Premium obsah

Ověřeno. Přírodní zázrak na imunitu, který používaly už naše babičky

Ověřeno. Přírodní zázrak na imunitu, který používaly už naše babičky
Jdete na podzim od jedné rýmy k druhé anebo jste se ocitli v nekonečném kolotoči předepsaných antibiotik a opakujících se zánětů? Pak by vám mohlo pomoci kozí kolostrum, které je doslova nabité cennými látkami a funguje jako účinný startér imunity. Co to vlastně kolostrum je a jak se užívá?

Kolostrum je mlezivo, které produkují savci (tedy i ženy) z mléčných žláz před porodem, ještě než se jim spustí mléko. Je to první výživa pro narozená mláďata, a proto obsahuje velké množství vitamínů, minerálů, tuků, sacharidů a bílkovin. V kolostru se ukrývají také růstové hormony a trávicí enzymy. Právě tyhle cenné látky pomáhají organismu mláděte vybudovat silnou imunitu. A stejně užitečné je i pro člověka.

Zdroj: Youtube

Bojuje s infekcemi

Kolostru se také přezdívá biologické zlato. Svým unikátním složením je naprosto nenapodobitelné a není možné jej uměle vyrobit. Oproti mléku obsahuje kolostrum i další sloučeniny, které prospívají zdraví – jde například o laktoferin, což je protein, který se účastní imunitní reakce našeho těla na infekce. A to včetně těch, které jsou způsobeny bakteriemi nebo viry. Právě sloučeniny, které kolostrum obsahuje, mohou pomoct předcházet také průjmům bakteriálního nebo virového původu. Pro naše střeva je kolostrum velmi přínosné, protože podporuje střevní mikrobiom i výstelku střev. Ta, když správně funguje, propouští do krevního oběhu jen potřebné živiny, vitamíny a minerály. Naopak vytváří pevnou bariéru, přes kterou se nesmějí dostat toxiny a bakterie, které by oslabily imunitu.

Trápí vás slabá imunita? Posilněte ji s bylinkami
Trápí vás slabá imunita? Posilněte ji s bylinkami

Bylinky posilují trávení, jsou bohaté na antioxidanty, podporují nervový a imunitní systém. Navíc jsou tu s člověkem od nepaměti. Není tedy divu, že obliba bylinných doplňků stoupá. Jak vybrat ten správný?

Ničí „nepřítele imunity“

Mlezivo obsahuje také nezanedbatelné množství imunoglobulinů, což jsou proteiny, které využívá náš imunitní systém k vyhledávání a ničení cizích patogenů. Fungují jako takový indikátor, který velmi rychle zjistí cizí patogen v těle a zajistí rychlejší reakci našeho imunitního systému. Zjednodušeně řečeno zabraňují růstu škodlivých bakterií a snižují riziko infekce. Pro kozí kolostrum je specifická taky látka ubichom. Ta se osvědčila jako ochrana buněk před těmi nejzávažnějšími onemocněními.

V čem kolostrum pomáhá?

Jako prevence proti chřipce a jiným respiračním onemocněním.

Snižuje rizika infekce.

Chrání střevní mikroflóru.

Má protizánětlivý efekt.

Pomáhá podporovat střevní bariéru.

Silná trojka proti chřipce a nachlazení. Překvapivě máte doma všechny
Silná trojka proti chřipce a nachlazení. Překvapivě máte doma všechny

Kdo někdy zažil chřipku, ví, jak nepříjemné onemocnění to je. V posteli s ním klidně můžete proležet týden i dva. A žádné léky (kromě těch na sražení vysoké horečky) na něj nejsou. Jediné, co na chřipku opravdu platí, je silná imunita. Začněte ji budovat ještě dnes pomocí léčivé síly ovoce a zeleniny. 

Zdravotní přínosy kozího kolostra v boji proti respiračním nemocem prokázaly i zahraniční studie. Jestli býváte celou zimu nemocní, nasaďte si ho už teď a užívejte klidně až do jara. Potravinové doplňky s obsahem kolostra jsou běžně k dostání i na našem trhu (v lékárnách nebo e-shopech), a to nejčastěji ve formě tabletek, které jsou určené už pro děti od tří let. K jejich výrobě se používá kolostrum kravské, kobylí, lamí, kozí nebo ovčí. Podle některých vědců je ale až 70 % populace citlivých na bílkovinu kravského mléka, proto je kozí mlezivo vhodnější a lépe stravitelné. Ve srovnání s bílkovinami kravského mleziva obsahují bílkoviny kozího mleziva a mléka také vyšší hladiny aminokyselin, jako je tryptofan a cystein, při zachování podobných nutričních vlastností.  Kozí kolostrum má také větší antioxidační a protizánětlivé účinky a může zlepšit poruchy trávení a předcházet alergickým onemocněním u kojenců, jak předkládá tato studie.

Pomáhá při cukrovce

Další studie ukazují, že podávání kozího mleziva prospívá také pacientům s cukrovkou 2. typu, protože postupně reguluje chuť k jídlu, zlepšuje využití živin, zejména glukózy, a vede k výraznému snížení tělesného tuku. 

Doplňky stravy s obsahem kolostra můžete užívat jak na akutní potíže (respirační onemocnění, průjem), tak preventivně v období respiračních nemocí, které teď na podzim řádí všude kolem nás. Většinou se užívají dvě tobolky jednou denně, v případě potřeby můžete nasadit až šest tobolek třikrát denně, o informacích ohledně užívání se ale vždycky poraďte ideálně s lékárníkem nebo vaším lékařem.

 

 

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.