V ty časy je totiž náš organismus biologicky nejaktivnější. Univerzální doporučení ale neexistuje, protože jsme každý originál. Každému z nás je také dáno, jestli se řadí spíš mezi sovy, které mají víc energie k večeru, nebo skřivany, jimž více vyhovuje dopolední aktivita. Do vínku jsme dostali kromě genů i různou porci životního elánu. A nakonec i s potřebou snídat to máme různé. To všechno má vliv na to, jestli se zařadíme mezi ranní nebo večerní běžce.

Ranní ptáčata

Začít den ranním výběhem má své výhody. Příroda se probouzí, vzduch je chladný nejen v zimě ale i v letních měsících a také venku pravděpodobně potkáte méně lidí než odpoledne nebo večer. Pokud patříte mezi ty, kteří nemají hned po probuzení hlad, můžete zkusit běh nalačno nebo téměř nalačno. Pohyb v mírné intenzitě může podpořit váš tukový metabolismus. Před během se určitě napijte, případně přidejte i půlku banánu, pár lžic ovesné kaše či kousek müsli tyčinky. Myslete na to, že vaše tělo je po nočním spánku ztuhlé, proto si dopřejte rozcvičku a zahřátí. Předejdete tak zraněním. Běh by neměl být příliš dlouhý a intenzivní. Po nočním lačnění je hladina glukózy v krvi nízká a někteří by se mohli dostat do hypoglykemie. Po výběhu si dejte vlažnou sprchu a snídani. Pokud se vám podaří ranní běh, sprchu a snídani praktikovat po dobu třiceti dní, stane se pro vás ranní sportování příjemným rituálem, který už nebudete chtít měnit. Vaše tělo bude protažené, metabolismus nastartovaný, mozek okysličený a endorfiny uvolněné. Sportovní aktivitu máte za sebou, a pokud byste náhodou odpoledne nebo večer měli chuť si jít ještě zaběhat, můžete si dát druhou fázi.Jestliže jste časově flexibilnější a máte možnost sportovat v dopoledních hodinách, nastává ideální čas pro efektivní a náročný trénink. Po nočním odpočinku máte totiž dopoledne nejvíc energie na cokoli, zvlášť pokud si můžete nejméně dvě hodiny před během dovolit plnohodnotnou snídani. Za těchto podmínek můžete trénovat i v té nejvyšší intenzitě. Jít si zaběhat dopoledne se ale většině z nás zadaří pouze během víkendu. Po náročném tréninku se určitě odměňte svačinkou bohatou na bílkoviny a sacharidy také nemusíte úplně šetřit.

Běh jako relax po práci

Jste-li spíš sova, bude vám vyhovovat večerní běh. Pracovní den máte za sebou a běh vám ho pomůže příjemně uzavřít. Mnozí z nás protažení po celodenním sezení vyloženě uvítají. Pokud se chystáte jít běhat vpodvečer, nezapomeňte si dát hodinku až dvě před během menší svačinku. Vhodná je müsli tyčinka s trochou tvarohu, kousek ovoce s hrstí oříšků, porce kaše nebo pár plátků knäckebrotu se žervé. Budete tak mít na trénink dostatek energie. Největší chybou je dát si před běháním večeři, musíte pak čekat až dvě hodiny, než se večeře stráví. Po takové době má už málokdo sílu se k běhání dokopat. Právě kvůli tomu se vyplatí vzít si svačinku s sebou do práce anebo ji mít připravenou doma, stejně tak jako věci na běhání. Není totiž nic lákavějšího než se po příchodu domů z práce svalit na gauč. Běhat byste neměli nejméně tři hodiny před spaním. Přílišné nabuzení organismu by mohlo váš spánek narušit. Chodíte-li běhat potmě, nezapomeňte na reflexní prvky a čelovku. Po tréninku si dopřejte lehkou večeři se zastoupením všech makronutrientů. Nezapomeňte na kvalitní bílkoviny, pomohou opravit vaše svalové tkáně. Určitě vynechte alkohol, který zpomaluje regeneraci.Ať už jste zvyklí běhat ráno, nebo večer, myslete na to, že běháte hlavně pro radost. Ranní ani večerní běhání by se nemělo stát nutností či povinností. Pokud se cítíte unavení nebo máte pocit, že na vás něco leze, nepřemáhejte se a trénink vynechte. Snížíte tak riziko zranění či nemoci. Po jednom vynechání vaše forma určitě neklesne.

Zdroj: autorka je poradkyní pro výživu ve společnosti Dej změnu