Premium obsah

Na střeva, akné či spánek. Nenápadný životabudič je nyní všude

Na střeva, akné či spánek. Nenápadný životabudič je nyní všude
S přituhujícími mrazy, ubývajícím světlem a blížícími se Vánocemi dostává náš organismus často na frak. Jak to zvládnout? Vsaďte na nenápadný trnitý keř s temně modrými trpkými plody.

Hustý trnitý keř se skrývá i pod jmény slivoň trnka nebo slivoň trnitá. Na Moravě se výraz trnky používá pro švestky, které také byly z trnky obecné vyšlechtěny. Modrým trpkým plodům se tam říká karlata nebo také planuše. Jsou plné vitaminů C a B, obsahují karoten, vápník, hořčík, draslík a fosfor a velkou dávku tříslovin. Ty plodům dodávají jejich trpkou a svíravou chuť, ze které vychází i použití v lidovém léčitelství.

Zdroj: Youtube

Trnka pomůže všude tam, kde je potřeba něco sevřít, stáhnout nebo ‚přiškrtit‘. Nejčastěji jde o problémy v oblasti trávení, kožní potíže (ekzém, lupénka, akné, špatně se hojící rány), ale trnku obecnou zná i homeopatie. V ní pomáhá při problémech s nervy, vyčerpání a špatném spánku. Trnka je považována za skutečný životabudič, pomůže nakopnout oslabenou imunitu po nemoci, zranění, ale třeba i po porodu.

KDE JI HLEDAT?

Nejčastěji roste podél polních cest, na skalách, na mezích, na místech, kde je sucho a slunce. Má šedohnědou kůru s výraznými trny, kterou už v dubnu bohatě pokryjí drobné bílé pětilisté kvítky. V září začnou dozrávat malé modré plody s peckou uvnitř, které jsou na povrchu jakoby ojíněné. Trnku dřív lidé využívali k ohraničování pozemků, a i dnes je oblíbenou součástí živých plotů.

Na rýmu, střeva i záněty. Česká bylina, kterou by měl znát každý
Na rýmu, střeva i záněty. Česká bylina, kterou by měl znát každý

Kořen křenu není jen pikantní přílohou k masu. Ukrývá v sobě látky, které nám v době podzimních viróz mohou hodně pomoci. Zařaďte tedy tuhle štiplavou bylinu do jídelníčku nebo zkuste recepty z přírodní lékárny. Poradíme vám, jak ho zpracovat.

CO SBÍRAT?

Právě teď můžete vyrazit na sběr trnek – po prvních mrazech se totiž výrazně zmírní jejich trpká chuť. Tmavě modré plody posilují imunitu, odvar z trnek odhleňuje a používá se u vleklých nemocí dýchacích cest, zbavuje ‚zadní rýmy‘. Plody si poradí i se zácpou. Na průjem jsou vhodné květy, které se sbírají od dubna do května. Odvary z nich jsou močopudné, využívají se při detoxikaci. Obklady působí hojivě. Některé herbáře zmiňují i využití listů jako náhražky čínského čaje.

JAK JI ZPRACOVAT?

Přestože nejznámější podobou trnek je trnkové víno ze zkvašených plodů, možností, jak trnku zpracovat, je mnohem víc. Pokud zrovna nemrzne, doporučuje se nechat plody nejprve přes noc v mrazáku. Potom je možné je nakládat do alkoholu, sušit nebo z nich uvařit sirup. Vydáte-li se na jaře i pro květy, vyberte si suché počasí a květy doma sušte v tenké vrstvě při teplotě do 40 °C. Z květů se připravuje chutný čaj na podporu imunity a čištění krve.

Ověřeno. Přírodní zázrak na imunitu, který používaly už naše babičky
Ověřeno. Přírodní zázrak na imunitu, který používaly už naše babičky

Jdete na podzim od jedné rýmy k druhé anebo jste se ocitli v nekonečném kolotoči předepsaných antibiotik a opakujících se zánětů? Pak by vám mohlo pomoci kozí kolostrum, které je doslova nabité cennými látkami a funguje jako účinný startér imunity. Co to vlastně kolostrum je a jak se užívá?

Recept na trnkovou šťávu

500 g zralých plodů trnek omyjte, zalijte 1,5 l vroucí vody do skleněné či keramické nádoby a nechte louhovat 24 hodin v chladu. Pak vodu slijte do hrnce, přiveďte k varu, opět nalijte na trnky a louhujte dalších 24 hodin. Stejně to zopakujte ještě dvakrát. Nakonec přecezenou šťávu 10 minut svařujte se 100–150 g cukru (přidat můžete i trochu nasušených květů pro vůni). Tato šťáva se hodí do vody, do čaje i do sladkých dezertů. 

Saunový ceremoniál: Divadelní show, která vás zrelaxuje i nabije energií
Saunový ceremoniál: Divadelní show, která vás zrelaxuje i nabije energií

Saunování můžeme přirovnat k čajovému obřadu, hluboké formě relaxace nebo i ke sportovnímu výkonu, jako je chůze, běh či vyjížďka na koloběžce. Spalujeme při něm energii, potíme se a odvádíme tak z těla škodlivé látky. Saunování má prokazatelně blahodárný vliv na náš organismus, včetně psychiky. Víte ale, že i z obyčejné návštěvy sauny můžeme získat něco navíc? Kdo se chodí potit pravidelně, může posunout tuhle činnost ještě dál - například návštěvou saunových ceremoniálů, které si v Česku získávají stále větší oblibu. Dnešní podcast jsme proto věnovali rozhovoru s mistrem světa v saunových ceremoniálech Róbertem Židekem, který pracuje i jako manažer saunových mistrů v Infinit Wellness Sen.

Zdroje:

Kondice 11/2020

https://forest.jrc.ec.europa.eu/media/atlas/Prunus_spinosa.pdf

https://www.researchgate.net/publication/299471144_Prunus_spinosa_in_Europe_distribution_habitat_usage_and_threats

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.