Pravidlo „nad krkem“

Prestižní zdravotnická zařízení jako Cleveland Clinic, Mayo Clinic a American Lung Association sdílejí stejný názor na cvičení v době, kdy se necítíme zcela fit. Pokud se vaše příznaky omezují na oblast nad krkem, jako je bolest v krku, mírný kašel, ucpaný nos nebo kýchání, je obvykle bezpečné pokračovat s cvičením s nízkou až střední intenzitou.

Na druhou stranu, pokud se potýkáte s příznaky „pod krkem“, jako je překrvení hrudníku, dráždivý kašel, horečka, únava, podrážděný žaludek nebo celkové bolesti, je nejlepší dát si od cvičení pauzu a dopřát si zasloužený odpočinek. Toto platí obzvláště v případě, že už trpíte nějakými zdravotními komplikacemi. Tyto symptomy mohou signalizovat, že vaše tělo bojuje s infekcí a odpočinek je přesně to, co potřebujete, abyste se co nejrychleji uzdravili.

V případě, že vám vyšel pozitivní test na covid-19 nebo pociťujete příznaky tohoto onemocnění, radíme, abyste si udělali čas na odpočinek a zotavení a poté se postupně vraceli k fyzické aktivitě, i přesto, že jste již bez příznaků nebo jsou vaše příznaky mírné.

Mějte na paměti, že pokud jsou vaše příznaky „nad krkem“, ale vy se necítíte na žádnou fyzickou aktivitu, je důležité nepodléhat vnějšímu tlaku a necvičit. Není třeba se nutit do obvyklé intenzity tréninku, pokud vaše tělo jasně signalizuje potřebu odpočinku. Proto vždy důvěřujte svým pocitům a rozhodněte se tak, aby vaše volba podporovala především vaše zdraví a vitalitu.

Nemusíte se obávat, že by krátkodobý odpočinek po dobu několika dnů či týdnů měl negativní dopad na vaši fyzickou kondici či dosažený pokrok. Naopak, dáváte svému tělu příležitost k regeneraci, což vám umožní dosáhnout vašich fitness cílů bez zbytečného rizika zhoršení zdravotního stavu nebo rozvoje vážnějšího onemocnění.

Zdroj: Youtube

Buďte ohleduplní k lidem kolem sebe

Pokud se rozhodnete cvičit navzdory příznakům, jako je rýma či bolest v krku, je důležité myslet na ostatní. Neexistuje žádný prostor pro kompromis: pokud se rozhodnete cvičit, tak cvičte v soukromí, dokud nebudete úplně zdraví a vaše příznaky zcela nezmizí. Tímto způsobem ochráníte nejen své zdraví, ale i zdraví lidí ve vašem okolí.

Poslední věc, kterou chcete udělat, je předat své viry někomu jinému, takže se vyhněte posilovně, veřejným bazénům (zejména pokud máte gastrointestinální problémy), týmovým sportům i skupinovým fitness lekcím. Pokud jste zvyklí trénovat s jinými lidmi nebo v jejich blízkosti, a přesto se chcete hýbat, mohl by být vhodný čas na to, abyste svou rutinu spojili s ranní procházkou nebo domácím cvičením.

Dokážete vypotit rýmu cvičením a fyzickou aktivitou?

Krátká odpověď je – ne!

Je to bohužel rozšířený fitness mýtus, že intenzivním cvičením a potem můžeme vyléčit rýmu nebo jiné lehké nemoci. Pravda je, že i když se po cvičení můžeme cítit lépe díky endorfinům, které nám dodávají pocit štěstí a spokojenosti, samotné pocení nemá léčivý účinek na nachlazení nebo virózy. Naopak, přehnaná fyzická aktivita může oslabit váš imunitní systém a zpomalit proces uzdravení.

Zatímco mírné cvičení může poskytnout úlevu od příznaků, jako je přetížení, bohužel neexistuje žádný důkaz, který by podporoval myšlenku „vypotit se z nachlazení“, a často se příznaky vrátí, nebo se dokonce další den zhorší. Cleveland Clinic také říká, že i když je pravda, že cvičení je prospěšné pro imunitní systém, jedná se o kumulativní účinek v průběhu času, ne něco, co získáte hned po každém tréninku.  

Přílišné pocení navíc může zvýšit riziko dehydratace a únavy, což může zhoršit příznaky nachlazení nebo chřipky.

Upřednostňujte hydrataci

Jak vysvětluje American Lung Association, mnoho lidí s běžným nachlazením tvrdí, že se po lehkém cvičení cítí lépe a pozorují zlepšení symptomů. Pokud se rozhodnete hýbat svým tělem, klíčem je zajistit, abyste byli dobře hydratovaní – před, během i po cvičení.

Zůstat hydratovaný pomáhá vašemu tělu regulovat teplotu, zabraňuje pronikání bakterií do těla, snižuje podráždění nosu a zlepšuje kognitivní funkce. Protože cvičení obecně zahrnuje zvýšenou míru pocení a dýchání, přirozeně zvyšuje riziko dehydratace. Mějte proto vždy po ruce láhev s vodou, pijte pravidelné doušky a rozhodně přeplánujte lekce hot jógy na jindy!

Poslouchejte své tělo

Ať už cvičíte, nebo ne, naslouchání svému tělu je prvořadé, když se necítíte dobře, a pokud si nejste jisti, jak nejlépe postupovat, měli byste vyhledat svého lékaře a zeptat se ho na radu.

Při rozhodování o pohybu může být naslouchání tělu následující:

·       Úplný odpočinek: Pokud se necítíte na cvičení, nechte tělo odpočinout.

·       Upravená intenzita: Pokud se rozhodnete cvičit, snižte intenzitu, délku nebo frekvenci tréninku.

·       Flexibilní přístup: Začněte s plánovaným cvičením, ale buďte připraveni ho zkrátit nebo změnit na méně náročnou aktivitu.

·       Vyhněte se nadměrnému pocení: Aby nedošlo k dehydrataci, vybírejte cvičení, které vás nepřivede k nadměrnému potu.

·       Příroda a čerstvý vzduch: Dávejte přednost času strávenému venku s mírnými procházkami, které podporují regeneraci a nezatěžují tělo.

Závěrem

Cvičení skutečně nezrychlí proces uzdravení z nachlazení či chřipky, stejně jako odpočinek vás nevrátí okamžitě zpět na fitness cestu. Důležité je mít na paměti, že jde o maraton, ne sprint, a vaše zdraví by mělo být vždy na prvním místě. Nebojte se tedy zpomalit, a až budete opět zdraví, můžete se s klidem vrátit k vašemu tréninkovému režimu.

Zdroje:

https://health.clevelandclinic.org/should-i-still-work-out-if-im-sick-or-skip-it/

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/expert-answers/exercise/faq-20058494

https://www.lung.org/blog/can-you-exercise-with-a-cold

https://www.lung.org/blog/can-you-exercise-with-a-cold