Radost z prvních ředkviček

Co je na ředkvičkách vůbec nejlepší, je jejich snadné pěstování a to, že je z hlíny vytahujeme jako vůbec první zeleninu na jaře. Tu radost, když si s hrdostí přinesete něco ze zahrádky, jen tak nezapomenete. Právě ředkvičky bývají první pěstitelskou zkušeností dětí, které si na nich mohou vyzkoušet své zahradnické dovednosti. Barva samotných ředkviček je navíc tak pozitivní, že jim nejde odolat. O to víc si je pak vychutnají, když je objeví na chlebu nebo v pomazánce.

Ředkvička jako mocný lék na všechno

Ředkvičky obsahují velké množství vitaminu C, kyselinu listovou i notnou dávku vlákniny a draslíku. Podporují peristaltiku střev a působí proti vzniku ledvinových kamenů. Můžeme jim připsat také pomoc při uvolňování hlenu z horních cest dýchacích nebo při snižování cholesterolu. Je dobré je mít po ruce i v období nachlazení, protože pomáhají potlačovat infekce. Tyto červeno-bílé kuličky jsou mimo jiné také plné vody a mají nízký obsah kalorií, takže po nich sáhněte, pokud hodláte podstoupit odlehčení a redukční dietu, navíc vám napomůžou k udržení dostatečné hydratace během dne. (KAREL, Kopec. Zelenina ve výživě člověka. Grada Publishing, a. s. 2010.)

Pomoc proti plísním a bakteriím

To, co je pro ředkvičky opravdu typické, je jejich palčivá až štiplavá chuť. Příčinou této chuti je obsah hořčičných olejů a silic. Konkrétně se jedná o látky nazývané glukosinoláty. Tyto látky jsou přirozeně obsažené v zelenině čeledi brukvovitých. Jakmile se do ředkvičky zakousneme, glukosinoláty se spojí s enzymem myrosinázou, vznikne látková reakce a my ucítíme na jazyku onu známou štiplavou chuť. Tato štiplavost pro nás je ale velmi pozitivní, stimuluje totiž tvorbu trávicích enzymů, a podporuje tak trávení potravy a omezuje množení škodlivých bakterií a plísní v trávicím traktu. Zabraňují tak průjmům, žaludečním potížím a nadýmání. Fungují tedy vlastně trochu jako čisticí prostředek trávicího ústrojí. Ani s ředkvičkami se to ale nesmí přehnat. Pokud byste jich jedli velké množství pravidelně každý den, mohla by se právě díky těmto enzymům narušit funkce štítné žlázy. (KLIMEŠOVÁ, Mgr. Věra. Potenciální přínos ředkviček pro lidské zdraví.)

Ředkvičky, zdraví podporující benefity

Ředkvičky jsou výživově bohaté a nabízejí řadu zdravotních výhod. Zde je seznam hlavních benefitů ředkviček:

Podpora trávení: Ředkvičky obsahují dostatek vlákniny, která pomáhá podporovat zdravé trávení a předcházet problémům jako je zácpa.

Prevence proti rakovině: Obsahují antioxidanty, včetně sulforafanu a indolu, které mají protirakovinné vlastnosti, zejména v prevenci rakoviny tlustého střeva a prsu.

Podpora zdraví srdce: Vysoce účinné antioxidanty, jako je antokyani, pomáhají snižovat riziko srdečních onemocnění tím, že snižují hladiny cholesterolu a zlepšují krevní oběh.

Detoxikace: Ředkvičky jsou přirozeným diuretikem, což znamená, že pomáhají tělu zbavovat se toxinů a přebytečné vody.

Podpora zdraví jater a žlučníku: Látky obsažené v ředkvičkách podporují vylučování žluče, čímž pomáhají udržovat zdraví jater a žlučových cest.

Zlepšení imunitního systému: Vysoký obsah vitamínu C v ředkvičkách pomáhá posilovat imunitní systém a zvyšuje schopnost těla bojovat proti infekcím.

Kontrola hmotnosti: Nízký kalorický obsah a vysoký obsah vody činí ředkvičky ideální potravinou pro ty, kteří se snaží zhubnout nebo udržet zdravou váhu.

Zlepšení hydratace: Jelikož jsou ředkvičky z velké části tvořeny vodou, pomáhají udržovat tělo hydratované, což je zvláště důležité během teplých měsíců.

Podpora zdravé kůže: Vitamin C a antioxidanty v ředkvičkách pomáhají chránit kůži před poškozením způsobeným volnými radikály a podporují produkci kolagenu, což může vést k zlepšení zdraví a vzhledu kůže.

