Červnové bylinky jsou naprostou senzací, protože jsou na všechny možné neduhy, a tak si můžete pojistit zdraví v zimních měsících, které tu jsou zase co nevidět. Vaše imunita vám v zimě poděkuje.

Zdroj: Youtube

Heřmánek pravý

Heřmánek je jednou z nejoblíbenějších léčivých rostlin na našem území. Zcela jistě ho všichni poznáte, ale pro pořádek, jde o rostlinku s aromatickými květy, které mají bílé okvětní lístky a žlutý střed. Už od starověku ho lidé považují za všelék, protože skutečně pomáhá s léčbou celé řady neduhů, stejně jako podporuje duševní pohodu a zdravý spánek. Konkrétně heřmánek pravý je nejznámějším zástupcem, který se také označuje jako heřmánek lékařský. Jde o jednoletou bylinu, využívanou nejen v léčitelství, ale také v kosmetickém průmyslu, aromaterapii nebo homeopatii.

Nejčastěji ho najdete kolem cest, na mezích a na slaniskách, stejně jako i polní plevel.

Proč ho ale vůbec hledat? Heřmánek je dobrý především proti bolestem, na hojení ran, záněty močových cest, ale také třeba i na průjmy. Jak už bylo řečeno, můžete ho využít také v kosmetice a vytvořit si přírodní mast z kokosového oleje s přidáním právě heřmánku pravého.

Lípa velkolistá

Lípa je vysoký, mohutný a krásný strom, který najdete po celé Evropě, přičemž v Česku je součástí listnatých lesů. Na jaře tento strom potkáte v obležení včel, a tak lze následně získat květový med. V Řecku využívali lipové kúry k léčbě lepry nebo při ztrátě vlasů, až později se začalo s využíváním léčivých lipových květů při nachlazení, zažívacích obtížích, nemoci ledvin, nebo dokonce epilepsii.

Takže vydáte-li se hledat lípu, pak rozhodně pro listy a květy, které obsahují účinné látky. Lípa totiž podpoří normální trávení, stejně jako normální funkci dýchacího systému, a navíc působí také relaxačně a pomáhá usnout.

Ale i lípa se využívá v kosmetice, a to především lipová kúra na vlasy, chcete-li docílit jemných, hebkých a lesklých vlasů, stačí zalít 50 g sušeného lipového květu vroucí vodou a nechat louhovat 30 minut. Pak už jen vmasírovat do pokožky vlasů a užívat si příjemných vlasů na dotek a krásných na pohled.

Jahodník obecný

Jahodník většinou každý pěstuje především za účelem získání výborných a šťavnatých plodů. Pravda ale je, že je v něm také spousta účinných látek, hlavně ve svěže zelených listech, které se sbírají právě v červnu. Nejvíce účinných látek, mezi které patří i vitamín C a organické kyseliny, ale ty najdete především v jahodníku rostoucím v lese. Jedná se o lék, který je skvělý při průjmech nebo jiných trávicích obtížích a používá se i zevně jako protizánětlivý prostředek. Navíc má i příjemnou chuť. Po sklizni se list suší nebo je ho možné fermentovat podobně jako listy čajovníku.

Bez černý

I bez je známý svými léčivými účinky a je pro své močopudné, potopudné a protizánětlivé účinky podobný květům lípy. Proto je vhodné se jím zásobit pro případy horeček, chřipek, viróz či nachlazení. Tento téměř všudypřítomný keř zkrášluje své okolí hned dvakrát ročně: na jaře a potom znovu na podzim. Bez se ale nesbírá jen pro svůj květ, který jsme zde už zmínili, ale také pro plody, jejichž hlavní význam spočívá v tom, že tiší bolest nervového původu, ale také pomáhá při zánětech nervů (neuritida nebo neuralgie).

Málokdo ví, že se dají použít i listy, které vnitřně podpoří činnost ledvin, hlavně pokud vám otékají nohy nebo se cítíte unavení. Také ale ulehčí vykašlávání, protože ředí hlen.

Divizna velkokvětá

Divizna je rostlinka, které se daří hlavně tam, kde se nedaří jiným rostlinám a bylinám. Vyhovuje jí půda chudá na živiny, kamenitá, štěrkovitá nebo hlinitá. Co ale potřebuje opravdu nejvíc, je dostatek slunečního světla. Patří mezi nejstarší léčivé byliny vůbec a je známá hlavně pro své příznivé účinky na plíce a průdušky.

Sbírejte ale jen její květy, které jako jediné obsahují léčivé látky. Ty jsou velmi užitečné, protože pomáhají posilovat přirozenou imunitu organismu, podporují normální funkci dýchacího systému, ledvin, močového měchýře, hltanu a trávicího traktu. Z divizny si lze připravit čaj, sirup nebo například tinkturu.

Sběr léčivých bylin v červnu je plný možností a přináší bohatou zásobu léčivých rostlin, které se vám hodí po celý rok. Tyto byliny mají různé léčivé vlastnosti, jako je protizánětlivý účinek, hojení ran, podpora spánku a uklidnění nervového systému. Sběr léčivých bylin v červnu je skvělou příležitostí, jak využít sílu přírody pro podporu zdraví a vlastní blaho. Už vyrážíte pro svou zásobu?

Zdroje: