Premium obsah

Dieta, která vás zbaví tuku na břiše? Ano! A zvládnete ji dodržet i vy

Dieta, která vás zbaví tuku na břiše? Ano! A zvládnete ji dodržet i vy
Jídlo, které není dochuceno cukrem, by mělo být tou nejběžnější stravou pro všechny. Omezit sacharidy radikálněji a přidat tuky se ukazuje jako efektivní cesta, jak nejen zhubnout nadbytečná kila, ale také si pomoci třeba při léčbě cukrovky či metabolického syndromu.  
Zdroj: Youtube

Princip:

Nízkosacharidová strava s vysokým obsahem tuku (Low Carb High Fat) je založena na příjmu kvalitních tuků a bílkovin, zpravidla s převahou těch živočišných. Vyšší příjem tuků na úkor sacharidů může vést k redukci přebytečných kil, protože při nízkém příjmu sacharidů se krevní cukr nemůže uplatnit jako hlavní zdroj energie a buňky začnou spalovat tuk ze stravy. Je-li bohatá na tuky a chudá na sacharidy, téměř nedochází ke zvýšení hladiny krevního cukru, a tedy ani inzulinu. Nižší hladina inzulinu znamená menší sklon k tvoření tukových zásob a větší uvolnění přebytečné energie ve formě tepla.

Malé kolísání inzulinu spolu se sytivým účinkem tuků umožňuje méně jídel během dne. Dostatečný interval mezi jídly je důležitý k tomu, aby metabolismus využíval své tukové zásoby. Dobrá volba, pokud máte sklony tloustnout v oblasti břicha. Kromě redukce hmotnosti dokáže nízkosacharidová dieta léčit metabolický syndrom a působí jako prevence i léčba cukrovky 2. typu.

Jiná tvář těstovin: Low carb špagety
Jiná tvář těstovin: Low carb špagety

Když dojde na dietu, většina z nás se nejdřív vzdá těstovin. Jsou přece plné sacharidů. Můžete na to jít ale i jinak! Dát si nejdřív ty alternativní z luštěnin nebo zeleniny. Chutnají skvěle, na dlouho zasytí a křivky neohrozí.

Jak na to:

Neslaďte, nejezte sladkosti ani slané pochutiny (krekry, sušenky...), nepijte sladké nápoje. Omezte zdroje sacharidů, zvláště průmyslově zpracované, jako jsou těstoviny, pečivo, knedlíky, snídaňové cereálie, bílá rýže a brambory. Celkový příjem sacharidů by neměl přesáhnout 130 g sacharidů za den. Jejich zdrojem jsou kromě zeleniny a menšího množství ovoce hnědá rýže, luštěniny a celá nebo minimálně zpracovaná zrna obilovin.

Co mít doma:

Jídelníček založte na kvalitních bílkovinách, tucích a zelenině. Vhodné je maso, včetně tučných částí, kůží a vnitřností, vývary z kostí, ryby, plnotučné mléčné výrobky, vejce, ořechy a semínka.

Kvalitní máslo, sádlo, za studena lisované rostlinné oleje, ořechy, semínka, kokosový tuk, avokádo, olivy. Dbejte na kvalitu tuků a střídejte je.

Máte chuť na sladké? Jako dezert si dávejte ovoce, nejvhodnější jsou bobuloviny (maliny, borůvky, rybíz...)

Nápoje:

Při přechodu na nízkosacharidové stravování pijte dostatek tekutin. Nejlepší je čistá voda, neslazený čaj či minerálka.

Low-carb ano, ale ne vždy! Kdy je toto stravování nebezpečné?
Low-carb ano, ale ne vždy! Kdy je toto stravování nebezpečné?

Nízkosacharidová dieta prokazatelně přispívá k hubnutí a je-li správně nastavena, může prospět fungování metabolismu. Jaký je ale její vliv na činnost hormonů?

SPECIÁLNÍ VARIANTY NÍZKOSACHARIDOVÉ DIETY

SACHARIDOVÉ VLNY

Sacharidové vlny jsou účinným způsobem, jak spálit podkožní tuk a zároveň si zachovat svalovou hmotu, proto je tahle dieta oblíbená zejména ve světě fitness. Každý den obsahuje jídelníček rozdílný podíl sacharidů – od nízkých hodnot se přechází k vyšším a naopak. Množství sacharidů je individuální, záleží na tělesné hmotnosti a konstituci. Tělo na snížený podíl sacharidů nedokáže zareagovat dostatečně včas, a tudíž nemá čas ani příležitost vytvářet si zásoby. Střídající se ‚vlny‘ nastartují metabolismus k vyššímu spalování tuků. Dieta vyžaduje pevnou disciplínu a vůli. Nejnáročnější jsou ‚hladové‘ dny s nízkým podílem sacharidů.

NEJPŘÍSNĚJŠÍ VERZE: KETOGENNÍ DIETA

Při ketogenní dietě sacharidy přijímáte pouze ve formě zeleniny a menšího množství sladkého ovoce, a to maximálně do 50 g za den. Cílem ketogenní stravy je snížit hladinu cukru v krvi a inzulinu natolik, že se tělo uchýlí ke spalování tuku, aby získalo energii. Jakmile k tomu dojde, játra začnou přeměňovat mastné kyseliny na molekuly zvané ketony. Ty jsou velmi účinným zdrojem kalorií, který produkuje stabilnější energii a má mnoho přínosů pro zdraví mozku a celého těla. Tato terapeutická dieta je vhodná, pokud řešíte kromě váhy také jiné zdravotní problémy (inzulinová rezistence, rakovina, Alzheimer, deprese, epilepsie apod.).

Květáková rýže: Skvělá příloha k masu i omáčce. Nejlepší je však na hubnutí
Květáková rýže: Skvělá příloha k masu i omáčce. Nejlepší je však na hubnutí

Vypadá jako rýže, ale jinak s ní nemá vůbec nic společného. Připravuje se z brokolice či květáku a potěší nejen low carb strávníky. Perfektně totiž obzvláštní a odlehčí váš jídelníček.

DIETA V KOSTCE:

Obtížnost: Omezit sacharidy může být náročné na sebeovládání, to potvrdí každý, kdo to zkoušel. Zpočátku vyžaduje vzdělat se v tom, které sacharidy jsou vhodné a které nikoli.

Pro koho se hodí: Pro ty, kdo trpí inzulinovou rezistencí, pro diabetiky a obézní.

Pro koho se nehodí: Ne všem tučnější jídla vyhovují. Dieta také není vhodná při vrozené poruše metabolismu tuků (lipoproteinémie) a poruše vstřebávání tuků.

+ Při jejím dodržování zhubne každý.

- Zpočátku, než se zbavíte závislosti na cukru, vás nejspíš budou provázet chutě na sladké. Vegetariánská varianta nízkosacharidové stravy je těžko proveditelná.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.