Připravte si nejen sálat, ale i polévku

Došli jste do bodu, že máte bohatou úrodu ředkviček a nyní přemýšlíte, co s nimi? Ředkvičky na chleba nebo do pomazánek zná snad každý. Nebojte se ale popustit uzdu své fantazii a vymyslet z nich i poněkud netradiční pokrm. Co takhle zkusit ředkvičkovou polévku? Ředkvičky nakrájíte na kostičky, osmahnete na troše oleje a zaprášíte hladkou moukou. Poté do hrnce přidáte vajíčka, která osmahnete spolu s ředkvičkami – vzniknou vám tím vlastně taková míchaná vajíčka, která zalijete zeleninovým nebo kuřecím vývarem a necháte vše ještě povařit. Polévka se podává s krutony a čerstvými bylinkami. Taková ideální jarní polévka, která si vás svou chutí získá.

Ředkvičky a kalorie

Ředkvičky jsou velmi nízkokalorické. Průměrně obsahují přibližně 16 kalorií na 100 gramů. Jsou tedy vynikající volbou pro ty, kteří sledují příjem kalorií nebo se snaží o redukci váhy. Navíc, díky vysokému obsahu vody a vlákniny, pomáhají přispívat k pocitu sytosti, což je užitečné při kontrole apetitu.

  • Kalorie: Přibližně 16 kcal
  • Bílkoviny: 0.68 g
  • Tuky: 0.1 g
  • Sacharidy: 3.4 g
    z toho Dietní vláknina: 1.6 g
    z toho Cukry: 1.86 g

Kromě makroživin jsou ředkvičky také dobrým zdrojem několika mikronutrientů, zejména:

  • Vitamín C: Poskytuje asi 25% doporučené denní dávky na 100 gramů.
  • Folát (vitamín B9)
  • Draslík
  • Vápník
  • Železo
Zdroj: Youtube

Ředkvičky. Recept na letní polévku

Studená ředkvičková polévka je osvěžující a rychlá volba pro letní dny. Je lehká, chutná a výborně se hodí jako předkrm nebo jako lehký oběd.

Ingredience:

  • 1 svazek ředkviček (přibližně 250 g)
  • 1 malá salátová okurka
  • 2 jarní cibulky
  • 1 stroužek česneku
  • 500 ml kefíru nebo jogurtu (ideálně řeckého jogurtu pro hustší konzistenci)
  • 2 lžíce citronové šťávy
  • sůl a čerstvě mletý černý pepř
  • 1 lžíce nakrájeného kopru nebo pažitky
  • Možnost: několik ledových kostek pro rychlé ochlazení

Příprava zeleniny:
Ředkvičky důkladně omyjte, odstraňte kořínky a nakrájejte na tenké plátky nebo kostičky. Několik plátků si ponechte pro ozdobu.
Okurku omyjte, oloupejte a nakrájejte na kostičky.
Jarní cibulky očistěte a nakrájejte na tenká kolečka.
Česnek oloupejte a jemně nasekejte.

Mixování polévky:
Do mixéru vložte většinu nakrájených ředkviček, okurku, jarní cibulku, česnek, citronovou šťávu a kefír nebo jogurt.
Vše rozmixujte do hladké konzistence. Pokud je polévka příliš hustá, můžete přidat trochu studené vody nebo další kefír/jogurt podle potřeby.

Ochucení:
Polévku ochuťte solí a pepřem podle chuti. Přidejte nasekaný kopr nebo pažitku.
Pro lepší chladící efekt můžete přidat několik ledových kostek a znovu krátce promixovat.

Chlazení:
Polévku přelijte do vhodné nádoby a nechte alespoň 1 hodinu chladit v lednici.

Podávání:
Studenou polévku podávejte v chlazených miskách nebo hlubokých talířích.
Ozdobte zbylými plátky ředkviček a trochou nakrájené pažitky nebo kopru.

Zdroje:

https://biolekar.cz/12-duvodu-proc-pravidelne-konzumovat-redkvicky/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1365-2958.2012.08017.x

https://journals.asm.org/doi/full/10.1128/aac.00448-08

https://www.zdrave.cz/hubnuti-dieta-a-zdrava-strava/proc-si-na-jare-hojne-dopravat-redkvicky/

KAREL, Kopec. Zelenina ve výživě člověka. Grada Publishing as, 2010.

KLIMEŠOVÁ, Mgr Věra. Potenciální přínos ředkviček pro lidské zdraví.