Vbočený palec na noze je způsoben deformací přednoží. Správně by měl palec chodidlo prodlužovat dopředu, v tomto případě se osa palce vychyluje směrem k ostatním prstům. V místě kloubu se poté vytváří boule, která způsobuje bolest při chůzi a bolest palce u nohy z bot. Vybočeným palcem trpí až 25 % populace, s přibývajícím věkem toto číslo stoupá. Například mezi lidmi ve věku 65 let trápí vybočený palec již 35 % z nich, uvádí web Bosonožka.

Četnost případů je s přibývajícím věkem stále vyšší, přičemž mezi nejvíce postižené skupiny obyvatelstva patří ženy ve věku od 40 do 60 let (ale často i mladší). To souvisí hlavně s nošením nevhodné obuvi, ale na vině mohou být i kolísající hladiny hormonů nebo změny pojivových tkání během těhotenství.

Zdroj: Youtube

Jaké má vbočený palec příčiny?

Pacienty často zajímá, co je za vychýlení palce zodpovědné a zda je možné komplikacím nějakým způsobem předejít. Rizikové faktory, které vedou k rozvoji onemocnění, přitom lékaři rozdělují do dvou skupin, a to konkrétně na vnitřní a vnější. Zatímco v prvním případě se jedná o činitele, které jsou vrozené, druhá část zahrnuje faktory, které člověk většinou může vlastním přičiněním ovlivnit.

Vnitřní příčiny
V tomto případě se jedná o faktory, které jsou geneticky podmíněné. Pacient se tedy narodí se vrozenou deformitou, nebo má k této deformitě vrozené dispozice. Důvodem osové odchylky může být například nesprávný poměr délek jednotlivých nártních kostí, nevhodný sklon kloubních ploch nebo také nedostatečná pevnost vazů a svalů, jejichž úkolem je udržovat kostru ve správné pozici.

Pokud někdo z příbuzných trpí deformitou palce, existuje velká pravděpodobnost, že se tento problém rozvine také u dalších členů rodiny. Kromě toho může být vbočený palec také důsledkem různých onemocnění, která mají na svědomí změny měkkých tkání v kostech. Sem patří například revmatoidní artritida či degenerativní onemocnění nervové tkáně.

Vnější příčiny
Také zevní příčiny mohou mít na vznik vbočeného palce velký vliv. Mezi největší problémy se přitom řadí nošení nevhodné obuvi, která způsobuje nerovnoměrné rozložení váhy, přetěžování klenby a neustálé utiskování chodidla. Jedná se především o úzké boty na vysokém podpatku (nejčastěji lodičky) nebo o jinou elegantní obuv, kterou nosí především ženy. Důležitý je ale i způsob obouvání či druh zátěže (například sportovní aktivity).

Dalším rizikovým faktorem je pak neustálé přetěžování nohou, což nejvíce pocítí pracovníci, kteří tráví celý den vestoje a zároveň musí při práci nosit speciální pevnou obuv. Svou roli ovšem hraje také obezita a nárůst tělesné hmotnosti spojený s těhotenstvím. Dále pak může vbočený palec potrápit ženy po porodu, u nichž dochází k uvolnění vazů, kvůli čemuž se noha výrazně mění.

Cviky, které vám na vbočený palec pomohou

Nejde pouze o estetický problém, ale o komplikaci, která ovlivňuje funkci celé nohy. Podívejte se na cviky, které uvádí PR Deník, díky kterým můžete svým nohám pomoci a zároveň přemluvit palec, aby se vrátil do své původní pozice.

Uvolnění palce
Sedněte si, dejte si nohu přes nohu, abyste bez problému dosáhli na své prsty. Jednou rukou uchopte záprstní kloub palce a držte jeho pozici, druhou pomocí palce a ukazováku uchopte svůj palec. Palcem můžete následně viklat (ze strany na stranu), případně rotovat (ve směru své osy tam i zpět). Oba cviky provádějte přibližně 5 až 10 minut.

Protažení přitahovače palce pomocí gumičky
Přitahovač palce je sval, který přitahuje palec směrem k ukazováku. A ten je právě při diagnóze vbočeného palce zkrácený, proto je třeba ho protáhnout. Posaďte se na židli, dejte chodidla k sobě a oba palce si k sobě přichyťte gumičkou. Poté nohy dávejte od sebe, přičemž gumička bude držet palce u sebe. Nechte u toho palce uvolněné a jemně přitahovače protahujte.

Aktivní odraz při chůzi
Nejběžnější funkcí palce je odraz. Projděte se pomalu naboso, případně v měkké obuvi po místnosti, přičemž se snažte aktivně a vědomě zapojit palec do odrazu při každém kroku. Trénujte to tak dlouho, dokud se aktivní odraz palce při chůzi pro vás nestane automatickým.

Pořiďte si korektor

Dalším pomocníkem může být použití korektoru. V počátečním stadiu a v prevenci progrese vbočeného palce, doporučuje ortoped Dalibor Ostrý různé korektory postavení palce, které se vkládají mezi prsty. Nejčastěji mezi palec a ukazovák, to aby palec netlačil a nedeformoval krom sebe i ostatní prsty.

Pomoci si však můžete i v domácích podmínkách. Na trhu existuje celá plejáda ortopedických vložek do bot, mající za cíl korigovat vbočené postavení nohy. Většinou se jedná o vložky, které v botě nosí i lidé s propadlou klenbu. Novinkou je pak biomechanická aktivní stélka, která pouhým snížením prostoru pod palcovým kloubem nutí k aktivitě jinak líný poslední článek palce. Za zmínku stojí i korektory, které rovnají palec v noci. Prostrčíte nohu i nezbedný palec spletencem gum, a jestli vás bolest z nápravy nechá po následující měsíce usnout, můžete se dočkat příznivých změn – nikoli však doživotních.

Zdroj: Vitalia, PR Denik, Zdravi Euro, Bosonozka