Zdroj: Youtube

Princip:

Nízkosacharidová strava s vysokým obsahem tuku (Low Carb High Fat) je založena na příjmu kvalitních tuků a bílkovin, zpravidla s převahou těch živočišných. Vyšší příjem tuků na úkor sacharidů může vést k redukci přebytečných kil, protože při nízkém příjmu sacharidů se krevní cukr nemůže uplatnit jako hlavní zdroj energie a buňky začnou spalovat tuk ze stravy. Je-li bohatá na tuky a chudá na sacharidy, téměř nedochází ke zvýšení hladiny krevního cukru, a tedy ani inzulinu. Nižší hladina inzulinu znamená menší sklon k tvoření tukových zásob a větší uvolnění přebytečné energie ve formě tepla.

Malé kolísání inzulinu spolu se sytivým účinkem tuků umožňuje méně jídel během dne. Dostatečný interval mezi jídly je důležitý k tomu, aby metabolismus využíval své tukové zásoby. Dobrá volba, pokud máte sklony tloustnout v oblasti břicha. Kromě redukce hmotnosti dokáže nízkosacharidová dieta léčit metabolický syndrom a působí jako prevence i léčba cukrovky 2. typu.

Jak na to:

Neslaďte, nejezte sladkosti ani slané pochutiny (krekry, sušenky...), nepijte sladké nápoje. Omezte zdroje sacharidů, zvláště průmyslově zpracované, jako jsou těstoviny, pečivo, knedlíky, snídaňové cereálie, bílá rýže a brambory. Celkový příjem sacharidů by neměl přesáhnout 130 g sacharidů za den. Jejich zdrojem jsou kromě zeleniny a menšího množství ovoce hnědá rýže, luštěniny a celá nebo minimálně zpracovaná zrna obilovin.

Co mít doma:

Jídelníček založte na kvalitních bílkovinách, tucích a zelenině. Vhodné je maso, včetně tučných částí, kůží a vnitřností, vývary z kostí, ryby, plnotučné mléčné výrobky, vejce, ořechy a semínka.

Kvalitní máslo, sádlo, za studena lisované rostlinné oleje, ořechy, semínka, kokosový tuk, avokádo, olivy. Dbejte na kvalitu tuků a střídejte je.

Máte chuť na sladké? Jako dezert si dávejte ovoce, nejvhodnější jsou bobuloviny (maliny, borůvky, rybíz...)

Nápoje:

Při přechodu na nízkosacharidové stravování pijte dostatek tekutin. Nejlepší je čistá voda, neslazený čaj či minerálka.

SPECIÁLNÍ VARIANTY NÍZKOSACHARIDOVÉ DIETY

SACHARIDOVÉ VLNY

Sacharidové vlny jsou účinným způsobem, jak spálit podkožní tuk a zároveň si zachovat svalovou hmotu, proto je tahle dieta oblíbená zejména ve světě fitness. Každý den obsahuje jídelníček rozdílný podíl sacharidů – od nízkých hodnot se přechází k vyšším a naopak. Množství sacharidů je individuální, záleží na tělesné hmotnosti a konstituci. Tělo na snížený podíl sacharidů nedokáže zareagovat dostatečně včas, a tudíž nemá čas ani příležitost vytvářet si zásoby. Střídající se ‚vlny‘ nastartují metabolismus k vyššímu spalování tuků. Dieta vyžaduje pevnou disciplínu a vůli. Nejnáročnější jsou ‚hladové‘ dny s nízkým podílem sacharidů.

NEJPŘÍSNĚJŠÍ VERZE: KETOGENNÍ DIETA

Při ketogenní dietě sacharidy přijímáte pouze ve formě zeleniny a menšího množství sladkého ovoce, a to maximálně do 50 g za den. Cílem ketogenní stravy je snížit hladinu cukru v krvi a inzulinu natolik, že se tělo uchýlí ke spalování tuku, aby získalo energii. Jakmile k tomu dojde, játra začnou přeměňovat mastné kyseliny na molekuly zvané ketony. Ty jsou velmi účinným zdrojem kalorií, který produkuje stabilnější energii a má mnoho přínosů pro zdraví mozku a celého těla. Tato terapeutická dieta je vhodná, pokud řešíte kromě váhy také jiné zdravotní problémy (inzulinová rezistence, rakovina, Alzheimer, deprese, epilepsie apod.).

DIETA V KOSTCE:

Obtížnost: Omezit sacharidy může být náročné na sebeovládání, to potvrdí každý, kdo to zkoušel. Zpočátku vyžaduje vzdělat se v tom, které sacharidy jsou vhodné a které nikoli.

Pro koho se hodí: Pro ty, kdo trpí inzulinovou rezistencí, pro diabetiky a obézní.

Pro koho se nehodí: Ne všem tučnější jídla vyhovují. Dieta také není vhodná při vrozené poruše metabolismu tuků (lipoproteinémie) a poruše vstřebávání tuků.

+ Při jejím dodržování zhubne každý.

- Zpočátku, než se zbavíte závislosti na cukru, vás nejspíš budou provázet chutě na sladké. Vegetariánská varianta nízkosacharidové stravy je těžko proveditelná.

Zdroje: