Kolostrum je mlezivo, které produkují savci (tedy i ženy) z mléčných žláz před porodem, ještě než se jim spustí mléko. Je to první výživa pro narozená mláďata, a proto obsahuje velké množství vitamínů, minerálů, tuků, sacharidů a bílkovin. V kolostru se ukrývají také růstové hormony a trávicí enzymy. Právě tyhle cenné látky pomáhají organismu mláděte vybudovat silnou imunitu. A stejně užitečné je i pro člověka.

Zdroj: Youtube

Bojuje s infekcemi

Kolostru se také přezdívá biologické zlato. Svým unikátním složením je naprosto nenapodobitelné a není možné jej uměle vyrobit. Oproti mléku obsahuje kolostrum i další sloučeniny, které prospívají zdraví – jde například o laktoferin, což je protein, který se účastní imunitní reakce našeho těla na infekce. A to včetně těch, které jsou způsobeny bakteriemi nebo viry. Právě sloučeniny, které kolostrum obsahuje, mohou pomoct předcházet také průjmům bakteriálního nebo virového původu. Pro naše střeva je kolostrum velmi přínosné, protože podporuje střevní mikrobiom i výstelku střev. Ta, když správně funguje, propouští do krevního oběhu jen potřebné živiny, vitamíny a minerály. Naopak vytváří pevnou bariéru, přes kterou se nesmějí dostat toxiny a bakterie, které by oslabily imunitu.

Ničí „nepřítele imunity“

Mlezivo obsahuje také nezanedbatelné množství imunoglobulinů, což jsou proteiny, které využívá náš imunitní systém k vyhledávání a ničení cizích patogenů. Fungují jako takový indikátor, který velmi rychle zjistí cizí patogen v těle a zajistí rychlejší reakci našeho imunitního systému. Zjednodušeně řečeno zabraňují růstu škodlivých bakterií a snižují riziko infekce. Pro kozí kolostrum je specifická taky látka ubichom. Ta se osvědčila jako ochrana buněk před těmi nejzávažnějšími onemocněními.

V čem kolostrum pomáhá?

Jako prevence proti chřipce a jiným respiračním onemocněním.

Snižuje rizika infekce.

Chrání střevní mikroflóru.

Má protizánětlivý efekt.

Pomáhá podporovat střevní bariéru.

Zdravotní přínosy kozího kolostra v boji proti respiračním nemocem prokázaly i zahraniční studie. Jestli býváte celou zimu nemocní, nasaďte si ho už teď a užívejte klidně až do jara. Potravinové doplňky s obsahem kolostra jsou běžně k dostání i na našem trhu (v lékárnách nebo e-shopech), a to nejčastěji ve formě tabletek, které jsou určené už pro děti od tří let. K jejich výrobě se používá kolostrum kravské, kobylí, lamí, kozí nebo ovčí. Podle některých vědců je ale až 70 % populace citlivých na bílkovinu kravského mléka, proto je kozí mlezivo vhodnější a lépe stravitelné. Ve srovnání s bílkovinami kravského mleziva obsahují bílkoviny kozího mleziva a mléka také vyšší hladiny aminokyselin, jako je tryptofan a cystein, při zachování podobných nutričních vlastností. Kozí kolostrum má také větší antioxidační a protizánětlivé účinky a může zlepšit poruchy trávení a předcházet alergickým onemocněním u kojenců, jak předkládá tato studie.

Pomáhá při cukrovce

Další studie ukazují, že podávání kozího mleziva prospívá také pacientům s cukrovkou 2. typu, protože postupně reguluje chuť k jídlu, zlepšuje využití živin, zejména glukózy, a vede k výraznému snížení tělesného tuku.

Doplňky stravy s obsahem kolostra můžete užívat jak na akutní potíže (respirační onemocnění, průjem), tak preventivně v období respiračních nemocí, které teď na podzim řádí všude kolem nás. Většinou se užívají dvě tobolky jednou denně, v případě potřeby můžete nasadit až šest tobolek třikrát denně, o informacích ohledně užívání se ale vždycky poraďte ideálně s lékárníkem nebo vaším lékařem.

Zdroje: