Zaměřte se spíše na zdraví než na vzhled

Předně je nutné říct, že cíle si nemusíte stanovovat prakticky žádné. Namísto neurčitých milníků jako „zhubnout“ nebo „zpevnit si postavu“ se jednoduše naučte užívat si proces cvičení jako takový.

Pokud už si máte nějaké cíle dávat, zvolte raději ty, které se zaměřují na zdraví. Ty jsou mnohem realističtější, jsou dostatečně motivující a také dosažitelné. Proč?

Zbavit se deseti kilogramů do plesových šatů, které oblečete už za týden, samozřejmě nedokážete ani při sebetvrdší disciplíně, neboť to jednoduše není z biologického pohledu reálné.

Koncentrovat se striktně na vzhled ale velmi často navíc může vést i k vytvoření krajně nezdravých návyků. Jednoduše vám nestačí zhubnout 5 kilogramů. Jakmile toho dosáhnete, můžete mít falešný pocit, že teď musíte zhubnout další 2 kila a posléze další. To může vyústit až v závažné problémy s poruchami příjmu potravy.

Zdroj: Youtube

Orientace na zdraví dokáže zlepšit celkovou kvalitu života

Mějte tak na paměti, že se vám spíše vyplatí snažit se zlepšit dovednosti, jako je flexibilita, koordinace a síla. Ty vám umožní se i v běžném životě hýbat efektivněji, což může výrazně snížit riziko vzniku bolestivých zranění měkkých tkání.

Začlenění pravidelných pohybových aktivit dokáže zvýšit kvalitu života v celkovém měřítku. Získáte totiž určitou sílu a sebedůvěru, když si uvědomíte, že můžete dělat zkrátka to, co dělat chcete. Svůj život máte ve svých rukou a nemusíte se jen vymlouvat na nedostatek času nebo na to, že jste sportovní antitalent.

I v tomto ohledu je navíc důležité zůstat realisty: Jednoduše si uvědomte, že to, co vidíte na instagramu, je často výsledkem komplexní změny životního stylu. Mnozí lidé podřídí cvičení úplně vše.

Nejste ochotni si zároveň striktně hlídat stravovací plán a přizpůsobit si režim dne tak, abyste mohli v posilovně trávit čtyřikrát týdně hodinu? Je dobré si to umět přiznat. Není selháním, pokud nejste ochotni cvičit i na dovolené.

Svět zdraví není černobílý

Ostatně lidé mají tendence svět zdraví nahlížet černobíle. Ve skutečnosti ale neexistují zdravé a nezdravé potraviny. Jde jen o zkonzumované množství. Takzvaně nezdravých potravin se nemusíte do smrti vzdát. A určitě jste také nezahodili veškeré úsilí jen proto, že jste si právě dopřáli kousek čokolády.

Jak na sebe nebýt příliš přísný? Zásadní pro vás může být to, že začnete přemýšlet jinak: že nebudete ze svého života ubírat, ale jednoduše si do něj něco přidáte. Místo toho, abyste tak ze svého jídelníčku vyřadili onu čokoládu, každý den si k večeři dopřejte extra porci zeleniny.

Perfekcionismus zaručeně není cestou, kterou byste se měli ubírat. Generuje totiž pocity selhání a vytváří stresující nátlak. Na vaší cestě nastanou překážky vždy. Uvědomte si, že není důležité, kdy svého cíle dosáhnete, ale jestli ho dosáhnete. A to nastane, pokud budete vytrvalí. Jednou se totiž ke kýženému mezníku dopracujete. Buďte trpěliví a dejte si čas.

Ovšem pozor, opět zaujměte realistický náhled na situaci: stejných výsledků jako profesionální fitness cvičitelé, influenceři a různé celebrity navíc nemusíte být schopni dosáhnout ani ve fázi, kdy jste si ochotni „naordinovat“ mimořádně stejný režim.

Jednoduše totiž platí, že každé tělo je jedinečné a i jeho biologické limity se nacházejí jinde. Zatímco někteří jedinci si dokážou vyrýsovat pověstný pekáč buchet už při 20% podílu tělesného tuku, jiným se svaly nezačnou viditelně objevovat, dokud se neocitnou v hraničním množství tělesného tuku, které již lze považovat za nezdravé.

Sebedůvěra je klíčem k úspěchu

Opět to souvisí se sebedůvěrou: měli bychom se díky cvičení chtít cítit především jako jakási nejlepší verze sebe samotných. Soustřeďte se tedy primárně na sebe. Motivací by vám neměla být potřeba mít vzhledový předobraz v nějakém vzoru, ale ani vypadat konkrétním způsobem.

Důležité je, abyste se ve svém vlastním těle díky cvičení cítili lépe, protože jste zhubli, těší vás pohled v zrcadle na zpevněnou postavu, případně máte jednoduše víc energie, protože se o poznání lépe stravujete.

Pak se skutečně dostaví znatelné zlepšení kvality života. Budete se cítit v oné příslovečné vlastní kůži mnohem lépe. Motivace postavená na myšlence, že jakmile se vám podaří zhubnout 10 kilogramů, všechno už bude v pořádku a ve vašem životě určitě nastanou zásadní životní změny, je často poměrně krátkozraká.

Lidé jednoduše v této fázi často zjistí, že sice zhubli, ale jinak se u nich nezměnilo nic a vnitřně šťastnější nejsou. Je určitě potřeba změnit pohled na věc celkově a začít se mít především rád, a to i se všemi nedokonalostmi. Ty často navíc existují jen v našich očích, okolí je příliš nevnímá.

Zdroje: