Mužské hubnutí je oproštěno od emocí

Na ženy se kladou mnohem výraznější nároky ohledně požadavků na vzhled. Diktát štíhlosti zobrazovaný především na módních molech byl ještě donedávna nekompromisní a svět tak, s nadsázkou řečeno, žil pod taktovkou velikosti 34.

Zdroj: Youtube

Obraz ideálu současnosti do určité míry proměnily celebrity jako Kim Kardashian, které se pyšní plným poprsím i širokými boky. Přesto je řada žen se svou postavou nespokojená a pokouší se zhubnout. Mnohdy s úspěchy minimálně střídavými. Proč tomu tak je?

Vysvětlení nabídl už v roce 2012 například průzkum Všeobecné zdravotní pojišťovny, který instituce realizovala v rámci preventivního projektu Žij zdravě. Jeho závěry lze označit za stále platné.

První výhodu můžeme označit za psychologickou a souvisí s mechanismem tzv. psychogenního jedení. Ženy jsou mnohem citlivější a snáze podléhají emocím, které mají tendence „zajídat“. Emoční horská dráha, jak stav s nadsázkou označují nutriční odborníci, souvisí hlavně s výkyvy nálad během menstruačního cyklu.

Muži jsou méně zatížení neúspěchy a chovají se racionálně

Psychologická stránka jednoduššího hubnutí mužské populace má i druhý podstatný aspekt. Ten souvisí s úvodními odstavci tohoto textu.

Muži svoje postavy jednoduše tolik neřeší. Jen zlomek z nich registruje vnitřní potřebu zhubnout několik málo kilogramů. Svou roli hraje bezpochyby to, že společnost je k otázkám jejich vzhledu zkrátka o něco milosrdnější.

Na muže tak není tímto vyvíjen tlak. Pokud už se sami o sobě rozhodnou hubnout, zpravidla se cítí být dostatečně motivováni a svou snahu tak záhy nevzdají.

S tím souvisí i skutečnost, že podle nutričních odborníků přistupují k hubnutí racionálněji. Více je zajímají data, čísla a statistiky. To z nich do značné míry činí mnohem ukázněnější klienty nutričních expertů.

Naproti tomu dámy ochotně zkouší nové a nové „zázračné“ diety. Právě zákaznice tvoří oblíbenou cílovou skupinou marketérů nabízejících nejrůznější prostředky slibující nereálné výsledky. Žádné tabletky ani jiné podobné přípravky nicméně samy o sobě určitě nemohou vést k úspěšnému zhubnutí.

Jakou roli sehrává v hubnutí hodnota bazálního metabolismu

Muži si nemusí tak často procházet neúspěšnými pokusy v podobě jojo efektu. Ten vzniká jako následek diety nevhodné, zpravidla příliš razantní. Tělu dlouhodobě chybí potřebné živiny. Pokud je doplníme, následuje přírůstek hmotnosti, zpravidla vyšší, než odpovídalo původně shozeným kilogramům.

Druhým nepříjemným důsledkem nevhodně nastaveného stravovacího režimu je to, že tělo sníží hodnotu bazálního metabolismu, aby si i v omezeném režimu zajistilo vše, co potřebuje.

Bazální metabolismus konkrétně udává množství energie, které je nezbytné pro udržení veškerých vitálních funkcí a činnosti vnitřních orgánů. To znamená, že musí být dostatečně vysoký mimo jiné pro zajištění dýchání, termoregulaci a také funkčnost či zachování správného tepu a tlaku. Zároveň lidský organismus potřebuje i fungující srdce, plíce, ledviny, ale také nervový systém či střeva.

Jak souvisí s hubnutím svalová hmota

Druhá výhoda, jež umožňuje mužům hubnout nadbytečné kilogramy, je ta biologická. Muži mají totiž obecně vyšší podíl svalové hmoty. Pro ženské tělo se jako optimální uvádí 25–35% podíl svalů, pro muže je pak vhodnější zastoupení dokonce 35 až 45 % svalové hmoty z celkové hmotnosti těla.

Největší množství přijaté energie spotřebovávají přitom v lidském těle právě svaly. Konkrétně jsou to ty, které tvoří vnitřní orgány, proto připadá nejvyšší podíl zužitkované energie právě na už zmíněný bazální metabolismus. A proto také mají obecně muži metabolismus rychlejší.

Je možné tento stav zvrátit? Pro ženy rozhodně není výraznější zastoupení svalstva kosterního přirozené. Tuk je v ženském těle nezbytný pro produkci estrogenu. Jde o součást reprodukčního mechanismu, neboť tento hormon pomáhá vyvíjet děložní sliznici, řídí ovulaci a podporuje zrání vajíčka a během samotného těhotenství hraje nezbytnou roli.

Profesionální sportovkyně tak trpí ve zvýšené míře ztrátou menstruace a z toho plynoucími obtížemi s otěhotněním. Hrozí jim i osteoporóza a zvyšuje se lámavost kostí. Dochází k poruše vstřebávání minerálů, především vápníku, který je rovněž pro zdraví kostí zásadní.

Svou roli sehrávají hormony

Svou roli v hubnutí sehrávají i hormony. Mužům konkrétně v budování svalové hmoty pomáhá testosteron, jejich tělo ho produkuje přirozeně více.

Muži mají setrvalou hormonální hladinu, jelikož nejen nemají menstruaci, ale nemusejí si procházet ani porodem, kojením nebo nástupem menopauzy.

Navíc hormony regulují i ukládání tuku. U mužů se tak děje většinou do oblasti břicha, zatímco ženám se tuk soustředí primárně do partií stehen a hýždí. Prokazatelně přitom shazování tuku z břicha jde mnohem lépe než odjinud. Estrogeny se kromě toho podepisují i na zadržování vody v organismu.

Zdroje: