakovaného držení nárazových diet, zcela jistě zpomalí váš metabolismus, což by mohlo mít v budoucnu za následek možné přibírání na váze. Nárazové diety jsou také schopné oslabit váš imunitní systém a poškodit vaše krevní cévy kvůli neustálému zmenšování a růstu, což má dopad na vaše celkové zdraví srdce.

Zdroj: Youtube

Diety obsahující pouze pití šťáv

Většina úbytku hmotnosti díky pitím nejrůznějších detoxikačních šťáv, je způsobena dehydratací a čištěním tlustého střeva, takže to v žádném případě není udržitelné a tím méně bezpečné. Tato dehydratace u této diety může vést k mdlobám, slabosti, bolestem hlavy a zvýšit pocit hladu. Když touto dietou budete neustále proplachovat své tlusté střevo, narušíte kolonizaci bakterií, která vám ve skutečnosti pomáhá. V důsledku toho se váš střevní mikrobiom dostane do nerovnováhy, což může vést k trávicím abnormalitám.

Whole30

Tato 30denní dieta je založena na tom, že máte jíst hodně čerstvé, organické zeleniny, kuřecí a hovězí maso krmené trávou a zdravé tuky, jako je avokádo a ořechy. To je však samozřejmě dobře, ale také tato dieta zároveň eliminuje mnoho potravin, jako jsou obiloviny, mléčné výrobky, sója, luštěniny, cukry a alkohol. A pokud jednoho dne uklouznete, musíte tento program začít znovu. Velkým problémem této diety Whole30 je, že je obtížné jej udržovat. Můžete zatoužit po potravinách, které nemůžete jíst, a cítit se tak provinile, pokud budete podvádět. To se může proměnit v nezdravý cyklus, kdy se určitým jídlům na chvíli vyhýbáte a později se do nich pustíte bez zábran.


Keto dieta

Keto neboli nízkosacharidová dieta je založena na velkém přísunu masa, vajec, zpracovaného masa, uzenin, sýrů, ryb, ořechů, másla, olejů, semen a vláknité zeleniny. Ale nemůžete zde jíst pečivo, těstoviny, brambory, rýži, ovesnou mouku, cukr, ovoce a alkoholické nápoje. Nízký obsah sacharidů ve stravě způsobuje pokles hladiny cukru v krvi a vaše tělo začne odbourávat tuky na energii, což je proces způsobený ketózou. Problém je v tom, že keto dieta není dlouhodobě udržitelná. Jakmile vaše tělo vstoupí do ketózy, začnete také ztrácet svaly, budete více unavení, a nakonec vstoupíte do režimu hladovění. To je zvláště nebezpečné pro lidi s onemocněním ledvin nebo jater.

Atkinsova dieta

Atkinsova dieta je taková předchůdkyně všech nízkosacharidových diet. Vyžaduje, abyste jedli hodně masa, sýrů a vajec, ale výrazně omezuje sacharidy, včetně cukru, chleba, těstovin, mléka, ovoce a zeleniny. Podobně jako keto dieta způsobí, že vaše tělo vstoupí do ketózy a spaluje tuky. Jako u mnoha módních diet, i na Atkinsově dietě rychle zhubnete, ale je těžké na ní zůstat dlouho. Existují také lékařské obavy ohledně negativních účinků stravy s vysokým obsahem bílkovin na funkci ledvin, hladinu cholesterolu a rizika srdečních onemocnění, osteoporózy a rakoviny.

Pegan dieta

Pegan dieta kombinuje oblíbenou paleo dietu s některými veganskými principy. V této dietě budete jíst hodně ovoce a zeleniny, ořechy a semena, oleje, ale žádné mléčné výrobky nebo lepek. Dovolené je i malé množství masa, fazolí nebo obilovin. Můžete jíst zdravá jídla, ale peganská dieta omezuje některé potraviny, které poskytují důležité živiny. Vzhledem k tomu, že omezuje to, co můžete jíst, je těžké ji dlouhodobě udržet.


Nyní, když jsme se podívali na diety, kterým byste se měly raději vyhnout, tak zde vám přinášíme několik dobrých tipů, které vám pomohou dosáhnout vašeho cíle v hubnutí zdravějším způsobem:

Jezte menší porce

Pokud chcete zhubnout, jezte méně. Například, pokud obvykle jíte šálek rýže, snižte ho na půl šálku. Pokud běžně sníte talíř plný těstovin, snižte je na polovinu talíře.

Zaměřte se na zdravější potraviny

Udělejte z ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a libového masa, jako jsou ryby a kuřecí maso, hlavní část svého jídelníčku. Vyhněte se nezdravým jídlům, rychlému občerstvení a dalším potravinám, o kterých víte, že jsou nabité tuky a kaloriemi.

Hýbejte se co nejvíc můžete

Cvičení a jakákoliv fyzická aktivita je nejbezpečnější a zároveň nejlepší způsob, jak se dostat do kondice a zhubnout. Rozhodně nemusíte chodit do posilovny sedm dní v týdnu. Začněte s pouhými pěti minutami denně a zvyšujte svou aktivitu postupně. Vytvořte si cvičební plán, který vám bude vyhovovat.

Vyhněte se přidaným cukrům

Cukr se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách a vaše tělo ho využívá pro energii. Co byste ale měly udělat, je vyhnout se přidanému cukru, který je v potravinách navíc. Vynechte proto dezerty a držte se dál od slazených nápojů a občerstvení.

Nevynechávejte jídla

Tím, že máte hlad, zvyšujete šanci, že budete konzumovat nezdravé svačiny a další pohodlné potraviny. Vyhněte se proto hladu tím, že vždy budete mít po ruce nějaké zdravé svačiny. Mezi jídly si dejte granolu s jogurtem nebo jezte různé ořechy a semínka, které jsou nabité živinami.

Poraďte se se svým lékařem

Než začnete s jakýmkoli programem na hubnutí, je dobré jej probrat se svým lékařem, abyste se ujistili, že je vyvážený a zdravý. Váš lékař může doporučit stravovací plány, cvičební programy a další.

Zdroje: