Premium obsah

Saunový ceremoniál: Divadelní show, která vás zrelaxuje i nabije energií

Saunový ceremoniál: Divadelní show, která vás zrelaxuje i nabije energií
Saunování můžeme přirovnat k čajovému obřadu, hluboké formě relaxace nebo i ke sportovnímu výkonu, jako je chůze, běh či vyjížďka na koloběžce. Spalujeme při něm energii, potíme se a odvádíme tak z těla škodlivé látky. Saunování má prokazatelně blahodárný vliv na náš organismus, včetně psychiky. Víte ale, že i z obyčejné návštěvy sauny můžeme získat něco navíc? Kdo se chodí potit pravidelně, může posunout tuhle činnost ještě dál - například návštěvou saunových ceremoniálů, které si v Česku získávají stále větší oblibu. Dnešní podcast jsme proto věnovali rozhovoru s mistrem světa v saunových ceremoniálech Róbertem Židekem, který pracuje i jako manažer saunových mistrů v Infinit Wellness Sen.

Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:

Zdroj: Podbean

Saunové ceremoniály pochází už z nejstarších kultur a tradic souvisejících se saunováním, a to jak z oblasti Finska, Ruska, ale i například i Severní Ameriky, kde jsou pozůstatky indiánských potních chýší. Tam probíhaly například i porody nebo speciální obřady. Dnes se jedná o formu zážitkového saunování, kdy návštěvníky v sauně doprovází vyškolený saunér – takzvaný saunový mistr či saunový animátor. Ten využívá prvků aromaterapie, fototerapie nebo muzikoterapie a postupně zvyšuje vlhkost vzduchu, třeba poléváním kamenů nebo rozpouštěním sněhových koulí. Zároveň víří horký vzduch máváním ručníku, případně vějířem a vytváří parní nárazy. U návštěvníků jsou oblíbené prý hlavně divadelní ceremoniály, které mají svůj vlastní příběh a atmosféru a jde o vlastně o malé umělecké vystoupení.  

Wellness centra nabízejí ceremoniály i s peelingem celého těla, živou hudbou nebo vykuřováním pomocí bylin - to všechno má návštěvníky sauny pobavit a zpestřit jim čas strávený v sauně. 

Saunování podpoří bříza

Aby mělo saunování efekt, nestačí ho absolvovat jednou měsíčně. „Ideální je jednou až dvakrát do týdne," říká saunový mistr a dodává, že účinky sauny můžeme navíc ještě podpořit, a to třeba masáží nebo pošleháváním břízovou větvičkou, což je prý běžné v severských zemích: „Už samotné saunování roztahuje cévy, prokrvuje celý organismus a tyto březové větvičky nás povzbuzují, takže pak odcházíme nabití energií." 

Zajímalo mě, jak je to s ochlazováním v ledovém bazénku, které nepatří zrovna mezi moje oblíbené procedury, a raději dávám přednost vlažné sprše. „Bazének je skvělý, ale samozřejmě záleží na pocitech každého, jak se na to cítí. Doporučuju začít pozvolna, klidně si můžete nejdřív jen ochladit kotníky, pak lýtka a postupně přidávat části těla, až nahoru. Znám spoustu lidí i profi saunerů, kteří se bazénku cíleně vyhýbali, i když měli za sebou ceremoniál, při kterém bylo opravdu velmi horko. Ale ochlazovali se postupně, zjistili, že je to nová zkušenost a začalo je to bavit. Důležité je se nebát. Vždy se ale, prosím, před vstupem do ochlazovacího bazénku osprchujte, abyste ze sebe smyli pot," radí Róbert Židek z Infinit Wellness Sen. 

Tipy pro saunový ceremoniál:

 · Jestli je saunový ceremoniál vhodný právě pro vás, zjistíte už podle jeho názvu. Začátečníci by si měli vybrat spíše klidnější, relaxační ceremoniál. Pokud si nejste jistí, co vás čeká, nebojte se zeptat saunového mistra, který vás bude ceremoniálem provázet.

 · Saunový ceremoniál trvá 10–15 minut a má vám zpříjemnit pobyt v sauně. Jestliže tedy cítíte, že to dnes není váš šálek kávy, nenuťte se do toho a zvolte si takovou relaxaci v sauně, na jakou máte náladu.

 · Saunový mistr na začátku uvede, co má pro vás připravené a jaké vonné esence či byliny použije. Kdybyste měli na něco z toho alergii, odejděte.

 · Pokud se v průběhu ceremoniálu nebudete cítit dobře, nestyďte se kdykoliv odejít. Na ceremoniál se už ale nevracejte, rušili byste ostatní.

 · Stává se, že ceremoniál navštíví ostřílení jedinci, kteří saunového mistra hecují a pobízejí k dynamičtějšímu mávaní ručníkem i polévání kamenů vodou. Nenechte se strhnout, vnímejte pouze svoje pocity a podle toho se řiďte – přidejte se, zůstaňte v klidu, nebo odejděte.

 · To platí i pro počet navštívených ceremoniálů během jedné návštěvy saunového centra. Přestože některá centra nabízejí ceremoniál každou půl hodinu, určitě nemusíte zdolat všechny. Velmi důležitý je odpočinek mezi saunovými cykly, který by měl odpovídat až dvojnásobku času, který strávíte v sauně. Během odpočinku doplňujte tělu vypocené tekutiny a minerální látky.

 · Když se vám bude saunový ceremoniál líbit, můžete odměnit saunového mistra potleskem nebo mu na konci poděkovat. V průběhu ceremoniálu však nerušte mluvením ostatní.

 · Vhodné je i použití saunového kloboučku, kterým zakryjete místo na zátylku, kde je umístěno termoregulační čidlo, a vydržíte se tak potit déle.

Vždy myslete na to, že do sauny se chodí zásadně bez plavek. Co dělat, pokud jsme ostýchaví a nechceme se před ostatními odhalovat? A k čemu je dobré kartáčování nebo speciální čepice během sunování? I o tom jsme si povídali v podcastu. 

Zdroje:

Autorský podcast Kondice

Róbert Židek, saunový mág a lektor odborných workshopů

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.