Zdroj: Youtube

Poznáváte se? Ve skutečnosti má tento jev už několik let své jméno. Říká se mu prokrastinace před spaním a zahrnuje odkládání času na spaní, vysvětluje web Scientific American. Jednoduše děláme všechno možné, ačkoli bychom nemuseli, a okrádáme se tak o drahocenný čas vymezený na regeneraci. Odborníci mají logicky za to, že se tento fenomén masově rozšířil s nástupem nových technologií. Za času našich rodičů v televizi v noci už nic nebylo, dalo se maximálně číst nebo skákat přes švihadlo (s nadsázkou).

Proč prokrastinujeme?

Celý den ve stresu v práci, pak povinnosti doma, někdo si dává další směnu okolo dětí. Většinu času přes den žijeme tak, že plníme přání a příkazy ostatních a nemáme dostatek prostoru pro sebe. Pro to si odpočinout, věnovat se něčemu, co nás opravdu baví. Večer, když už jsme konečně vysvobozeni z otěží disciplíny, nastává ta skvělá chvíle, kdy jsme svobodni. Svět už spí a nemusíme se nikomu zodpovídat za to, že snad děláme něco, co by mohlo být kritizováno jako lenost nebo flákání se. Je to naše kontrola nad naším životem.

Velmi dobře to znají matky malých dětí, kdy se celý den nezastaví, věnují se repetitivním činnostem, jejichž výsledek nikdo výrazně neocení a ke konci dne vyčerpané konečně uspí dítě. Na studium filozofie či domácí cvičení už nejsou síly a jedinou možností, jak se alespoň trochu odreagovat, jsou právě sociální sítě nebo seriály.

Spánková prokrastinace je taková naše malá pomsta za to, že máme nabitý den, a přesto tam na nás samotné nic nezbylo.

Tipy, jak se vypořádat se spánkovou prokrastinací

Vzhledem k tomu, že nabitý rozvrh je často příčinou odplaty za odkládání spánku, podívejte se důkladně na své každodenní požadavky. Vyškrtněte věci, které nejsou důležité nebo které vám zabírají veškerý čas. Pokud vás vaše denní aktivity zanechávají nešťastnými a nenaplněnými, nechte je být, pokud můžete, radí web Verywell Mind.

Zavedení některých kvalitních spánkových návyků může zlepšit celkovou kvalitu a množství vašeho spánku. Mezi věci, o které se můžete snažit, patří konzistentní doba spánku a vstávání, vynechání alkoholu a kofeinu v odpoledních a večerních hodinách a vytvoření příjemného prostředí pro spánek.

A v neposlední řadě, věc, kterou můžete udělat, je stanovit si spánek jako hlavní prioritu. Připomeňte si, proč je důležité chodit včas spát. Pokud se budete druhý den cítit odpočatější, je pravděpodobnější, že budete mít dostatek energie, abyste zvládli úkoly, které potřebujete splnit.

Zdroj:

  • https://www.scientificamerican.com/article/it-goes-by-the-name-bedtime-procrastination-and-you-can-probably-guess-what-it-is/
  • https://www.verywellmind.com/what-is-revenge-bedtime-procrastination-5189591