Oranžové ovoce, které na první pohled připomíná rajče už jste jistě zahlédli v obchodě. Již několik let je snadno dostupné i u nás. Kromě názvu tomel je známé i pod názvy, kaki, božské ovoce, churma, persimon, šaronské ovoce, korejské mango, medové jablko nebo čínská švestka. Má příjemně sladkou chuť s nádechem vanilky a medu a jedná se doslova o vitamínovou bombu.

Chcete se dozvědět 13 působivých zdravotních přínosů kaki? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Horizons Health:

Zdroj: Youtube

Tomel japonský neboli Diospyros kaki

Jedná se o subtropický strom, který dorůstá do výšky až 15 metrů. Svým původem pochází z Číny, Myanmaru a severu Indie, odkud se dostal do Koreje, Japonska a na Tchaj-wan. V Evropě se objevil zhruba od 13. století a v současné době se ne tomto území ve velkém pěstuje ve Španělsku, Řecku a Itálii, a to právě pro jeho úžasné plody. V České republice se s nimi shledáte nejčastěji pod obchodním názvem kaki.

Jak kaki vypadá a chutná

Kulatý plod má sytě oranžovou až červenou barvu a hladkou, lesklou a tuhou slupku, která při dozrávání voní po vanilce. Uvnitř je jemně mazlavé konzistence a má hodně sladkou chuť. Připomíná kombinaci medu, jablka, hrušky, broskve a meruňky. Chuť se může mírně lišit podle konkrétní odrůdy.

Jak poznat zralé kaki

Zralé kaki je měkké a má jasně oranžovou až červenou barvu slupky, která je na omak příjemně měkká. Když je plod tvrdý a má zelenou barvu nebo zelené skvrny, ještě není zralé. Jakmile slupka hnědne, je už kaki přezrálé a může být uvnitř napadené hnilobou.

Jak kaki konzumovat

Správně by se mělo kaki nechat ještě několik dní až týdnů doma dozrát, aby bylo plně zralé. Toto exotické ovoce se nejčastěji konzumuje v syrovém stavu. Nemusíte jej za každou cenu loupat, můžete ho podávat například jako nakrájené jablko. Vždy je však nutné kaki potřeba řádně umýt. Někdo upřednostňuje plod oloupat a také odstranit vnitřní semínka, které není od věci vždy před konzumací nejprve ochutnat. Kaki lze po přepůlení jíst lžičkou stejně jako kiwi.

Využití v kuchyni

Kaki se výborně hodí do čerstvých ovocných i zeleninových salátů, koktejlů a smoothies nápojů. Stejně tak výborně chutná ve sladkých dezertech, buchtách a koláčích, kde jej můžete zkombinovat i s rumem a likéry. Můžete z tohoto ovoce připravit i sladké přelivy. Je také výborným doplňkem kaší, müsli a zmrzlinových pohárů. Vzhledem ke své mazlavé konzistenci a sladké chuti lze kaki využívat i jako marmeládu. Z kaki lze také připravit džem, pyré nebo kompot. A dokonce je i výbornou přílohou k vepřovému, jehněčímu nebo kuřecímu masu. Pokud si kaki usušíte, bude vám svou chutí připomínat fíky.

Plod plný zdraví

Kaki je skutečnou vitamínovou bombou. Obsahuje vysoký podíl vitamínů A, C a E. Jedná se také výborný zdroj antioxidantů a významných aminokyselin. V kaki jsou obsažené i minerály jako draslík, vápník a železo. Toto ovoce je skvělou variantou v případě, že se potýkáte s únavou, stresem nebo nachlazením.

Podporuje zdravý zrak a imunitní systém, pomáhá posilovat imunitu a bojovat proti infekcím. Díky vláknině má kaki příznivý vliv i na dobré trávení a je skvělým prostředkem při snižování hladiny cholesterolu. Chrání tělo před volnými radikály a snižuje riziko chronických onemocnění. Stejně tak podporuje zdravou funkci srdce a svalů a přispívá též ke zdraví kostí, zubů, pleti a vlasů.

Vzhledem k tomu, že zrychluje metabolismus a podporuje rozkládání tuku, jde také o ideální ovoce při hubnutí. Protože je přirozeně sladké, pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi, takže omezuje chutě na sladké. Ve 100 g obsahuje cca 70 kalorií.

Zdroje: www.helthline.com, www.allrecipies.com, www.marthasteward.com